Přečtěte si

Jak by (asi) zněla Beethovenova 10. symfonie, kdyby nezůstala nedokončená?

Když Ludwig van Beethoven v roce 1827 zemřel, zanechal svou poslední, 10. symfonii nedokončenou. Existuje k ní pouze 40 skic, nic víc, přičemž některé z nich jsou jen krátké úryvky. U příležitosti 250. výročí jeho narození se hudební vědci pod vedením muzikologa Matthiase Rödera rozhodli s pomocí umělé inteligence 10. symfonii dokončit.
Přečtěte si

Pánové, vy jste Rolls Royce, a já se vás snažím řídit

To byla první slova Carlose Kleibera, jednoho z nejvýznamnějších dirigentů všech dob, když se v roce 1989 objevil na zkoušce Berlínských filharmoniků. V orchestru se rozhostilo jemné ticho a všichni pocítili jedinečnost okamžiku. Na jednu z nejpozoruhodnějších chvil své kariéry v rozhovoru s n&n magazínem zavzpomínal Peter Brem, jenž hrál desítky let první housle v Berlínské filharmonii.
Přečtěte si

Školou života pro mě bylo devět let v Hamburku, říká primabalerína Pollertová

Opravdu talentovaní baleťáci umí hned lyžovat, bruslit, cokoli. Kouknou na pohyb a skvěle ho okopírují. Jako každého sportovce je bolí nohy, bolest ale nesmí brát vážně. „Rozdíl mezi baletkou a sportovcem je, že my se při bolesti usmíváme, sportovec se kření či šklebí či má křeč,” prozradila magazínu n&n provozovatelka Baletní akademie Adély Pollertové, která sídlí v domě Černá labuť Na Poříčí.
Přečtěte si

Berlínská Staatsoper už zve diváky na únorového Janáčka. Ta pražská začne sezónu bez potlesku

V současné době není jednoduché psát o světě klasické hudby. Prázdné sály neznamenají jen černou díru do rozpočtů kulturních zařízení, ale i do života milovníků opery a klasiky obecně. Soubory nejvýznamnějších operních domů každopádně nepřestávají pracovat a i v této době připravují premiéry na aktuální sezónu. Jinak tomu není ani v případě berlínské Staatsoper Unter den Linden a pražské Státní opery. K očekávaným premiérám však tyto instituce přistupují odlišně.
Přečtěte si

Se sopranistkou Markétou Fassati o Kostelních slavnostech v nelehké době

Inter arma silent musae, nejen ve válce múzy mlčí. Kulturní kreativci patří v současné pandemické situaci k nejohroženějším múzám. A přitom jsou to právě oni, kdo nám svou tvorbou potěší ducha a osvítí naše smysly. Sopranistka Markéta Fassati patří s projektem Kostelní slavnosti k jedním z nich. Zeptali jsme se, jak projekt vznikl.
Přečtěte si

IDAGIO

U příležitosti Salcburského hudebního festivalu v roce 2015 byl představen projekt pro všechny milovníky klasické hudby – IDAGIO.
Přečtěte si

Italské árie spojují

Klasická hudba a její interpreti? Už slyším tu odpověď: „Ne, to není to nejdůležitější, co je teď třeba komunikovat.” KAŽDÝ hlas je stejně důležitý! Také ten operní, který hory přenáší. Běžné zprávy nás zasáhnou na povrchu, jen pár se jich dostane do morku kostí. Dvě takové vám nabízíme. Sbor z Říma, přenášen virtuálně z obýváků sólistů sboru a hudební odpověď české sopranistky z terasy Tančícího domu.
Přečtěte si

Hudba přímo domů

Berlínská hudební scéna je stejně různorodá jako Berlíňané samotní. Aby si i v dnešních dnech mohl každý užít svou oblíbenou hudbu alespoň z domova, streamují různé organizace koncerty, představení i DJ sety online. Čemu dáte přednost Vy – elektro nebo opera?