Zachraňte vaši oblíbenou památku

Česká republika je pokladnicí památek. Navštívit zámek, zříceninu nebo pamětní místo patří k prvním výletům každého mrňouse, který se právě naučil udělat první kroky. A někdy ještě dříve – v krosně na zádech mnozí poznali svět ještě, než se naučili chodit. Češi mají k památkám vztah a mít zájem o to, v jakém jsou stavu, je jim blízké. Záchraně věnují hodně času, často i peněz. Bez jejich pomoci by mnohá místa dnes už neexistovala.

Záchraně památek je věnována i soutěž Máme vybráno, kterou organizuje Institut pro památky a kulturu. V letošním ročníku prezentuje 289 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Do 5. června můžete v prvním kole podat hlas té památce, jejíž záchrana vám leží na srdci nejvíce – ať už jde o opravu kapličky, navrácení varhan kostelům nebo rekonstrukci historického kina.

Pivovar exteriér zahrada
Pivovar Lobec interiér

Finálové klání se koná v období od 10. – 25. června, kdy vítězové získají vedle finančního příspěvku také mediální podporu. Hlasovat můžete ZDE. O výsledcích budeme informovat.

Varhany v kostele Dobrany

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Fenomén DEFA: Filmový vhled do témat, o nichž se v NDR mluvilo jen šeptem

Homosexualita, krize bydlení, kriminalita ani další problémy v socialistickém světě oficiálně neexistovaly. Jejich veřejná kritika i pouhá diskuze o nich byla nejen ve východním Německu tabu a systém se všechny problematické společenské otázky snažil zamést pod koberec. I přesto se však řada tvůrců z východoněmeckého filmového studia DEFA (Deutsche Film-Aktiengesenschaft) snažila tato témata ve svých filmech zpracovávat, samozřejmě s rizikem postihů jako je vyloučení z vývozu nebo zákaz projekce v kinech.
Přečtěte si

Berlínský zámek: kulisa jako z Disneylandu, nebo vkusná obnova hlavního města? (ČÁST II.)

Rozhovor s Wilhelmem von Boddienem, významným současníkem, který inicioval a během 30 let vybojoval rekonstrukci Berlínského zámku a neúnavnou prací umožnil obnovu jeho původního vzhledu. Uvnitř ikonické památky tak mohlo vzniknout moderně pojaté muzeum kultury z celého světa – Humboldtforum. Jaké konstrukční výzvy stály v cestě?

Nejčtenější v kategorii ArtDesign