Jak by (asi) zněla Beethovenova 10. symfonie, kdyby nezůstala nedokončená?

Když Ludwig van Beethoven v roce 1827 zemřel, zanechal svou poslední, 10. symfonii nedokončenou. Existuje k ní pouze 40 skic, nic víc, přičemž některé z nich jsou jen krátké úryvky. U příležitosti 250. výročí jeho narození se hudební vědci pod vedením muzikologa Matthiase Rödera rozhodli s pomocí umělé inteligence 10. symfonii dokončit.

Mnohé ze zanechaných skic jsou jen nepropracované úryvky, žádná kompozice nebyla dokončena. Je skutečně možné z těchto hudebních střípků složit dílo v Beethovenově smyslu? “Náčrtky jsme načetli do počítače a umělá inteligence v nich pokračovala,“ říká vedoucí projektu Röder, ředitel Salzburger Karajan Institutu. V rozhovoru pro BR-KLASSIK vysvětluje, jak celý experiment probíhá. “Aby vše fungovalo, musela být umělá inteligence nejprve vyškolena.“ 

Tým naplnil stroj mnoha Beethovenovými díly: symfoniemi, klavírními sonátami, smyčcovými kvartety. Počítač tak poznal Beethovenův styl a mohl pokračovat v psaní fragmentů ve stejném duchu. Röder dodává: “Ale není to tak, že zmáčknete tlačítko – a ze zadní strany vyjede hotová symfonie. Pokračování počítače znělo velmi “suše a bez emocí.“ Úkolem jeho týmu tedy bylo vybrat z mnoha návrhů umělé inteligence vhodné verze, zkombinovat je a zorchestrovat. “Nyní skladba zní jako jiné Beethovenovy symfonie.“ 

Tvůrčí spolupráce lidské a umělé inteligence

Deutsche Telekom, který celý projekt finančně podporuje, k celému projektu vydal prohlášení: “Ludwig van Beethoven je a zůstává jedinečným géniem, který tímto projektem rozhodně není zpochybňován. Jedná se spíše o mnohovrstevnatý experiment s otevřeným výsledkem, jehož cílem je ukázat, jak může tvůrčí spolupráce lidské a umělé inteligence inspirovat naši představivost.” 

Netrpělivě očekávaná premiéra symfonie s Beethoven Orchestr Bonn pod vedením hudebního ředitele Dirka Kaftana je naplánována v budově Telekomu v Bonnu na 9. října 2021. Premiéra bude vysílána živě na kanálu #dabeiTV na MagentaTV a také na MagentaMusik 360, a následně bude na obou kanálech k dispozici zdarma ke stažení.

Mohlo by vás zajímat

Archiv Martina Janeckého
Přečtěte si

Martin Janecký: Foukat sklo tři dny je věčnost

Tvoří plastiky, které odporují všedním představám o práci se sklem, a svou techniku zdokonalil tak, že se mu vyrovná jen málokdo. I přes to z Martina Janeckého cítíte respekt k řemeslu i samotnému materiálu, který se podle svých slov snaží zkrotit.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign