Na ulicích jako by se život vrátil do normálu. Lidé posedávají v kavárničkách, popíjejí espresso, diskutují, gestikulují, i když některé z nich ještě vidíme v maskách. Obchody již postupně otevírají, zdaleka však ne všechny; a kdo ví, kdy a jestli vůbec otevřou. Přes hospodářská odvětví Itálie se přehnala ničící bouře, která po sobě zanechala dalekosáhlé škody; přičemž luxusní branže a cestování trpí nejvíce. Více než kdy jindy zde platí slavný citát z filmu Leopard: “Když chceme, aby vše zůstalo, jak je, musí se všechno změnit.”

Začátkem června vyšlo italské Vanity Fair, jehož titulku navrhnul oscarový režisér Paolo Sorrentino, jeden z největších kritiků moderní Itálie. Jsou vidět Španělské schody v Římě, na které Sorrentino “posadil” růžové plameňáky. Šéfredaktor píše o italské kultuře jako o “oceánu excelence”, ze které se dá čerpat naděje na znovuzrození. Kéž by!
Pro ty, kteří si na cesty do zahraničí ještě netroufají, máme dvě pralinky. Přiznám se, že na streamování po posledních měsících už ani chuť nemám. Ale tady jsem udělala výjimku a oplatilo se. Muzeum Peggy Guggenheim v Benátkách patří k nejzajímavějším kulturním institucím na světě. Palác okořeněn pikantními historkami vášnivé sběratelky nyní skutečně existuje online, a v angličtině (na to si jinak Italové moc nehrají):
Přes 40 milionu lidí shlédlo koncert Andrey Bocelliho v Milánské katedrále během karantény. Při té vzpomínce ještě dnes mrazí…
Podívejte se na milánskou katedrálu z nevšedního místa – z vašeho gauče, ale s průvodcem. Dozvíte se vše o historii jednoho z nejznámějších kostelů, který je nejdůležitějším dílem gotické architektury v Itálii. Majestátní budova z bílého mramoru se rozprostírá na neuvěřitelné délce 157 metrů, celkově jej tvoří 5 chrámů:
Zajímá Vás, co se děje v okolí Milánské katedrály právě TEĎ? I tady máme odpověď – v podobě živé kamery. Najdete ji zde.