Zastavování ploch v Praze a Berlíně

V metropolích chce bydlet a pracovat stále více lidí. Ne jinak je tomu i v Praze a Berlíně. Hleďme důsledně na to, aby se nestavěly jen skleněné paláce, ale aby byl vytvořen i dostatek zelených ploch pro parky, odpočinkové zóny a veřejné plochy. Abychom příštím generacím po nás nezanechali pouze betonovou poušť.V metropolích chce bydlet a pracovat stále více lidí. Ne jinak je tomu i v Praze a Berlíně. Hleďme důsledně na to, aby se nestavěly jen skleněné paláce, ale aby byl vytvořen i dostatek zelených ploch pro parky, odpočinkové zóny a veřejné plochy. Abychom příštím generacím po nás nezanechali pouze betonovou poušť.

Berlin

Na první pohled se může zdát, že Gleisdreieck je park jako každý jiný. Lidé sem chodí projít se, jdou si zaběhat, meditovat, najíst se ve dvou, či pořádají párty. A přesto si brzy všimnete, že je trochu jiný. Máte pocit, jako by byl tento park nekonečný. I když jsou chvíle, kdy je plný lidí, stále je tichý a intimní. A to i přes to, že se nad ním ve výšce 15 metrů táhne Kreuzbergské metro, neboli U-Bahn. Oblast v Gleisdreieck parku však v dnešní době musí čelit radikální změně. Plánuje se zde sedm výškových budov se sedmi až 24 patry. Plánována je také nová trasa metra se stanicí hned vedle aktuální stanice — má tak vzniknout nová dopravní křižovatka.

Gleisdreieck-Park-berlin-zastavovani

Praha

Okolí Vltavy bylo vždy považováno za zelené plíce města. Nachází se zde však i průmyslový areál bývalé panelárny v Holešovicích, který k odpočinku dnes určitě neláká. Uvidíme, jak se celý prostor vyvine k užívání pro širokou pražskou veřejnost. Nyní zde na ploše 54 000 qm má vyrůst nový areál, který právě získal územní rozhodnutí na výstabu kancelářských prostor, obchodů, restaurací a školky. Počítá se se čtyřhvězdičkovým hotelem, spa rezortem, přístavištěm a také se v této oblasti uvažuje nad kampusem pro pražské úředníky. Bydlení zde však nehledejme, územní plán v oblasti nedovoluje stavět byty.

zastavovani-praha-holesovice

Jakým způsobem vytvářet nové prostory pro bydlení je problematikou všech metropolí, které jsou atraktivní a je o ně zájem. Města mají možnost růst do šířky — přidružováním okolních vesnic a městeček, do hloubky — podzemní bydlení už začíná mít také své zájemce anebo do výšky. Jaký je váš názor na stavbu mrakodrapů v Praze? Souhlasite s jejich výstavbou?

Text Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,