Skandál berlínského galeristy

Život galeristů dnes hodně lidí obdivuje někdy i závidí. Obzvláště pak, když některému z nich patří jedna velmi prominentní galerie současného evropského a asijského umění v Berlíně nedaleko Kurfürstendammu, s depandancí v Pekingu a Seoulu.

Vlevo: Gerhard Richter, Abstraktes Bild (705-2), 1989. Olej na plátně, 40 x 50 cm. Foto: © Gerhard Richter 2019. Vpravo: Falšovaný obraz

Nejenže zná tento galerista hrstku těch nejbohatších sběratelů, je také pravidelným vystavovatelem na art veletrzích v Miami a Dubaji. V jeho fundusu jsou jména těch nejznámějších německých umělců. V říjnu však přišla ohromující zpráva, že se galerista podílí na falšování obrazů. Kamenem úrazu se stal obraz Gerharda Richtera “Abstraktes Bild (705-2)”, který byl odevzdán na jaře 2019 do aukce Christie’s. A jak se teď ukázalo, obraz je falšovaný. Oblíbená věta galeristy, že obraz Gerharda Richtera je jako “akcie na zdi” se mu tak může stát osudnou.

Dokud nedojde k pravomocnému rozhodnutí, jméno galeristy zmínit nesmím. Napsat však můžu, že galerie v Mommsenstrasse je od konce října uzavřena a galerista byl z vězení propuštěn kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Zastupuje jej právnická kancelář Schertz Bergmann, která patří k nejrenomovanějším v Německu. Insolvence je již otevřena.

Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Voda je pravidlem hry

       ·   13.02.2024
Žije v Hamburku, ale její rodinné kořeny sahají až do Indonésie. Vizuální umělkyně a fotografka Janina Oeij hovoří o své fascinaci vodou, kterou zachycuje ve svých dílech.

Aktuálně na německém webu

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka

Wasser wird zur Spielregel

       ·   13.02.2024
Sie lebt in Hamburg, doch ihre Familienwurzeln reichen bis nach Indonesien. Die Bildende Künstlerin und Fotografin Janina Oeij spricht über ihre Wasser- Faszination, die sie in ihren Werken auffängt.