Umění, které najdete jen v Berlíně: The opium-smoking white elephant

Přemýšlíte o nákupu uměleckého díla? A co takhle nákup uměleckých fotografií? V Berlíně a možná v celém Německu k tomu nenajdete lepší místo než PHOTO EDITION BERLIN, kam nyní můžete zajít na výstavu digitálních obrazů thajského umělce, jehož díla zatím v Evropě vystavena nikdy nebyla. A jeho jméno? V překladu Bílý slon kouřící opium.

The opium-smoking white elephant – Buddhistický mnich a novic, detail. Zdroj: PHOTO EDITION BERLIN.

Pod pseudonymem The opium-smoking white elephant se jeho digitální obrazy objevují od roku 2019. Všechna díla vycházejí z historických fotografií a dělí se do sérií pojmenovaných podle barev. Například „Modrá série“ odráží historické události v thajských dějinách a zahrnuje korunovační obřady královské rodiny, vzpoury studentů, válečníků a dětských vojáků, válečné slony nebo popravy. Tato série tedy představuje reflexi moci, násilí, útlaku a zároveň věčnou touhu po svobodě a sebeurčení.

The opium-smoking white elephant – Válečný slon. Zdroj: PHOTO EDITION BERLIN.

Oproti tomu „Červená série“ je věnována výrazně klidnějšímu tématu – inscenovaným portrétům. V této sérii odkazující na ateliérové focení a portréty focené pod širým nebem zkoumá „slon“ roli fotografa a interiéru jako určujících prvků celé kompozice. Další díla jsou zařazená do sérií „Žlutozelená“ a „Černobílá modrá“ a kromě výjevů starých časů a tradic mezi nimi najdeme i fotografie věnované thajským ženám. V tomto směru jsou autorovými velkými vzory malíři Paul Gaugin nebo Gustave Courbet.

The opium-smoking white elephant – Na cestě do školy. Zdroj: PHOTO EDITION BERLIN.

Díky PHOTO EDITION BERLIN si teď můžete tyto série prohlédnout pohromadě tak, jak to zatím v Evropě nikdy nebylo možné. A pokud se vám některý z obrazů opravdu zalíbí, můžete si ho přímo na
e-shopu objednat a plátno s digitálním tiskem vám přijde domů. Kromě děl „slona“ tam najdete i řadu dalších současných umělců, iberoamerických fotografů nebo třeba díla Jaroslava Rösslera ze skupiny Devětsil.

Výstava The opium-smoking white elephant potrvá v berlínské čtvrti Pankow do 24. července (je otevřená vždy od středy do soboty) a kvůli covidovým opatřením si na její návštěvu musíte zarezervovat termín.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Fenomén DEFA: Filmový vhled do témat, o nichž se v NDR mluvilo jen šeptem

Homosexualita, krize bydlení, kriminalita ani další problémy v socialistickém světě oficiálně neexistovaly. Jejich veřejná kritika i pouhá diskuze o nich byla nejen ve východním Německu tabu a systém se všechny problematické společenské otázky snažil zamést pod koberec. I přesto se však řada tvůrců z východoněmeckého filmového studia DEFA (Deutsche Film-Aktiengesenschaft) snažila tato témata ve svých filmech zpracovávat, samozřejmě s rizikem postihů jako je vyloučení z vývozu nebo zákaz projekce v kinech.
Přečtěte si

Jak by (asi) zněla Beethovenova 10. symfonie, kdyby nezůstala nedokončená?

Když Ludwig van Beethoven v roce 1827 zemřel, zanechal svou poslední, 10. symfonii nedokončenou. Existuje k ní pouze 40 skic, nic víc, přičemž některé z nich jsou jen krátké úryvky. U příležitosti 250. výročí jeho narození se hudební vědci pod vedením muzikologa Matthiase Rödera rozhodli s pomocí umělé inteligence 10. symfonii dokončit.
Přečtěte si

Pánové, vy jste Rolls Royce, a já se vás snažím řídit

To byla první slova Carlose Kleibera, jednoho z nejvýznamnějších dirigentů všech dob, když se v roce 1989 objevil na zkoušce Berlínských filharmoniků. V orchestru se rozhostilo jemné ticho a všichni pocítili jedinečnost okamžiku. Na jednu z nejpozoruhodnějších chvil své kariéry v rozhovoru s n&n magazínem zavzpomínal Peter Brem, jenž hrál desítky let první housle v Berlínské filharmonii.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign