Claudia Skoda: Módní ikona 70. let otvírá v Berlíně první samostatnou výstavu

Možná je to ironie osudu. Nebo ironie umění? Berlínská královna avantgardní módy 70. let a jedna z hlavních postav zdejšího undergroundu se proslavila už tehdy lehce zastaralou technikou. Pletením. Sedmasedmdesátiletá designérka Claudia Skoda vystavuje od 18. prosince svá díla v městském muzeu Kulturforum Berlin.

Claudia Skoda pózuje na střeše ve své kolekci “Shake Your Hips” © Claudia Škoda.

Její neobvyklé modely vyrobené z jemných, ale také netradičních materiálů (jako jsou například pásky z magnetofonových nosičů), se staly už v 70. letech v západním Berlíně hitem a jsou dodnes oblíbené. Mimochodem, magazín Elle Claudii zařadil po bok takových jmen, jako jsou Coco Chanel, Vivienne Westwood a Madonna. Zkrátka k ženám, které udávaly směr módy druhé poloviny 20. století.

Claudia Skoda © Ulrike Ottinger.

Hlad po životě

Firmu se všeříkajícím názvem Claudia Skoda založila už v roce 1973 v době hippie a punkové kultury. Rychle se stala klíčovou postavou a ikonou západní berlínské undergroundové scény 70. a 80. let. Do jejího ateliéru v Kreuzbergu přicházely nejen v době velkolepých přehlídek modelky, hvězdičky a hvězdy, hudebníci, filmaři, umělci… Zkrátka ti divocí a hladoví po životě. 

Módní přehlídka Pablo Picasso © Rich Richter.

Claudia má hluboký vztah k hudbě, a tak není divu, že k jejím nejbližším přátelům patří i Donna Summer, Cher, Tina Turner nebo zpěváci ze skupin Tangerine Dream a Neon Babies. Pravidelným návštěvníkem v jejím ateliéru byl Také David Bowie. Právě ten pozval Claudii Skoda do New Yorku, kde pak otevřela své další studio. 

Módní přehlídka Neues Spiel © Rich Richter.

Ptačí přehlídka

Výstava v Kulturforu Berlin se věnuje i módním přehlídkám Claudie Skody, které byly všechno možné, jen ne nudné. U přehlídky Big Birds byla například oddělená jedna místnost bariérami a osvětlena pouze silnými světlomety. Uprostřed místnosti bylo obří vejce. Na začátku show se z vajíčka vylíhla australská dvojice pštrosů. Zároveň byl promítán film z Antarktidy s tučňáky.

Vylíhnutí ptáci se houpali téměř nazí, pouze se zbarvením po celém těle na vysoké hrazdě nad modely, kteří se jako tučňáci pohybovali v rytmu elektrobeatů. Aby bylo představení s ptáky co nejvěrnější, tak své modely a modelky Skoda nejdříve poslala do zoologické zahrady, aby tam nastudovali chování ptáků.

Módní přehlídka Big Birds © Luciano Castelli.

Je vlastně docela záhada, že má tato módní ikona v sedmasedmdesáti letech svou první samostatnou výstavu. Určitě bude stát za to. A na lockdown si není v tomto potřeba stěžovat. Výstava potrvá až do 11. dubna 2021.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,