Claudia Skoda: Módní ikona 70. let otvírá v Berlíně první samostatnou výstavu

Možná je to ironie osudu. Nebo ironie umění? Berlínská královna avantgardní módy 70. let a jedna z hlavních postav zdejšího undergroundu se proslavila už tehdy lehce zastaralou technikou. Pletením. Sedmasedmdesátiletá designérka Claudia Skoda vystavuje od 18. prosince svá díla v městském muzeu Kulturforum Berlin.

Claudia Skoda pózuje na střeše ve své kolekci “Shake Your Hips” © Claudia Škoda.

Její neobvyklé modely vyrobené z jemných, ale také netradičních materiálů (jako jsou například pásky z magnetofonových nosičů), se staly už v 70. letech v západním Berlíně hitem a jsou dodnes oblíbené. Mimochodem, magazín Elle Claudii zařadil po bok takových jmen, jako jsou Coco Chanel, Vivienne Westwood a Madonna. Zkrátka k ženám, které udávaly směr módy druhé poloviny 20. století.

Claudia Skoda © Ulrike Ottinger.

Hlad po životě

Firmu se všeříkajícím názvem Claudia Skoda založila už v roce 1973 v době hippie a punkové kultury. Rychle se stala klíčovou postavou a ikonou západní berlínské undergroundové scény 70. a 80. let. Do jejího ateliéru v Kreuzbergu přicházely nejen v době velkolepých přehlídek modelky, hvězdičky a hvězdy, hudebníci, filmaři, umělci… Zkrátka ti divocí a hladoví po životě. 

Módní přehlídka Pablo Picasso © Rich Richter.

Claudia má hluboký vztah k hudbě, a tak není divu, že k jejím nejbližším přátelům patří i Donna Summer, Cher, Tina Turner nebo zpěváci ze skupin Tangerine Dream a Neon Babies. Pravidelným návštěvníkem v jejím ateliéru byl Také David Bowie. Právě ten pozval Claudii Skoda do New Yorku, kde pak otevřela své další studio. 

Módní přehlídka Neues Spiel © Rich Richter.

Ptačí přehlídka

Výstava v Kulturforu Berlin se věnuje i módním přehlídkám Claudie Skody, které byly všechno možné, jen ne nudné. U přehlídky Big Birds byla například oddělená jedna místnost bariérami a osvětlena pouze silnými světlomety. Uprostřed místnosti bylo obří vejce. Na začátku show se z vajíčka vylíhla australská dvojice pštrosů. Zároveň byl promítán film z Antarktidy s tučňáky.

Vylíhnutí ptáci se houpali téměř nazí, pouze se zbarvením po celém těle na vysoké hrazdě nad modely, kteří se jako tučňáci pohybovali v rytmu elektrobeatů. Aby bylo představení s ptáky co nejvěrnější, tak své modely a modelky Skoda nejdříve poslala do zoologické zahrady, aby tam nastudovali chování ptáků.

Módní přehlídka Big Birds © Luciano Castelli.

Je vlastně docela záhada, že má tato módní ikona v sedmasedmdesáti letech svou první samostatnou výstavu. Určitě bude stát za to. A na lockdown si není v tomto potřeba stěžovat. Výstava potrvá až do 11. dubna 2021.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign