Mnohé ze zanechaných skic jsou jen nepropracované úryvky, žádná kompozice nebyla dokončena. Je skutečně možné z těchto hudebních střípků složit dílo v Beethovenově smyslu? “Náčrtky jsme načetli do počítače a umělá inteligence v nich pokračovala,“ říká vedoucí projektu Röder, ředitel Salzburger Karajan Institutu. V rozhovoru pro BR-KLASSIK vysvětluje, jak celý experiment probíhá. “Aby vše fungovalo, musela být umělá inteligence nejprve vyškolena.“
Tým naplnil stroj mnoha Beethovenovými díly: symfoniemi, klavírními sonátami, smyčcovými kvartety. Počítač tak poznal Beethovenův styl a mohl pokračovat v psaní fragmentů ve stejném duchu. Röder dodává: “Ale není to tak, že zmáčknete tlačítko – a ze zadní strany vyjede hotová symfonie. Pokračování počítače znělo velmi “suše a bez emocí.“ Úkolem jeho týmu tedy bylo vybrat z mnoha návrhů umělé inteligence vhodné verze, zkombinovat je a zorchestrovat. “Nyní skladba zní jako jiné Beethovenovy symfonie.“
Tvůrčí spolupráce lidské a umělé inteligence
Deutsche Telekom, který celý projekt finančně podporuje, k celému projektu vydal prohlášení: “Ludwig van Beethoven je a zůstává jedinečným géniem, který tímto projektem rozhodně není zpochybňován. Jedná se spíše o mnohovrstevnatý experiment s otevřeným výsledkem, jehož cílem je ukázat, jak může tvůrčí spolupráce lidské a umělé inteligence inspirovat naši představivost.”
Netrpělivě očekávaná premiéra symfonie s Beethoven Orchestr Bonn pod vedením hudebního ředitele Dirka Kaftana je naplánována v budově Telekomu v Bonnu na 9. října 2021. Premiéra bude vysílána živě na kanálu #dabeiTV na MagentaTV a také na MagentaMusik 360, a následně bude na obou kanálech k dispozici zdarma ke stažení.