Christo: Svoji poslední výstavu už nestihl

Včera zemřel Christo, který patřil k největším umělcům své doby. Dal světu novou dimenzi. Se svou ženou Jeanne-Claude inspiroval miliony lidí.

Foto: Wolfgang Volz

Nezapomenutelné pro mě zůstanou ty dva letní týdny, kdy v roce 1995 zabalili Reichstag v Berlíně. Všichni jsme seděli na trávníku před Reichstagem, piknikovali, zpívali, radovali se a měli pocit, že jsme součástí něčeho velkého, něčeho krásného, něčeho společného. Nevěřím, že se tento pocit tak rychle navrátí.

Zabalený Reichstag v Berlíně

Foto: Wolfgang Volz

Každý, kdo si myslel, že Christo viděl nějaký hlubší význam v zabaleném Reichstagu do stříbrné folie, v plovoucích molech na jezeře Iseo v Itálii, v zabalení nejstaršího mostu v Paříži Pont Neuf nebo ve žlutých a modrých obřích slunečnících v Japonsku, ten se mýlil. „Je to naprosto iracionální a zbytečné,“ řekl bulharsko-americký umělec v roce 2014 o své práci. 

Foto: Wolfgang Volz

„Jeanne-Claude a já děláme tyto věci pro sebe. Pokud se to někomu líbí, je to jen bonus. Děláme věci, které se nám vizuálně líbí. Je to dobrodružství, velmi vzrušující a pošetilé. Cesta je cíl.”

Krása jeho budov a krajiny proměněná v abstraktní objekty zůstane jako vzpomínka v myšlenkách mnoha lidí. V neděli zemřel Christo ve věku 84 let v New Yorku.

V Palais Populaire v Berlíně běží od 6. května velká retrospektivní výstava Christo and Jean-Claude, Projects 1963-2020. Obdivovatel tohoto významného umělce by si neměl výstavu nechat ujít.

Foto: Wolfgang Volz

Více informací najdete zde.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,