V Praze odstartovalo německé Sommerkino. Potrvá až do září

Chcete v létě zažít opravdovou atmosféru berlínského Sommerkina? DAS FILMFEST letos opět organizuje projekce německých, rakouských a švýcarských snímků, které se k letnímu večeru ve městě skvěle hodí. V programu najdete třeba coming-of-age drama z Kreuzbergu, výlet do Alp, který se nevyvíjí úplně podle představ, a samozřejmě Lolu běžící o život.

Scéna z filmu Léto v Kreuzbergu. Foto: Salzgeber & Company Medien.

Zahájení letního festivalu Das Sommerkino proběhlo 30. června v pražské Klubovně se snímkem Fany a pes, oblíbeným animovaným filmem, který zachycuje průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte. Kromě Klubovny budou další projekce následovat také v DOXu, CAMPu nebo v Autokině Ledárny. Právě v posledním zmíněném poběží Lola 3. července o život a o pár týdnů později se tam na plátně objeví road movie oceněné Zlatou palmou v Cannes (1984) – film Paříž, Texas.

Coming out a nezbytná klišé

Z řad filmů o dospívání, tedy coming-of-age, se letos dostává velké pozornosti druhému filmu německé režisérky Leonie KrippendorffovéLéto v Kreuzbergu. Ten vypráví příběh čtrnáctileté Nory zasazený do pomalého tempa líných letních dní, které naruší až jedno zásadní setkání, kdy se Nořin život obrátí vzhůru nohama. 

„Velmi dobře zahrané, obalené odvážnými letními barvami, coming-of-age-drama, které na plátně dodává berlínské čtvrti Kotti nezaměnitelnou jiskru, ale také sahá po občas nezbytných klišé,“ píše server Filmstarts.de. Film o sebepoznání, první lásce, sounáležitosti, sexu i unikátní atmosféře Berlína měl premiéru na loňském Berlinale v sekci Generation sdružující filmy o dětech a teenagerech. Film je v distribuci značky Queer Kino, která spadá pod filmový festival Mezipatra, a v rámci Das Sommerkino bude v CAMPu k vidění 26. srpna. 

Neočekávané výlety

Na plátně letního kina v DOXu čekají dvě napínavé adaptace knižních bestsellerů. První z nich je německo-rakouské psychologické drama Zeď podle stejnojmenné knihy Marlen Haushoferové z roku 1963. Hlavní hrdinka hledá v divoké přírodě rakouských Alp své přátele, místo toho však najde neviditelnou zeď, za kterou se všechno zdá být mrtvé. Zůstává tak izolovaná jen se svými myšlenkami na základní životní otázky, a hlavně na přežití. Projekce je naplánovaná na 18. srpna. 

Druhým hrdinou, který se vydává na neočekávanou cestu, je Raimund Gregorius, stárnoucí učitel latiny. Jeho spontánní cesta z Bernu do Lisabonu se dotýká otázek historie, filozofie, medicíny a stává se osvobozujícím hledáním smyslu života a sebe samého. Film Noční vlak do Lisabonu byl natočen podle stejnojmenné knihy Pascala Merciera alias Petera Bieri z roku 2004, který si získal i tisíce českých čtenářů. V DOXu ho můžete vidět 1. září.

Kromě filmů promítaných v Praze připravil DAS FILMFEST německé letní kino i v Brně a Hradci Králové. Podle organizátorů je možné, že budou do programu přidány ještě další projekce, proto doporučujeme sledovat jejich facebookové stránky.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch