„Venkovní pokojíčky“ české firmy Egoe získaly německé designové ocenění. Teď pronikají i na sousední trh

Modulární systém Leva od české značky Egoe získal ocenění German Design Award. Kostka složená z dřevěných trámků s ocelovými spojkami, která poskytuje ve venkovním prostředí zařízení běžné spíše pro interiéry, je oblíbená pro svou variabilitu i nadčasový design.

Uživatelům koncept zmíněného českého výrobce umožňuje volit z několika variant střech, stěn a podlah a přizpůsobit si tak sestavu vlastním potřebám. Ještě širší jsou pak možnosti vybavení, od vestavěného nábytku přes žebřiny či lezecké stěny až po celou venkovní kuchyni. Moduly, které stejně dobře mohou sloužit jako venkovní pracovny, pronikají i na německý trh. Firma dokonce v loňském roce založila německou pobočku a otevřela showroom v Norimberku, popisuje Barbora Očenášková z firmy Egoe.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Die Aussenzimmer des tschechischen Unternehmens Egoe haben einen deutschen Designpreis gewonnen. Jetzt kommen sie auf den benachbarten Markt

Kolekce LEVA získala ocenění German Design Award, daří se vám pronikat i na německý trh? Jsou požadavky německých zákazníků jiné, než na které jste zvyklí z českého prostředí?

V loňském roce jsme založili německou pobočku, otevřeli jsme showroom v Norimberku a pomalu se snažíme k sousedům proniknout. Vzhledem k blízkosti a velikosti trhu je samozřejmě Německo pro nás stěžejní. Zatím bych nerada hodnotila, jak moc se německý zákazník liší, ale po letošní sezóně už snad budeme moudřejší. Věříme, že ocenění German design award stejně jako německý Red Dot kolekci Leva pomůže prosadit se na německém trhu.

archiv Egoe
Foto: archiv Egoe

Modulární systém Leva vyrábíte již několik let. Jak přišel úvodní nápad na tento typ produktu a jak vůbec první varianta vypadala?

Celý nápad na tuto kolekci se zrodil v rámci výstavy Nejkrásnější zahrada v Litoměřicích v roce 2015. Naší instalací, kterou jsme zrealizovali ve spolupráci se zahradní architektkou Zuzanou Hegmonovou a architektem Luďkem del Maschiem, jsme chtěli ukázat důležitost spolupráce mezi zahradním a stavebním architektem a designérem. Vlastně jsme přenášeli interiér do exteriéru. Soutěž jsme sice nevyhráli, ale tento princip se u nás chytl. Takže dále vytváříme takové pokojíky venku, kdy dle typu vybraného doplňku kostky si každý vytvoří požadovaný prostor – ať už kuchyni, jídelnu, ložnici, hřiště nebo třeba kancelář.

archiv Egoe
Foto: archiv Egoe

Tvarově se vlastně produkt od té doby příliš nezměnil. Postupem času jsme ustálili rozměry kostky a změnili jsme typ spojek. Co se ale stále vyvíjí, jsou nové prvky a funkce, které chceme kostkám dát.

Můžete vyjmenovat ty nejnovější prvky, které lze do modulů přidat, a ty z vašeho pohledu nejzajímavější? A můžete prozradit, jaké vylepšení chystáte v blízké budoucnosti?

Zmínila bych modul kuchyně, kde aplikujeme některé prvky z našich vestaveb egoé nest. Kuchyně zároveň doplňujeme o další vychytávky, jako je držák na sklenice či nože, odpadní systém, pracujeme také na integrovaném grilu, který by byl součástí kuchyně.

Důležitým tématem jsou pro nás také venkovní učebny. Nechceme jen aplikovat prvky z řady Office nebo Home, ale vymýšlíme nová řešení, aby vyhovovaly ergonomickým a jiným potřebám dětí.

archiv Egoe
Egoe má na programu i kempingové vestavby do aut Foto: archiv Egoe

Projevil se větší zájem o venkovní kanceláře v době koronavirových opatření?

Zájem o venkovní kanceláře začal už před koronavirem. Již dříve společnosti chtěly dopřát svým zaměstnancům benefit práce venku na čerstvém vzduchu. Nicméně pandemie zájem určitě zintenzivnila.

Kromě zmíněných venkovních modulárních systémů vytváříte také různé vestavby do aut nebo outdoorové vybavení a lyže. Míříte i s nimi na německý trh?

Vestavby do Německa vyvážíme již několik let. Máme několik dealerů, kteří naše vestavby v Německu prodávají. Stejně jako v případě nábytku i zde věříme, že právě nově založená německá pobočka prodeje vestaveb ještě zvýší.

V případě lyží zatím hledáme prodejní kanál na tomto trhu. Jsme menší značka lyží, nevyrábíme je, ale dodáváme jim vlastní vzhled. Na letošní sezónu připravujeme novinku v podobě spolupráce s italským výrobcem. Věřím, že právě tento model lyží by se mohl ujmout a to nejen v Německu.

Plánujete do budoucna rozšířit produkty na další venkovní aktivity?

Aktuálně pracujeme například na vlastním střešním stanu a systému modulárního mikro bydlení, což je vlastně taky tak trochu spojeno s venkovní aktivitou, protože malé prostory vás ponoukají k trávení času venku.

Kateřina Hubertová

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Boeckl a Kokoscha: skutečná rivalita?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, stojící naproti ikonické vídeňské secesní stanici metra Karlsplatz Otto Wagnera a Josepha Marii Olbricha, přichází aktuálně s výstavou „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Rivalita”. Nabízí přibližně stovku děl na papíře ze sbírek Albertiny.

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Aktuálně na německém webu

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka