Červnový Berlín ovládly architektky. Proč jich známe tak málo, a jak to napravit?

Už jste slyšeli jména Zaha Hadid, Kazuyo Sejima nebo Odile Decq? A kolik dalších jmen známých architektek dáte z hlavy dohromady? Organizátoři unikátního festivalu Women in Architecture tuší, že moc ne, a právě jejich festival má tenhle nešvar napravit. Během června proto v Berlíně naplánovali téměř sto eventů, které se věnují hlavně tématu žen v architektuře a v nichž se odráží podtitul festivalu, tedy „Rovnost na staveništi“.

Výřez z titulky knihy Frauen in der Architektur. © Robert Venturi

Přednášky, výstavy, filmové projekce nebo workshopy – to všechno má návštěvníkům rozšířit obzory v tom, jak velký vliv mají ženy architektky na svět stavitelství a urbanismu. V Praze se v současné době jméno Zaha Hadid skloňuje poměrně často, zakázku na rekonstrukci Masarykova nádraží totiž nedostanete každý den. O dalších architektkách se ale už tak často nemluví a kdo jich vyjmenuje pět, může se dost možná považovat za odborníka. Cílem festivalu Women in Architecture je proto práci architektek všude na světě přiblížit široké veřejnosti a přispět tak k dlouho odkládané restrukturalizaci architektonické profese.

Ve stínu kolegů

Právě zmíněná Zaha Hadid je v rámci festivalu součástí několika eventů. Například její portrét vystavuje v galerii aquabitArt fotografka Ingrid von Kruse, která svůj cyklus portrétů nazvala „Mezi kamenem a mořem“. Z dalších velkých jmen je mezi fotografovanými ženami Kazuyo Sejima, architektka budovy New Museum v New Yorku, nebo Denise Scott Brown, která se řadí mezi nejvlivnější architekty 20. století. Fotografka přitom klade portréty architektek do poetického dialogu se scénami z italských Benátek, což lépe vysvětluje samotný název výstavy.

Kazuyo Sejima, zdroj: Designwanted.

Situaci architektek v minulosti se věnuje například přednáška „Ve stínu kolegů – zapomenuté architektky“, která přiblíží osudy architektek, které si i přes značný talent a úspěchy připomínáme méně než jejich mužské kolegy. Přednáška proběhne v prostoru feldfünf v budově Metropolenhaus, kde se další festivalový den bude mluvit například o přeměně postupimské restaurace Charlottenhof na městské komunitní centrum „Lottenhof“.

Jak udělat nábřeží, aby vydrželo

V rámci festivalu určitě zajděte i na některou z komentovaných prohlídek města. Zajímavá je třeba ta, která proběhne na poloostrově Stralau ve Friedrichshainu a bude věnována různým typologiím veřejného prostoru, jako je městský park, nábřeží nebo bulvár. Prohlídka se zaměřuje na prvky z 90. let minulého století a z přelomu tisíciletí, a zkoumá jejich odolnost a využití v čase. 

Program je uzpůsoben pro laické obdivovatele architektury i pro fajnšmekry. Ti druzí mohou zajít třeba na workshop věnovaný designu fasád v době digitálních procesů a udržitelnosti. Kdyby toho pořád nebylo dost, v programu čeká několik desítek dalších akcí, takže si určitě vyberete.

Festival probíhá od 1. června do 1. července na různých místech v Berlíně a celý program je koncipován hybridně, některé akce tedy probíhají živě, jiné pouze online. 

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Tajemnosti Mily Fürstové v Hradci Králové

       ·   07.05.2024
Pochází z Čech, ale žije ve Velké Británii. Je nejmladší členkou umělecké akademie The Royal West of England Academy v Bristolu. Její práce se nacházejí ve sbírkách královny Alžběty II. a V&A Musea v Londýně:

Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und