Výstava pro silné nervy

Velká podzimní výstava v düsseldorfském Kunstpalastu není pro slabé povahy: smrt a ďábel zde šíří strach a hrůzu.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Ausstellung für starke Nerven

Znepokojení, které jsou některé exponáty schopny vyvolat, však vyvažuje příjemné okouzlení, někdy dokonce humorný přístup. Žánr hororu, často odmítaný jako povrchní, je na této výstavě přehodnocen, jeho historický původ je osvětlen stejně jako současné využití jeho symbolů v módě, hudbě, filmu a výtvarném umění.

Děs a hrůza zaměstnávají lidstvo od nepaměti. Výstava “Smrt a ďábel” překračuje epochy a žánry a zkoumá tuto nepřetržitou přitažlivost. Spektrum 120 vystavených děl sahá od klasického malířství a sochařství až po propracované instalace.

Výstava v Kunstpalastu kombinuje exponáty z oblasti módy, umění, hudby a filmu. Představena jsou díla tak rozdílných umělců, jako jsou Rei Kawakubo, Chapman Brothers, Billie Eilish, Lars von Trier, Berlinde de Bruyckere, Mary Sibande a mnoho dalších. Death metal a trenéři MSCHF plní krve se setkávají s příspěvky Andrese Serrana a Elizy Douglas. Společným rysem těchto děl je kanonizované porušování pravidel, které překračuje hranice společnosti, dostává se pod kůži a rozněcuje představivost.

Výstava se koná od 14. 9. 2023 – 21. 1. 2024.

Fantich & Young, Apex Predator, Darwinian Voodoo Collection, 2014, © Fantich & Young
Dmitry Smirnov, Zombie Boy (Rick Genest), 2011, © Dmitry Smirnov
Erasmus Schröter, Contest 54, 2017, soukromá sbírka, © Erasmus Schröter
(Ernestine Friderica von Stockhausen), 1766, © Museum für Sepulkralkultur, © Frank Hellwig

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,