Danuše Siering: Do revitalizace ulice Na Poříčí by kromě expertů měla promluvit i pražská veřejnost

Vydavatelka N&N Czech-German Magazine Danuše Siering
Vydavatelka N&N Czech-German Magazine a hostitelka 1. Česko-německého Salonu v obou metropolích Danuše Siering se už těší na proměnu ulice Na Poříčí. O projektu promluvila i v rozhovoru pro Hospodářskou komoru Prahy 1.

Danuše, možná tušíte, proč jsem k prvnímu vydání nového newsletteru Hospodářské komory oslovila právě vás. Byla jste totiž mou „první“ oslovenou členkou, když jsem začínala působit v Hospodářské komoře Praha 1. Tenkrát jste mi řekla, že nejste v žádné organizaci a ani nechcete být. Co vás oslovilo a přesvědčilo, že jste se stala, teď už mohu říct, dlouholetou členkou HKP1?

Člověk se nestává členem “něčeho”, ale vždy jde o seskupení lidí, jejich plány, programy a hlavně energii, kterou vyzařují. Možná to bylo právě vaše nadšení a přístup k práci, který mne inspiroval natolik, že jsem se stala členkou HK P-1.

Za ty roky jsme společně zvládly řadu projektů, co považuje za nejdůležitější?

Založila jste Klub žen v HK P-1, to je myslím velmi záslužný čin. Spojení podnikatelek, pokud není samoúčelné od zakladatele, má vždy smysl. Já musím ale hlavně vyzvednout aktivní podporu HK P-1 při projektu revitalizace lokality Na Poříčí. Když jsme projekt GoFlorenc v roce 2017 zakládali, HK P-1 v čele s Filipem Dvořákem byl jeden z prvních partnerů, kteří nás od počátku projektu maximálně podporovali. To není ze strany úřadů samozřejmost – obzvlášť v Praze.

V době pandemie COVID jste přišla s myšlenkou projektu ReSTARTpodnikání, který pomáhal firmám a podnikatelům s oživením byznysu. Vynaložila jste na něj spoustu energie a nepochybně i svých financí. Jak se na tento projekt díváte dnes?

ReSTARTpodnikání RSP vznikl na jaře 2020, v době, kdy jsem seděla “uzavřená” v Berlíně, nemohla do Česka a uvažovala, jak bych mohla pomoci. Od počátku jsem si byla vědoma toho, že malé a střední firmy budou postižené nejvíce. Podpoře jsem chtěla věnovat tři měsíce a částku X. Že se nakonec RSP budu věnovat až do konce roku 2020, jsem na začátku netušila, stejně jako náklady, které se zvýšily na YY. Zpětně jsem ale spokojená, že jsem projekt RSP dotáhla do konce; k tématu jsme zveřejnili přes 100 článků, řadu videí a vydali magazín.

Když jste mne s tímto projektem oslovila, plánovala jste ReSTART na několik měsíců, ale dost se protáhl. Dnes už to jsou 2 roky od vypuknutí pandemie v ČR a stále je řada podnikatelů v nesnázích. Co byste jim poradila? Jak jste pandemické období překlenula vy?

Problém je, že celá situace se už táhne dost dlouho. Lidé začínají ztrácet zájem o dění, trochu zlenivěli, začínají být apatičtí. Na druhé straně je to logický obranný mechanismus, aby se z toho všeho člověk nezbláznil, protože situace – ať už pro podnikatele či pro zaměstnance – není a ani v blízké budoucnosti nebude jednoduchá. Já myslím, že každý se musí se situací vyrovnat po svém, každý má jiný přistup, jiné možnosti. Ale cíl je společný – najít mír v sobě samém. Pouze když naše vnitřní kyvadlo bude v rovnováze, jsme schopni bojovat proti nepřízni osudu. Bez toho to možné není.

Prozradíte nám závěrem nějaké novinky? Co plánujete do budoucna?

Velmi mě potěšil architekt Marek Tichý, jehož kancelář navrhuje úpravy v ulici Na Poříčí a právě nyní mi poslal již téměř projednanou dokumentaci ke stavebnímu povolení. Věřím pevně, že projekt bude rychle schválen, vždyť je to krásná realizace pro Pražáky, pro město a pro všechny, kteří se v této lokalitě pohybují, pracují tu či bydlí. V roce 2017 jsem vyhlásila, že lokalita Na Poříčí je spící Šípková Růženka, a teď mám poprvé pocit, že se začíná probouzet. Součástí revitalizace mají být i artové zóny, projekt, do kterého bych určitě chtěla zapojit nejen odborníky, ale i veřejnost. Je to “jejich” ulice, tak je třeba zajistit, aby měli možnost se k návrhům vyjádřit.

Mojí druhou radostí je spolupráce s publicistkou a nyní i saloniérkou Lucií Šilhovou, se kterou jsme v lednu spustili nový projekt – Salónek Lucie Šilhové v Černé labuti, talkshow, kterou tvoří sami diváci. V komorním prostředí v 8. patře si Lucie zve zajímavé hosty, kteří mají lidem skutečně co říci a často jsou hvězdami nejen u nás, ale i v zahraničí. Sezónu zahájil klavírista Ivo Kahánek, v únoru budeme hostit Milana Svobodu, odborníka na historické tabule a bankety na zámcích nebo fotografa se světovým renomé Zdeňka Lhotáka. Dalším hostem má být ředitel ČT Art, pevně doufám v účast ředitele Knihovny Václava Havla. Tento projekt mi dělá velkou radost. Je to dobrá energie do ne moc dobré doby.

Více o revitalizaci ulice Na Poříčí se dočtete na stránce Go Florenc. Na jiné téma pak architekt Marek Tichý pořídil i vlastní rozhovor s německým kolegou Martinem Reichertem z renomované kanceláře David Chipperfield Architects o renovaci Nové národní galerie v Berlíně. Najdete jej v dvojjazyčné publikaci N&N Czech-German Bookmag  z produkce N&N Magazine, která popisuje příběhy Čechů v Německu a Němců v Česku. Lze ji objednat například přes portál Albatros Media.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Ve vzduchu a na zemi

       ·   04.09.2024
„Lano je kotva,“ říká německá vzdušná akrobatka Vivian Friedrich, která žije v Barceloně. Na závěr Mezinárodního festivalu nového cirkusu Letní Letná uvedla představení Kristall Bohème. Tematizuje v něm svoje české kořeny.

Garbicz Music Festival

       ·   26.08.2024
Není ani největší, ani nejznámější. Přesto pro milovníky elektrohudby je to ein Muss - za předpokladu, že dostane lístky.

Aktuálně na německém webu

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.