Co ukázala sobotní demonstrace v Berlíně?

Vyprávění lidí, kteří byli na sobotní demonstraci v Berlíně, rozlišné komentáře v médiích, fotografie, které už nechceme vidět. 38 tisíc demonstrantů, 33 zraněných policistů a útok na Říšský sněm. Co ukázala demonstrace v Berlíně?

1. Pokus o útok na budovu Říšského sněmu a mávání před ním černo-bílo-červenou vlajkou probudilo vzpomínky pamětníků. Kde byla v té chvíli vláda zákona? Před budovou stáli proti tří stům demonstrantům tři policisté, kteří jsou dnes oslavováni jako hrdinové. Proč jich tam nestálo více? Ty ostatní tři tisíce policistů hrdinové nejsou?

2. Mezi tisíci klidných demonstrantů samozřejmě jsou i pravicoví extremisté, neonacisté a antisemité. Na ty se zaměřuje veškerá mediální pozornost, hlavně vizuálně.

3. Přesto nezapomínejme, že většina demonstrantů jsou lidé, kteří jsou státními nařízeními přímo zasaženi. Protože jejich kulturní zařízení je ještě stále uzavřeno. Protože jejich maloobchodní firma negeneruje tržby, které potřebuje k refinancování nákupu zboží a pronájmu. Protože ty miliardy pomoci velkým podnikům vnímají jako nespravedlivé. Protože nechtějí, aby jim vládli virologové z Institutu Roberta Kocha a jejich lékařský světonázor, ale politici se schopností vyvažovat zájmy.

demonstrace v Berlíně

4. Mnoho novinářů nechce pochopit komplexnost, složitost a rozpor tohoto nového protestního hnutí. Měřítkem jejich hlášení není to, co vidí a slyší, ale rozdíl mezi názory demonstrantů a jejich osobními názory. Každý, kdo je svými činy a názory s novinářovými myšlenkami zajedno, může očekávat veřejnou chválu. Chválím a prezentuji názory kompetentního žurnalisty Gabora Steingarta.

5. To, co jsme o víkendu zažili, nebyl útok na demokracii, ale spíše její použití. Demonstrace nejsou potlačováním demokracie, ale důkazem, že v zemi existuje.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,