Válka mění internet

Česká republika je od července předsednickou zemí Evropské komise a její role na dalších šest měsíců významně vzroste. Klíčovou roli přitom bude hrát Věra Jourová jakožto místopředsedkyně Evropské komise a nejvýše postavený český politik v Bruselu. S N&N hovořila o budoucnosti internetu, energetiky a také o zločinu a trestu.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Der Krieg verändert das Internet

Jako eurokomisařka pro hodnoty a transparentnost máte v gesci podporu boje proti dezinformacím. Jak by Česká republika měla v této věci využít svého nadcházejícího předsednictví v Radě Evropy?

V červnu nás čeká tzv. kodex proti dezinformacím s velkými online hráči jako Facebook, Twitter nebo Google. Jeho realizace se ustálí během českého předsednictví. Česká republika má s kroky proti dezinformacím zkušenosti, protože je zavalená ruskou propagandou už od ilegální ruské anexe Krymu v roce 2014. Vznikla pracoviště a expertní týmy s analytiky, kteří měli už několik let představu o intenzitě a síle dopadu dezinformací, takže by mohli hrát důležitou roli ve vysvětlování souvislostí a uzavírání dohod, jak postupovat. Zmíněný kodex bude nicméně páteří toho všeho, protože obsahuje zásadní kroky, co je třeba udělat na straně platforem, v oblasti inzerce, na straně médií, na straně občanské společnosti. Konkrétně bych zmínila důraz na ověřování faktů.  

Touto dobou také vzniká legislativa k obraně před dezinformacemi. 

Jde o nařízení o digitálních službách, poměrně revoluční legislativu, která by měla zásadním způsobem snížit zločin na internetu, pomoci zbavit se obsahu, který je zakázán trestními zákoníky všech členských států. Stejně tak by měla omezit obsah ohrožující bezpečnost či veřejné zdraví. Je tam spousta úkolů pro státy, jež by si měly najmout experty na kontrolu algoritmů i vyhodnocování digitálních hráčů, zda plní své povinnosti. 

Půjde konečně o účinný nástroj proti snahám cizích mocností prosazovat svůj vliv na území jiných států?

Ano, ten zákon o digitálních službách obsahuje tzv. krizový protokol, který by měl umožnit státům lépe se bránit proti zahraničním útokům dezinformačními kampaněmi. I pod vlivem války všechny členské státy posilují analytické týmy, které ty kampaně vyhodnocují a navrhují, co proti nim dělat. 

Eurokomisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová. Foto: Shutterstock

Již schválená nová legislativa jasně určuje, že firma, jako je Facebook, nesmí nastavit algoritmy tak, aby vydělávala na distribuci zločinu nebo na distribuci vysoce nebezpečného toxického obsahu typu zázračných receptů, jak se vyhnout covidu. Jde o předpisy, které by měly umožnit příslušným lidem podívat se Facebooku a dalším do algoritmů a zjistit, jestli přijali nutná opatření ke snížení výskytu nelegálního nenávistného obsahu apod. Nechceme cenzuru, ale jsme v informační válce a je třeba se lépe bránit proti vlivu válečné propagandy Ruska. 

Klíčem k zajištění ohrožené energetické bezpečnosti má být právě chystaný detailní plán Komise, jak se co nejdříve odříznout od ruského plynu. Jak EU pomůže členským státům, které jsou na ruských dodávkách závislé,
s výstavbou infrastruktury? 

Právě schvalujeme velmi konkrétní plán na zásadní snížení závislosti Evropy na Rusku v otázce paliv a zejména plynu. Ten balík bude obsahovat konkrétní kroky, jak přesměrovat toky zejména LNG a budovat jejich zásobárny využitelné i pro import z jiných zemí než Ruska, tzn. ze Spojených států a některých asijských států. Zkrátka budeme budovat infrastrukturu potřebnou k přesměrování zásobovacích řetězců. 

Důležitým tématem českého předsednictví bude otázka poválečné obnovy Ukrajiny. Nakolik k tomu EU použije peníze, které unijní státy zadržely v rámci sankcí proti Rusku? 

Obnova Ukrajiny je otázka zajištění bezpečnosti, budování infrastruktury, umožnění lidem, aby se vrátili do svých domovů, což si vyžádá obrovské finanční injekce. Evropská unie chce být lídrem v této věci, ale nebude jediným společenstvím států, které se ujme účtu za tuto válku, to se nesmí stát. Máme tu globální alianci. 

Hypotetická možnost využít peníze zadržené Rusku na podporu návratu Ukrajiny mezi státy, kde lidé mohou žít v míru a v normálních podmínkách, zní logicky a morálně správně, proto o ní jednáme, ale ukazuje se, že by to bylo problematické. V každém případě to ale nemění nic na tom, že Rusko musí zaplatit svou cenu za toto válečné dobrodružství. Nikdy nezaplatí vše, nezaplatí lidské životy, životy dětí ani zničené domovy, to je jiný příběh.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.