Špatné zprávy od Continental AG

Continental AG je druhý největší dodavatel do automobilového průmyslu v Německu. Společnost zaměstnává téměř 250 000 lidí na 430 místech v 60 zemích. A ani jemu se špatné zprávy nevyhýbají.

Continental AG včera oznámil, že na konci roku 2021 uzavře závod na výrobu pneumatik v Cáchách a do konce roku 2024 závod pro automobilovou elektroniku v Karbenu v Hesensku. Celkem bude postiženo 30 000 pracovních míst, z toho 13 000 v Německu. Jak uveřejnil Morning Briefing, na kritiku o “chladném kapitalismu” připisuje předseda dozorčí rady Wolfgang Reitzle velkou chybu politikům: 

„Politika ničí automobilový průmysl, který ještě stále generuje 99 procent svých hodnot z automobilů se spalovacími motory. Výrobci a zákazníci jsou příliš brzy tlačeni k elektronické mobilitě, která není pro trh zatím dostatečně připravena. Výsledkem je, že musíme zavřít továrny a zrušit pracovní místa.”

Wolfgang Reitzle, zdroj: CTE Publications.

Důvody vysvětluje následovně:

1. Deset let jsme měli boom. V polovině roku 2018 to už začalo jít šlo z kopce a v roce 2019 nastala v globálním automobilovém průmyslu vážná recese. Vyráběli jsme 95 milionů automobilů, letos to bude 70 milionů. To je téměř o 30 procent mně a žádná průmyslová společnost se s tím nedokáže vyrovnat bez úpravy nákladů. 
2. Korona přišla v březnu a k tomu máme emisní legislativu, která prakticky vynucuje break. A pak přijdou politici, a navíc zbytečně hanobí spalovací motor, a my nemáme čas se přizpůsobit. 

Na otázku, zda vidí pozitivně budoucnost společnosti Continental, Reitzle odpověděl: „Musíme učinit tato těžká rozhodnutí a připravujeme ofenzivní program. Abychom to vše mohli ufinancovat, nemůžeme si dovolit táhnout sebou balast zbytečných nákladů. Abychom mohli hrát útočnou hru, musíme provést zmíněné úpravy kapacity.”

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Deutsche Bank: Trvale udržitelný skandál

Tradičně největší německá banka lže o dodržování norem etického investování, říká její (dnes již bývalá) špičková manažerka. Českým bankám se dosud podobné potíže vyhýbají; především proto, že tuzemský rybník je příliš malý.
Přečtěte si

TOP zaměstnavatelé v Německu a Česku

Německý průmysl ztrácí – alespoň v očích vlastních zaměstnanců. Ve srovnání zaměstnavatelů si lépe než tradiční domácí firmy vedou společnosti ze zahraničí, většinou zaměřené na IT. Švýcarská farmaceutická a biotechnologická firma Roche byla loni u zaměstnanců nejoblíbenějším zaměstnavatelem. Je to poprvé za šest let, po něž konzultační platforma Glassdoors v Německu takový žebříček sestavuje, kdy první příčka nepatří domácí firmě.
Přečtěte si

Česko-německá konference: Životní prostředí dostává zabrat a snaha o nápravu se prodraží už i středním vrstvám

Ani „neviditelná ruka trhu“ dosud neodradila evropské firmy od toho, aby si nechávaly vyrábět ocel neekologicky v Číně nebo v Indii. Podobná rozhodnutí se ale napříště prodraží na dani za CO2, která se zle promítne do rozpočtů domácností. I toto varování zaznělo na Česko-německé konferenci Pathways into a Sustainable Future v Praze

Nejčtenější v kategorii Business