Až to virus dovolí: TOP 10 nejočekávanějších výstav podle N&N v Česku a Německu

Rok 2020 výstavám a kultuře obecně nepřál. Mnohým z nás ale připomněl, že umění občas bereme jako samozřejmost a že některé výstavní projekty stojí i za desítky minut strávených čekáním ve frontě. Doufejme tedy, že nový rok bude v tomto směru příznivější, české i německé galerie totiž už teď slibují řadu jedinečných uměleckých zážitků.

Yayoi Kusama – Mirror Room (Pumpkin). Foto: HAM / Hanna Kukorelli.

Vybrat z velkého množství plánovaných výstav jen těch několik „nej“ není jednoduché. Zeptali jsme se proto historičky umění a galeristky Lucie Drdové, s níž jsme nedávno mluvili o světě současného umění, na to, co by nám nemělo uniknout v Česku. Vydavatelka Novin&Novinek a zakladatelka Galerie Černá labuť Danuše Siering, která žije dlouhodobě v Berlíně, nám pak dodala doporučení na zimní a jarní novinky z německé galerijní scény.

Ať už vás láká surrealismus v podání Toyen, Rembrandtova záliba v orientální kultuře nebo dílo jedinečné japonské umělkyně Yayoi Kusamaové, budete mít rozhodně kam zajít. Pokud to tedy koronavirus a pak ještě vlády v Česku a Německu dovolí.

Česko

Národní galerie Praha – Toyen: snící rebelka

Pravděpodobně nejočekávanější výstavní událost roku plánuje Národní galerie v Praze zahájit v dubnu. Ve spolupráci s Hamburger Kunsthalle a Musée d’Art Moderne de Paris připravuje jedinečnou přehlídku díla i životního příběhu Toyen, jedné z nejznámějších českých umělkyň 20. století.

Toyen Úděs. Foto: Národní galerie Praha.

DOX – Vanitas

Jak umění reflektuje smrt? Na to se zaměří výstava Vanitas kurátora Otty M. Urbana, která proběhne v Centru současného umění DOX. Těšit se můžete na více než šedesát umělců několika generací i na nejrůznější výtvarné projevy a techniky a v neposlední řadě na nejedno zátiší s lebkou.

Hynek Martinec – Zátiší se zmrzlinou a lebkou. Foto: DOX.

Polansky Gallery – Julie Béna: The wolf, the princess and the little soldier

Francouzská umělkyně Julie Béna, která působí na pražské FAMU, vytvořila v Polansky Gallery v Praze prostor pro scénografický zážitek dětí i dospělých. Výstava vycházející z příběhů, které čteme dětem před spaním, má přesah třeba do genderových otázek ve světě umění nebo do stereotypů spojených s divadlem. Aktuálně by výstava měla trvat pouze do 23. ledna a k její návštěvě je třeba se předem nahlásit.

Foto z výstavy Jan Kolský.

Dům Umění města České Budějovice – Thomas Schütte

A co nás čeká mimo Prahu? Pokud vše proběhne podle plánu, měla by se v Českých Budějovicích otevřít výstava Thomase Schütteho, německého sochaře, architekta a výtvarníka. Jeho různorodé postavy, busty a objekty by měly Dům umění zaplnit koncem dubna.

Pohled do výstavy Thomase Schütteho v Paříži. Foto Monnaie de Paris/Martin Argyroglo.

Moravská galerie v Brně – Jiří Pelcl Design

Za designem se letos vydejte do Brna, konkrétně na výstavu tvorby Jiřího Pelcla, která dá nahlédnout do zákulisí designerské profese. Výstava představí Pelclovu čtyřicetiletou kariéru, která se skládá z nejrůznějších materiálů, odvětví designu i firem, s nimiž spolupracoval. Tuto komplexní přehlídku designu bude možné navštívit od 4. června.

Jiří Pelcl – Váza Big. Foto: Moravská galerie.

Německo

Museum Barberini – Rembrandtův Orient

Jak ukázala i současná výstava v pražské Národní galerii, Rembrandt je ikona a jeho díla chce na vlastní oči vidět snad každý, koho alespoň trochu zajímá výtvarné umění. Je také obecně známo, jak moc obdivoval orientální kulturu a že ji sám často zobrazoval. Právě tato jeho díla společně s obrazy dalších umělců holandského zlatého věku budou k vidění v postupimském Museu Barberini od 13. března.

Rembrandt – Muž v orientálním kostýmu. Foto: Kunstmuseum Basel.

Gropius Bau – Yayoi Kusamaová

Berlín se ale rozhodně nebude držet jen v minulosti a představí i některé perly současného umění. Jednou z nich je bezpochyby retrospektivní výstava japonské umělkyně Yayoi Kusamaové, která představí nejdůležitější fáze autorčiny tvorby. Výstava měla původně proběhnout v září 2020, nakonec však byla přesunuta na 19. března.

Yayoi Kusamaová, foto: Unit London.

Schloss Köpenick – Flora, Fauna, Fabelwesen

Tři současné umělkyně, které pracují s keramikou a které dovedly její zdobení k dokonalosti, představí svou tvorbu na berlínském zámku Köpenick. Od 24. dubna tam budou k vidění keramické předměty zdobené květinami, ovocem nebo hmyzem, tedy ve jménu přírody a jejího bohatství.

Sonngard Marcks – Váza „Apricots“, hrnek „Apricots and Dragonflies“. Foto: Die Neue Sammlung – The Design Museum (A. Laurenzo).

Hamburger Bahnhof – Sté výročí narození Josepha Beuyse

Od narození významného německého sochaře a performera Josepha Beuyse uplyne letos 12. května 100 let. V dubnu tak k tomuto výročí odstartuje v berlínském muzeu Hamburger Bahnhof výstava s názvem „Von der Sprache aus“, která skrze různé Beuysovy výtvarné postupy přiblíží jeho práci s jazykem a lingvistikou, což on sám považoval za základ své tvorby. Joseph Beuys, který byl ve druhé světové válce se svým letounem sestřelen nad Krymem a poté místními Kozáky léčen plstí a tukem (čehož hojně využíval ve svých performancích), je známý i v Česku. Milan Knížák nechal za svého šéfování Národní galerii koupit jeho dílo nazvané Auto za 13 milionů korun. Podle odborníků byla cena značně nadsazená. Jenže Knížák ho za tu cenu koupil od svého kamaráda…

Joseph Beuys – Eurasia Siberian Symphony. Foto: moma.org

Zpět do Nové Národní galerie?

Jednou z nejočekávanějších událostí na berlínské galerijní scéně je bezpochyby znovuotevření Neue Nationalgalerie. Po pěti letech rekonstrukcí by měla být veřejnosti zpřístupněna v létě letošního roku, konkrétně výstavou amerického sochaře Alexandera Caldera.

Neue Nationalgalerie, foto: BBR / Thomas Bruns.

Tento článek si můžete přečíst i v němčině.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,