Rozhovor s Matějem, který ze všeho nejradši maluje mapy

Syn Michaely Hoškové, autorky knihy Matěj maluje mapy, Matěj, je dospívající kluk s poruchou autistického spektra, který svět vidí jinak. Je milovníkem hromadné dopravy, vášnivě rád maluje mapy, zajímá se o výtvarné umění a rád by prostřednictvím této knihy lidem ukázal svůj pohled na svět, který je jiný, ale doufá, že může být obohacující. Možná právě díky tomuto pohledu jednoho kluka najdete uvnitř sebe mnoho nepoznaného, neznámého, nepochopitelného, co vás posune dál a otevře nové obzory.

Jaká jsou jeho rána? Co Matyho nejvíce baví a jaké jsou jeho sny? Na to všechno a ještě víc jsme se zeptali Matěje samotného.

Maty, co bys o sobě dokázal říct pár slovy?

To je těžký, v tom mám nepořádek. Jsem melancholický člověk. Teď se snažím trochu kontaktovat s lidmi, ale nejde mi to. Bývám často naštvaný, ale to hlavně teď. Bývám výbušný. Ale myslím si, že jsem milý a mám rád malování map.

Jak vypadá tvoje ráno?

Naše rána jsou jako přes kopírák, a když jsou náhodou z nějakého důvodu jiná, hned nás to rozhodí. Taťka s námi nesnídá a odjíždí do práce. Mamka snídá v županu, sestra v pyžamu s mobilem v ruce a já dokonale oblečen, učesán, s knihou v ruce, s tím, že moje postel je již dokonale ustlaná a polštáře v pravém úhlu. Všichni snídáme stejnou misku musli a jogurtu.

 Co děláš nejradši o víkendech?

Maluju mapy. Když je hezky, rád jezdím s rodinou na kole nebo se projdu.

Co tě nejvíce ze všeho baví? 

Malování, čtení knih, jazyky, kolo, lyže a moji králíci.

Máš nějaké sny? Jaký je tvůj největší sen?

Nejsem si tak jistý. Ale na jedné straně bych rád něco nadesignoval, hlavně nějaký dopravní prostředek nebo jednu stanici metra. Ale bavilo by mě být i ilustrátorem.

Už máš nějakou představu o své budoucí profesi?

S profesí je to ještě těžký odhad.

Kam by ses chtěl podívat, kdybys měl tu možnost?

Chtěl bych znovu do Nizozemí, kde už jsem byl a strašně se mi líbilo. Chtěl bych do Paříže a do Londýna.

Výtvarné umění je tvůj koníček. Koho nejvíce obdivuješ z malířů nebo umělců všeobecně?

Nejvíce obdivuji malíře kubismu, nejraději mám Pabla Picassa, Josefa Čapka. Mám rád obrazy Vermeera. Z českých umělců mám rád Emila Fillu.

Tvé mapy se objevily na oděvech módních návrhářů, na batůžcích a jiných produktech. Vznikla značka MAAPPI. Na Designbloku předminulý rok jsi už měl svůj vlastní stánek. Jaký to byl pro tebe pocit? 

Na začátku jsem měl strach kvůli lidem a schovával jsem se. Mamka mi pomohla si to trochu užít a měl jsem nakonec radost kolik jich bylo a že se jim mapy líbí.

Co dalšího momentálně plánuješ a na jaké další produkty se můžeme pod značkou MAAPPI těšit?

Plánuju další moji fiktivní mapu. S mamkou začínáme tvořit další knížku, která by měla být víc pro moje vrstevníky. Ale nejvíce teď pracuju na školních úkolech.

Kdyby to byla jen jedna jediná věc, kterou si můžeš nechat, která by to byla?

Tramvaj. Model pražské tramvaje, dodává Michaela.

Co je momentálně tvým největším přáním?

Vrátit se do školy.

Z čeho jsi měl zatím v životě největší radost?

To je silně těžká otázka. Když mi rodiče řekli, že jsem přijat na školu.

Rozhovor s Matějovou maminkou si můžete přečíst tady.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Tajemnosti Mily Fürstové v Hradci Králové

       ·   07.05.2024
Pochází z Čech, ale žije ve Velké Británii. Je nejmladší členkou umělecké akademie The Royal West of England Academy v Bristolu. Její práce se nacházejí ve sbírkách královny Alžběty II. a V&A Musea v Londýně:

Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und