Se sopranistkou Markétou Fassati o Kostelních slavnostech v nelehké době

Inter arma silent musae, nejen ve válce múzy mlčí. Kulturní kreativci patří v současné pandemické situaci k nejohroženějším múzám. A přitom jsou to právě oni, kdo nám svou tvorbou potěší ducha a osvítí naše smysly. Sopranistka Markéta Fassati patří s projektem Kostelní slavnosti k jedním z nich. Zeptali jsme se, jak projekt vznikl.

Markéto, jak vznikl nápad na uspořádání Kostelních slavností? Vím, že jste se v Praze narodila a své rodné město milujete. Ale jen láska pro realizaci nestačí…

V době, kdy nás současný stav doslova připoutal na jedno místo, začínáme vnímat sebe a své okolí jinak. Nejprve samozřejmě v panice, protože se dostáváme do diskomfortní zóny. Je nám znemožněno cestovat, a to je pro hudebníka, který koncertuje napříč světem, fatální. Krásná Praha je místo, kde jsem se narodila a žiji převážnou část svého života. Najednou díky nastalé situaci však vnímám město s větší pokorou. To byl impulz pro vznik projektu Kostelní slavnosti. O Praze se říká, že je to „matička stověžatá“ a většina z těchto věží patří právě kostelům. Kostely a duchovní chrámy nám nabízejí prostor ticha, náruč pochopení a zklidnění. Kostelní slavnosti vznikly za významné podpory a spolupráce Prahy 1, za což jsem nesmírně vděčná. Zjištění, že kultura není na okraji společnosti, je požehnáním. S mými hudebními hosty představíme posluchačům místní historii a kostely rozezníme hudbou. Vstupné je dobrovolné a výtěžek získá vždy ten kostel, kde se koncert koná. 

Kostel sv. Mikuláše, sv. Martina a sv. Kajetána, kde se koncerty budou konat, důvěrně znáte. Již od dětství sem chodíte na mše a zpíváte. Co pro vás znamená ten okamžik, kdy otevřete dveře kostela?

První tři prosincové kostely jsem vybrala podle svého srdce. Začínáme 15. 12. na Staroměstském náměstí v kostele sv. Mikuláše, spolu s mým orchestrem Fassati Ensemble zde zazní koncert na téma Ave Maria. Poté 21. 12. v kostele sv. Martina ve zdi naladíme posluchače na adventní atmosféru s komorním sborem a varhanním doprovodem. Vánoční koncert bude 29. 12. v kostele sv. Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána v Nerudově ulici se sólovou violou a velkolepými varhanami. Již nyní připravujeme Novoroční koncert! Pokaždé, když se otevřou dveře kostela, hluboce se nadechnu a duše se zklidní. Je to taková okamžitá meditace.

Vybrat program je pro profesionála jako jste vy lehkostí nebo právě naopak?

Po té dlouhé pauze, kdy nám bylo doslova zakázáno zpívat, program
na koncerty připravuji s lehkostí a úsměvem. Samozřejmě mám výhodu, že si k sobě mohu vybrat sama profesionální kolegy. Jelikož nejsem zaměstnána v žádném divadle, tento systém buduji také v mezinárodním uměleckém Fassati Art Festivalu. Bez podpory manžela a výborného týmu lidí, které mám kolem sebe, by mé nápady však byly jen vzdušné zámky a koncerty by se konaly jen v mé mysli. 

V březnu jste natočila na terase Tančícího domu videoklip se skladbou Il Mondo – Svět, kterou jste vyjádřila naději a optimismus i během pohledu na vylidněné ulice měst. V písni se zpívá: „Svět se točí v nekonečném prostoru, kde se lásky rodí i končí a lidé jako já prožívají pocity radosti i bolesti.” Jaké radosti a bolesti prožíváte nyní vy?

Zpívat na terase Tančícího domu pro prázdné ulice mého rodného města, a ještě s pohledem na Pražský hrad byl nezapomenutelný zážitek. Bylo to v době, kdy Itálie trpěla covidovou pandemií nejvíce ze všech. Svět se točí stále dál. A točit se bude! Musíme věřit, že každá taková zkouška nám má něco ukázat. A já věřím a těším se na vše krásné, co nám přinese!

Zahajovací koncert „Ave Maria“ si můžete pustit tady:

Tento a další články najdete v novém vydání magazínu N&N.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign