Česká muzea online

Jak si vedou časká muzea online? A která se vyplatí sledovat? Máme pár tipů na programy, které nás v této době zaujaly, a tak je posíláme dál.

Národní galerie v Praze

Nejrozsáhlejší umělecká instituce v Česku má sice zavřeno, ale to nebrání nic tomu, že se do ní můžete vypravit virtuálně. Navštivte její on-line sbírky, kde můžete vyrazit vstříc objevování téměř tří tisíc zdigitalizovaných děl ve vysokém rozlišení, takže je možné zachytit i ty nejmenší detaily. Nebo si pusťte videa na YouTube kanále Národní galerie Praha. Čekají na vás rozhovory s umělci, videa ze současných či uplynulých výstav nebo zkrátka začněte odkrývat příběhy svých oblíbených uměleckých děl.

Foto: Národní galerie v Praze.

Více najdete zde.

DOX Centrum současného umění

DOX je multifunkčním prostorem, který si dal hned na začátku za cíl vytvořit prostředí pro zkoumání, prezentaci a diskusi o zásadních společenských tématech, kde vizuální umění, literatura, performing arts a další disciplíny umožňují kritický přístup k takzvané realitě dnešního světa. Nejde tedy čistě o umění, ale o umělecký projev v jeho širokých souvislostech, a právě o tom diskutují umělci a osobnosti veřejného prostoru ve videích na Vimeo. Poslechněte si názory, které silně rezonují i s aktuální náladou ve společnosti.

Foto: René Volfík.

Více najdete zde.

Kvalitář

Kvalitář má v českém prostředí specifické místo, je uměleckou a designérskou platformou, která funguje na pozadí stejnojmenného architektonického studia. „Multifunkčnost a flexibilita Kvalitáře se ukazují jako výhoda, především v přetrvávající krizi způsobené koronavirem. Oproti klasickým galeriím máme více služeb přesunutých na náš web. Pro naše klienty, často architekty, jsme založili již před lety sekci Depozitář online, která ilustruje depozit děl nacházejících se aktuálně v galerii. Nyní tedy najdete on-line nejnovější díla námi zastoupených umělců, prohlížet si je můžete od vás z domova a naši architekti vám rádi připraví vizualizaci díla ve vašem prostoru. Kromě toho chceme podpořit umělce i skrze kampaň  #kvalitardigital, kde umělci sdílí průběh tvorby děl přímo z ateliéru. Současná situace se projeví neblaze především na kulturní sféře a pro mladé umělce může být stop stav výstav a trhu s uměním naprosto likvidační, a to nemůžeme dopustit,“ popisuje fungování galerie Marek Habr.

Jiří Matějů.

Více najdete zde.

Moravská galerie v Brně

Moravská galerie v Brně je výjimečná šíří svého záběru. Jako jediné muzeum umění v České republice se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Prostřednictvím svého on-line katalogu nabízí sbírku obsahující téměř dvě stě tisíc uměleckých předmětů nejrůznějšího charakteru, ale i zpřesňující informace a články, které průběžně doplňuje. Nyní toto druhé největší muzeum umění v ČR plánuje také začít zveřejňovat videa kurátorů. Jaký může mít dopad současný společensko-ekonomický otřes na umění? Sledujte FB galerie.

Foto: Moravská galerie v Brně.

Více o sbírkách najdete zde.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu

Alien auf Hluboká

       ·   16.10.2023
Das Thema Tod, Sexualität und Technologie. Und ein Oscar für visuelle Effekte für Alien. Bis zum 19. November findet in Hluboká nad Vltavou die Ausstellung Proměny /Metamorphosen. Der Autor ist der weltberühmte Schweizer, Hans Ruedi