Dodávka jako domov na cesty

Cestování pro mě nikdy nebylo o drahých hotelích, all inclusive ani o průvodcích z cestovních agentur. Preferuji autenticitu dané lokality a cestovní tipy místních. Díky tomu si vždy odvážím jedinečný zážitek a vzpomínky.Cestování pro mě nikdy nebylo o drahých hotelích, all inclusive ani o průvodcích z cestovních agentur. Preferuji autenticitu dané lokality a cestovní tipy místních. Díky tomu si vždy odvážím jedinečný zážitek a vzpomínky.

V poslední době se v mém okolí rozvinul trend obytných dodávek, cestování po vlastní ose bez pevného plánu a naprosto soběstačně. Zadní sedačky nahradí prostor na spaní, část je věnována třeba malé verzi kuchyňky. Zní to skvěle, a proto jsem nabídku na takový výlet nemohla odmítnout. Jsem v tomto směru zatím začátečník a k dnešnímu dni mám za sebou teprve dva takové výlety. Vím ale, že určitě nebyly poslední.

camper-van-dodavka-cestovani-tipy-5

camper-van-dodavka-cestovani-tipy-2

S camper vanem můžete vyjet kamkoliv. Ať už je to festival, kemp v přírodě nebo město, vždy s sebou budete mít to nejnutnější, nebudete muset řešit check-in na čas ani stavění stanu. A to nejlepší? Vždy se můžete rozhodnout podle aktuální situace, nálady a počasí; zkrátka svoboda v pravém slova smyslu.

camper-van-dodavka-cestovani-tipy-3

camper-van-dodavka-cestovani-tipy-4

Jediné, co je potřeba si před odjezdem zjistit, jsou možnosti parkování a kempování ve vybrané zemi. Například Francie, cíl mého prvního dodávkového roadtripu, je v tomto ohledu celkem přátelská. Téměř v každém městě najdete parkoviště určená pro velká auta, která bývají vybavená sociálním zařízením, a navíc jsou zdarma. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit krásné Annecy nebo malinkaté městečko Dole.

Pokud preferujete spíše přírodu, pak dejte šanci Slovinsku. Malá země, která má však úplně všechno od národních parků přes historická města až k přímořským plážím, je ideální i pro kempování. Jen nezapomeňte na to, že kempování mimo oficiální kempy je přísně zakázané. A moje doporučení? Chcete-li se každý den probouzet u průzračného ledovcového jezera, pak rozhodně zkuste kemp Zlatorog u jezera Bohinj. To je jedno z míst, kam bych se chtěla v budoucnu vrátit.

Už máte chuť někam vyrazit? Mně k častějším výletům chybí jen to auto. Pokud doma také nemáte dodávku navíc, kterou byste si ve volné chvíli přestavěli na camper van, podívejte se třeba na stránky Toyota. Nabízejí model Proace Nomad v kempingovém vybavení se vším všudy, takže se budete moci rovnou vydat na cestu.

camper-van-dodavka-cestovani-tipy-6

Text Tereza Vacková

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Drážďany – jaké památky musíte navštívit, abyste sem už nemuseli?

Většina drážďanských památek se nachází v historickém Starém městě a projdete je v klidu pěšky. Za dnešní dominantu Drážďan je považován kostel Frauenkirche (česky obvykle označovaný jako kostel Panny Marie), vůbec nejznámější památka Drážďan. Slavný je ani ne tak z historického hlediska, jako spíš symbol poválečné i postkomunistické obnovy NDR. Tento protestantský chrám byl zcela zničen při spojeneckém bombardování Drážďan v únoru 1945 a po sjednocení Německa znovu vystavěn. Každá část původní stavby, sebemenší úlomek či kámen, byla zaevidována a podle počítačových modelů znovu instalována do stavby. Touto neuvěřitelně náročnou a pracnou metodou se podařilo kostel ze 43 procent obnovit z původních dílů.
Přečtěte si

Kde všude po světě najdete zbytky Berlínské zdi? Ve Fatimě, Tiraně, Vatikánu i v Indonésii

Zatímco lidé v Berlíně se po otevření hranic v roce 1989 chtěli zdi co nejrychleji zbavit a její segmenty likvidovali nebo ničili, ve světě byl o zbytky zdi o to větší zájem. Tato trofej se šířila po planetě jako historické memento, jako vítězství svobody a kapitalismu, jako umělecký předmět pokrytý barevnými graffiti.

Nejčtenější v kategorii Travel