Umění, které najdete jen v Berlíně: The opium-smoking white elephant

Přemýšlíte o nákupu uměleckého díla? A co takhle nákup uměleckých fotografií? V Berlíně a možná v celém Německu k tomu nenajdete lepší místo než PHOTO EDITION BERLIN, kam nyní můžete zajít na výstavu digitálních obrazů thajského umělce, jehož díla zatím v Evropě vystavena nikdy nebyla. A jeho jméno? V překladu Bílý slon kouřící opium.

The opium-smoking white elephant – Buddhistický mnich a novic, detail. Zdroj: PHOTO EDITION BERLIN.

Pod pseudonymem The opium-smoking white elephant se jeho digitální obrazy objevují od roku 2019. Všechna díla vycházejí z historických fotografií a dělí se do sérií pojmenovaných podle barev. Například „Modrá série“ odráží historické události v thajských dějinách a zahrnuje korunovační obřady královské rodiny, vzpoury studentů, válečníků a dětských vojáků, válečné slony nebo popravy. Tato série tedy představuje reflexi moci, násilí, útlaku a zároveň věčnou touhu po svobodě a sebeurčení.

The opium-smoking white elephant – Válečný slon. Zdroj: PHOTO EDITION BERLIN.

Oproti tomu „Červená série“ je věnována výrazně klidnějšímu tématu – inscenovaným portrétům. V této sérii odkazující na ateliérové focení a portréty focené pod širým nebem zkoumá „slon“ roli fotografa a interiéru jako určujících prvků celé kompozice. Další díla jsou zařazená do sérií „Žlutozelená“ a „Černobílá modrá“ a kromě výjevů starých časů a tradic mezi nimi najdeme i fotografie věnované thajským ženám. V tomto směru jsou autorovými velkými vzory malíři Paul Gaugin nebo Gustave Courbet.

The opium-smoking white elephant – Na cestě do školy. Zdroj: PHOTO EDITION BERLIN.

Díky PHOTO EDITION BERLIN si teď můžete tyto série prohlédnout pohromadě tak, jak to zatím v Evropě nikdy nebylo možné. A pokud se vám některý z obrazů opravdu zalíbí, můžete si ho přímo na
e-shopu objednat a plátno s digitálním tiskem vám přijde domů. Kromě děl „slona“ tam najdete i řadu dalších současných umělců, iberoamerických fotografů nebo třeba díla Jaroslava Rösslera ze skupiny Devětsil.

Výstava The opium-smoking white elephant potrvá v berlínské čtvrti Pankow do 24. července (je otevřená vždy od středy do soboty) a kvůli covidovým opatřením si na její návštěvu musíte zarezervovat termín.

Mohlo by vás zajímat

Das Prager Jesulein
Přečtěte si

Pražskému Jezulátku se klaní i ve světě

Stověžatá Praha je uctívána na celém světě. Věží a věžiček je ve skutečnosti na tisíc, v panoramatu města mnohé z nich patří sakrálním stavbám. Ne každý však ví, že právě v jedné z nich se nachází jeden z největších duchovních symbolů. Kult Pražského Jezulátka v zahraničí je mnohem větší než jakékoli jiné české postavy či osobnosti. Od Filipín přes Srí Lanku až po Jižní Ameriku dobylo Jezulátko miliony srdcí; v Indii má svoji vlastní komunitu, v Bangalore je mu zasvěcen kostel Infant Jesus Shrine. Co ale o něm víme my?
Přečtěte si

Řezbářským uměním českých betlémářů se chlubil i komunistický režim

Betlémy zdobí v čase vánočním domácnosti a svatostánky po celém světě. Ve světě se tento fenomén datuje do osmého století. Jejich rozšíření přišlo do českých zemí o tisíc let později, sahá až na přelom 17. a 18. století. Které betlémy jsou tedy v Čechách a na Moravě, nejstarší, technicky nejdokonalejší a také největší?

Nejčtenější v kategorii ArtDesign