Skandál berlínského galeristy

Život galeristů dnes hodně lidí obdivuje někdy i závidí. Obzvláště pak, když některému z nich patří jedna velmi prominentní galerie současného evropského a asijského umění v Berlíně nedaleko Kurfürstendammu, s depandancí v Pekingu a Seoulu.

Vlevo: Gerhard Richter, Abstraktes Bild (705-2), 1989. Olej na plátně, 40 x 50 cm. Foto: © Gerhard Richter 2019. Vpravo: Falšovaný obraz

Nejenže zná tento galerista hrstku těch nejbohatších sběratelů, je také pravidelným vystavovatelem na art veletrzích v Miami a Dubaji. V jeho fundusu jsou jména těch nejznámějších německých umělců. V říjnu však přišla ohromující zpráva, že se galerista podílí na falšování obrazů. Kamenem úrazu se stal obraz Gerharda Richtera “Abstraktes Bild (705-2)”, který byl odevzdán na jaře 2019 do aukce Christie’s. A jak se teď ukázalo, obraz je falšovaný. Oblíbená věta galeristy, že obraz Gerharda Richtera je jako “akcie na zdi” se mu tak může stát osudnou.

Dokud nedojde k pravomocnému rozhodnutí, jméno galeristy zmínit nesmím. Napsat však můžu, že galerie v Mommsenstrasse je od konce října uzavřena a galerista byl z vězení propuštěn kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Zastupuje jej právnická kancelář Schertz Bergmann, která patří k nejrenomovanějším v Německu. Insolvence je již otevřena.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign