V Praze odstartovalo německé Sommerkino. Potrvá až do září

Chcete v létě zažít opravdovou atmosféru berlínského Sommerkina? DAS FILMFEST letos opět organizuje projekce německých, rakouských a švýcarských snímků, které se k letnímu večeru ve městě skvěle hodí. V programu najdete třeba coming-of-age drama z Kreuzbergu, výlet do Alp, který se nevyvíjí úplně podle představ, a samozřejmě Lolu běžící o život.

Scéna z filmu Léto v Kreuzbergu. Foto: Salzgeber & Company Medien.

Zahájení letního festivalu Das Sommerkino proběhlo 30. června v pražské Klubovně se snímkem Fany a pes, oblíbeným animovaným filmem, který zachycuje průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte. Kromě Klubovny budou další projekce následovat také v DOXu, CAMPu nebo v Autokině Ledárny. Právě v posledním zmíněném poběží Lola 3. července o život a o pár týdnů později se tam na plátně objeví road movie oceněné Zlatou palmou v Cannes (1984) – film Paříž, Texas.

Coming out a nezbytná klišé

Z řad filmů o dospívání, tedy coming-of-age, se letos dostává velké pozornosti druhému filmu německé režisérky Leonie KrippendorffovéLéto v Kreuzbergu. Ten vypráví příběh čtrnáctileté Nory zasazený do pomalého tempa líných letních dní, které naruší až jedno zásadní setkání, kdy se Nořin život obrátí vzhůru nohama. 

„Velmi dobře zahrané, obalené odvážnými letními barvami, coming-of-age-drama, které na plátně dodává berlínské čtvrti Kotti nezaměnitelnou jiskru, ale také sahá po občas nezbytných klišé,“ píše server Filmstarts.de. Film o sebepoznání, první lásce, sounáležitosti, sexu i unikátní atmosféře Berlína měl premiéru na loňském Berlinale v sekci Generation sdružující filmy o dětech a teenagerech. Film je v distribuci značky Queer Kino, která spadá pod filmový festival Mezipatra, a v rámci Das Sommerkino bude v CAMPu k vidění 26. srpna. 

Neočekávané výlety

Na plátně letního kina v DOXu čekají dvě napínavé adaptace knižních bestsellerů. První z nich je německo-rakouské psychologické drama Zeď podle stejnojmenné knihy Marlen Haushoferové z roku 1963. Hlavní hrdinka hledá v divoké přírodě rakouských Alp své přátele, místo toho však najde neviditelnou zeď, za kterou se všechno zdá být mrtvé. Zůstává tak izolovaná jen se svými myšlenkami na základní životní otázky, a hlavně na přežití. Projekce je naplánovaná na 18. srpna. 

Druhým hrdinou, který se vydává na neočekávanou cestu, je Raimund Gregorius, stárnoucí učitel latiny. Jeho spontánní cesta z Bernu do Lisabonu se dotýká otázek historie, filozofie, medicíny a stává se osvobozujícím hledáním smyslu života a sebe samého. Film Noční vlak do Lisabonu byl natočen podle stejnojmenné knihy Pascala Merciera alias Petera Bieri z roku 2004, který si získal i tisíce českých čtenářů. V DOXu ho můžete vidět 1. září.

Kromě filmů promítaných v Praze připravil DAS FILMFEST německé letní kino i v Brně a Hradci Králové. Podle organizátorů je možné, že budou do programu přidány ještě další projekce, proto doporučujeme sledovat jejich facebookové stránky.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

„Evropské Oscary“ v Berlíně ovládla bosenská Aida

Velké vítezství režisérky Jasmily Žbanićové a jejího historického dramatu Quo vadis, Aida? – tak by se dalo popsat sobotní předávání cen European Film Awards, které proběhlo v Berlíně, avšak z velké části online. Mezi nominované se dostal i snímek Myši patří do nebe českých režisérů Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové, ten ale nominaci neproměnil.
Přečtěte si

Politicky nekorektní Louskáček. Berlínský státní balet stáhl adventní hit z programu

K adventu neodmyslitelně patří baletní představení Louskáček – Vánoční příběh, které bývá beznadějně vyprodané měsíce dopředu. Pohádku o oživlé hračce a zlém Myším králi ovšem na programu Berlínského Státního baletu letos nenajdete. Opulentní nastudování z roku 2013 v choreografii Vasilije Medveděva a Yuriho Burlaky za 1,5 milionu eur zůstane v depozitáři. Je prý totiž politicky nekorektní.
Přečtěte si

Rudiš dostal cenu od německého prezidenta Steinmeiera. “Spojují nás dějiny, vlaky a pivo,” říká pro N&N

Německý prezident se rozhodl ocenit Záslužným řádem Spolkové republiky Německo celkem 16 lidí, kteří se podle něj mimořádným způsobem zasadili o kulturní život, ochromený ještě nedávno koronavirovou pandemií. Mezi šesti ženami a deseti muži je i jeden Čech – v Německu žijící spisovatel Jaroslav Rudiš.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign