Červnový Berlín ovládly architektky. Proč jich známe tak málo, a jak to napravit?

Už jste slyšeli jména Zaha Hadid, Kazuyo Sejima nebo Odile Decq? A kolik dalších jmen známých architektek dáte z hlavy dohromady? Organizátoři unikátního festivalu Women in Architecture tuší, že moc ne, a právě jejich festival má tenhle nešvar napravit. Během června proto v Berlíně naplánovali téměř sto eventů, které se věnují hlavně tématu žen v architektuře a v nichž se odráží podtitul festivalu, tedy „Rovnost na staveništi“.

Výřez z titulky knihy Frauen in der Architektur. © Robert Venturi

Přednášky, výstavy, filmové projekce nebo workshopy – to všechno má návštěvníkům rozšířit obzory v tom, jak velký vliv mají ženy architektky na svět stavitelství a urbanismu. V Praze se v současné době jméno Zaha Hadid skloňuje poměrně často, zakázku na rekonstrukci Masarykova nádraží totiž nedostanete každý den. O dalších architektkách se ale už tak často nemluví a kdo jich vyjmenuje pět, může se dost možná považovat za odborníka. Cílem festivalu Women in Architecture je proto práci architektek všude na světě přiblížit široké veřejnosti a přispět tak k dlouho odkládané restrukturalizaci architektonické profese.

Ve stínu kolegů

Právě zmíněná Zaha Hadid je v rámci festivalu součástí několika eventů. Například její portrét vystavuje v galerii aquabitArt fotografka Ingrid von Kruse, která svůj cyklus portrétů nazvala „Mezi kamenem a mořem“. Z dalších velkých jmen je mezi fotografovanými ženami Kazuyo Sejima, architektka budovy New Museum v New Yorku, nebo Denise Scott Brown, která se řadí mezi nejvlivnější architekty 20. století. Fotografka přitom klade portréty architektek do poetického dialogu se scénami z italských Benátek, což lépe vysvětluje samotný název výstavy.

Kazuyo Sejima, zdroj: Designwanted.

Situaci architektek v minulosti se věnuje například přednáška „Ve stínu kolegů – zapomenuté architektky“, která přiblíží osudy architektek, které si i přes značný talent a úspěchy připomínáme méně než jejich mužské kolegy. Přednáška proběhne v prostoru feldfünf v budově Metropolenhaus, kde se další festivalový den bude mluvit například o přeměně postupimské restaurace Charlottenhof na městské komunitní centrum „Lottenhof“.

Jak udělat nábřeží, aby vydrželo

V rámci festivalu určitě zajděte i na některou z komentovaných prohlídek města. Zajímavá je třeba ta, která proběhne na poloostrově Stralau ve Friedrichshainu a bude věnována různým typologiím veřejného prostoru, jako je městský park, nábřeží nebo bulvár. Prohlídka se zaměřuje na prvky z 90. let minulého století a z přelomu tisíciletí, a zkoumá jejich odolnost a využití v čase. 

Program je uzpůsoben pro laické obdivovatele architektury i pro fajnšmekry. Ti druzí mohou zajít třeba na workshop věnovaný designu fasád v době digitálních procesů a udržitelnosti. Kdyby toho pořád nebylo dost, v programu čeká několik desítek dalších akcí, takže si určitě vyberete.

Festival probíhá od 1. června do 1. července na různých místech v Berlíně a celý program je koncipován hybridně, některé akce tedy probíhají živě, jiné pouze online. 

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

The dark rooms exhibition

       ·   25.04.2024
Berlín nikdy neodpočívá. V této metropoli se zdá, že mír a čas jsou jen privilegiem pro vyvolené. Ale existují i výjimky.

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.