Berlínský KVOST již podruhé láká umělce z východní Evropy

||Kunstverein Ost e.V.
Kunstverein Ost – zkráceně KVOST – byl založen v roce 2018 a věnuje se propagaci umělců z východní Evropy nebo těm, jejichž životy a pracovní metody byly formovány zkušenostmi bývalého východního bloku. To odráží i budova, ve které Kunstverein sídlí. Nachází se v geografickém centru Berlína, hned vedle bývalé zdi, a je to místo, kde se historie a současnost, východ a západ, setkávají tváří v tvář.

Letos Kunstverein Ost již podruhé nabízí stipendium KVOST, které je spojeno s rezidenčním programem umělců a se samostatnou výstavou, která začne na Berlin Art Week v září 2020 a potrvá další tři měsíce. Kromě šestitýdenního pobytu v Berlíně zahrnuje stipendium ještě pracovní prostor přímo v KVOSTu, příspěvek 600 euro na tvorbu a také zmíněnou samostatnou výstavu, jejíž rozpočet je 1000 euro.

Prvním držitelem stipendia v roce 2019 byl rumunský umělec Vlad Nancă. Ve svém projektu „The City and the City“ použil tři ikonické památky bývalého východního Berlína: Světové hodiny, televizní věž a Haus des Lehrers a následně dal toto architektonické a monumentální umění bývalého hlavního města NDR do dialogu s artefakty z jeho rumunské vlasti.

Video tvorba Vlada Nancă, ©KVOST.

Hlavní misí KVOSTu je vybízet vybrané umělce, aby prozkoumali mnohostrannou povahu místa a jeho okolí nebo se inspirovali jinými aspekty východu a představili výsledná díla na samostatných výstavách. Další příležitosti k výměně estetických, politických a osobních příběhů, které definují východní Evropu nad rámec obvyklých klišé a předsudků, nabízí skupinové výstavy, kulturní zájezdy a diskuze. Kunstverein v kontextu vzestupu nacionalismu v mnoha evropských státech považuje takovou výměnu kulturních hodnot za vhodný způsob stavění mostů a sbližování národů.

Žádosti o stipendium je na webu KVOST možné odesílat do 5. dubna 2020.

Mohlo by vás zajímat

Archiv Martina Janeckého
Přečtěte si

Martin Janecký: Foukat sklo tři dny je věčnost

Tvoří plastiky, které odporují všedním představám o práci se sklem, a svou techniku zdokonalil tak, že se mu vyrovná jen málokdo. I přes to z Martina Janeckého cítíte respekt k řemeslu i samotnému materiálu, který se podle svých slov snaží zkrotit.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign