Christo: Svoji poslední výstavu už nestihl

Včera zemřel Christo, který patřil k největším umělcům své doby. Dal světu novou dimenzi. Se svou ženou Jeanne-Claude inspiroval miliony lidí.

Foto: Wolfgang Volz

Nezapomenutelné pro mě zůstanou ty dva letní týdny, kdy v roce 1995 zabalili Reichstag v Berlíně. Všichni jsme seděli na trávníku před Reichstagem, piknikovali, zpívali, radovali se a měli pocit, že jsme součástí něčeho velkého, něčeho krásného, něčeho společného. Nevěřím, že se tento pocit tak rychle navrátí.

Zabalený Reichstag v Berlíně

Foto: Wolfgang Volz

Každý, kdo si myslel, že Christo viděl nějaký hlubší význam v zabaleném Reichstagu do stříbrné folie, v plovoucích molech na jezeře Iseo v Itálii, v zabalení nejstaršího mostu v Paříži Pont Neuf nebo ve žlutých a modrých obřích slunečnících v Japonsku, ten se mýlil. „Je to naprosto iracionální a zbytečné,“ řekl bulharsko-americký umělec v roce 2014 o své práci. 

Foto: Wolfgang Volz

„Jeanne-Claude a já děláme tyto věci pro sebe. Pokud se to někomu líbí, je to jen bonus. Děláme věci, které se nám vizuálně líbí. Je to dobrodružství, velmi vzrušující a pošetilé. Cesta je cíl.”

Krása jeho budov a krajiny proměněná v abstraktní objekty zůstane jako vzpomínka v myšlenkách mnoha lidí. V neděli zemřel Christo ve věku 84 let v New Yorku.

V Palais Populaire v Berlíně běží od 6. května velká retrospektivní výstava Christo and Jean-Claude, Projects 1963-2020. Obdivovatel tohoto významného umělce by si neměl výstavu nechat ujít.

Foto: Wolfgang Volz

Více informací najdete zde.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu