Berlínský KVOST již podruhé láká umělce z východní Evropy

||Kunstverein Ost e.V.
Kunstverein Ost – zkráceně KVOST – byl založen v roce 2018 a věnuje se propagaci umělců z východní Evropy nebo těm, jejichž životy a pracovní metody byly formovány zkušenostmi bývalého východního bloku. To odráží i budova, ve které Kunstverein sídlí. Nachází se v geografickém centru Berlína, hned vedle bývalé zdi, a je to místo, kde se historie a současnost, východ a západ, setkávají tváří v tvář.

Letos Kunstverein Ost již podruhé nabízí stipendium KVOST, které je spojeno s rezidenčním programem umělců a se samostatnou výstavou, která začne na Berlin Art Week v září 2020 a potrvá další tři měsíce. Kromě šestitýdenního pobytu v Berlíně zahrnuje stipendium ještě pracovní prostor přímo v KVOSTu, příspěvek 600 euro na tvorbu a také zmíněnou samostatnou výstavu, jejíž rozpočet je 1000 euro.

Prvním držitelem stipendia v roce 2019 byl rumunský umělec Vlad Nancă. Ve svém projektu „The City and the City“ použil tři ikonické památky bývalého východního Berlína: Světové hodiny, televizní věž a Haus des Lehrers a následně dal toto architektonické a monumentální umění bývalého hlavního města NDR do dialogu s artefakty z jeho rumunské vlasti.

Video tvorba Vlada Nancă, ©KVOST.

Hlavní misí KVOSTu je vybízet vybrané umělce, aby prozkoumali mnohostrannou povahu místa a jeho okolí nebo se inspirovali jinými aspekty východu a představili výsledná díla na samostatných výstavách. Další příležitosti k výměně estetických, politických a osobních příběhů, které definují východní Evropu nad rámec obvyklých klišé a předsudků, nabízí skupinové výstavy, kulturní zájezdy a diskuze. Kunstverein v kontextu vzestupu nacionalismu v mnoha evropských státech považuje takovou výměnu kulturních hodnot za vhodný způsob stavění mostů a sbližování národů.

Žádosti o stipendium je na webu KVOST možné odesílat do 5. dubna 2020.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,