Box ve fotografiích

Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Slavné černobílé fotografie evokují v kompozicích barokní mistry; neznámí i slavní se pohybují ve světle a stínu, v euforii a v napětí, v radosti a v utrpení.

Finkovy snímky z boxu zachycují jeho charakteristický způsob práce, kdy je boxer spolu se svým doprovodem uvnitř i vně ringu odhodlán přežít, posilován svou disciplínou, očekáváním a ambicemi. Zároveň tato díla odhalují hluboké bratrství, které vytváří pouto mezi mnoha boxery a bez něhož by existovalo jen krveprolití a brutalita. Tváře plné hrdosti, ale také potu, bolesti a ponížení z prohry.

Blue Horizon, Philadelphia,1990 Foto: Larry Fink

Snímky představující různá místa, jako jsou divadla a hotelové pokoje v Pensylvánii, New Yorku a New Jersey, poskytují vizuální vhled do rozsáhlých cest, které Fink pro tuto sérii podnikl. Jeden z nejikoničtějších momentů série se odehrál v Las Vegas, kde měl autor za úkol zachytit historický souboj mezi Mikem Tysonem a Donovanem Ruddockem; zápas, který byl v roce 1991 vyhlášen “zápasem roku”.

Larry Fink (nar. 1941 v Brooklynu, New York) je profesionálním fotografem již více než pětašedesát let a jeho práce byly vystaveny na samostatných výstavách v mnoha renomovaných institucích, například v Muzeu moderního umění a Whitney Museum of Modern Art v New Yorku. V roce 1997 vyšel v nakladatelství powerHouse Books katalog BOXING: PHOTOGRAPHS BY LARRY FINK.

Blue Horizon, Philadelphia,1991 Foto: Larry Fink

Výstava se koná od 2. prosince – 17. února 2024 v Kolíně nad Rýnem v Galerii Bene Taschen, která zastupuje některé z předních světových umělců současné fotografie a malby. Nejnověji do galerie přibyli Donnie Molls z Los Angeles a pražský umělec Josef Achrer.

Více info: https://www.benetaschen.com/

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu


Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und