Skandál berlínského galeristy

Život galeristů dnes hodně lidí obdivuje někdy i závidí. Obzvláště pak, když některému z nich patří jedna velmi prominentní galerie současného evropského a asijského umění v Berlíně nedaleko Kurfürstendammu, s depandancí v Pekingu a Seoulu.

Vlevo: Gerhard Richter, Abstraktes Bild (705-2), 1989. Olej na plátně, 40 x 50 cm. Foto: © Gerhard Richter 2019. Vpravo: Falšovaný obraz

Nejenže zná tento galerista hrstku těch nejbohatších sběratelů, je také pravidelným vystavovatelem na art veletrzích v Miami a Dubaji. V jeho fundusu jsou jména těch nejznámějších německých umělců. V říjnu však přišla ohromující zpráva, že se galerista podílí na falšování obrazů. Kamenem úrazu se stal obraz Gerharda Richtera “Abstraktes Bild (705-2)”, který byl odevzdán na jaře 2019 do aukce Christie’s. A jak se teď ukázalo, obraz je falšovaný. Oblíbená věta galeristy, že obraz Gerharda Richtera je jako “akcie na zdi” se mu tak může stát osudnou.

Dokud nedojde k pravomocnému rozhodnutí, jméno galeristy zmínit nesmím. Napsat však můžu, že galerie v Mommsenstrasse je od konce října uzavřena a galerista byl z vězení propuštěn kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Zastupuje jej právnická kancelář Schertz Bergmann, která patří k nejrenomovanějším v Německu. Insolvence je již otevřena.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Česko se na rozdíl od bývalé NDR nevylidňuje. Má však podobné problémy jako SRN

Zwickau znal před pár desítkami let každý, kdo uměl najít tehdejší Německou demokratickou republiku na mapě. Tehdy víc než stodvacetitisícové město bylo totiž proslavené jako jedno ze dvou center východoněmeckého automobilového průmyslu. Město, kde se vyráběly slavné trabanty, lidová bakelitová vozítka, která měla sice mnoho odpůrců, ale jež jsou dodnes symbolem své doby.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign