Italské árie spojují

Klasická hudba a její interpreti? Už slyším tu odpověď: „Ne, to není to nejdůležitější, co je teď třeba komunikovat.” KAŽDÝ hlas je stejně důležitý! Také ten operní, který hory přenáší. Běžné zprávy nás zasáhnou na povrchu, jen pár se jich dostane do morku kostí. Dvě takové vám nabízíme. Sbor z Říma, přenášen virtuálně z obýváků sólistů sboru a hudební odpověď české sopranistky z terasy Tančícího domu.

Se svým strachem, ale i hlasem přichází k posluchačům sbor International Opera Choir z Říma, kterému se při interpretaci sboru Židů z opery Nabucco podařilo něco výjimečného. Za pomoci technických možností na mobilním telefonu přispívá každý člen sboru svým hlasem ze svého domova. V úvodu zpěváci konstatují, že korona změnila do hloubky každodenní život Italů. Všichni musí zůstat doma; také zpěváci, dirigenti a mnoho dalších – ti všichni platí vysokou cenu za nemožnost vystupovat. Sbor otevřel svoji virtuální zkušebnu a aspoň na chvíli se každý z nich věnoval tomu, co opravdu umí – nám zazpívat. 

Až zamrazí, když si člověk uvědomí závěrečná slova: O t’ispiri il Signore un concento, Che ne infonda al patire virtù… Kéž ti Pán dá znamení, které nám dodá sílu snést utrpení.

Česká sopranistka Markéta Fassati, svým hlasem již rozezněla koncertní síně po celém světě. Podporu země, která je kolébkou opery, pojala v neděli po svém. Na terase Tančícího domu s pohledem na Pražský Hrad a na liduprázdné ulice centra města, nazpívala píseň Il Mondo, která svým textem koresponduje se stávající situací. Mnozí její hudební kolegové a přátelé v Itálii jsou v epicentru zákeřného viru. Sama je čerstvou maminkou, a tak ze svého domu v době karantény s manželem ven téměř nevychází. Jen pro toto video udělala výjimku. „Byla to velmi spontánní akce natočit toto video. Cítila jsem potřebu dodat lidem sílu a odhodlání alespoň tímto způsobem na dálku,” říká Markéta po telefonu.

Věnuje se hudbě různých žánrů z různých historických období, je zakladatelkou Fassati Art Festivalu. Až situace dovolí, těšíme se, že spolu připravíme rozhovor. 

Více se o ní dozvíte zde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Horní Franky otevřely zvláštní koncertní sál. Je v podzemí jako bunkr a zdobí jej plastika s motivem exploze

V historické vile hudebního centra Haus Marteau v hornofranckém Lichtenbergu se letos na podzim otevřel podzemní koncertní sál a zkušebna. Nepojme sice ani stovku návštěvníků, svým architektonickým ztvárněním však předčí mnohé výrazně větší sály nejen v Německu. Nejvíc se vymyká paradoxně tím, že je zvenku v podstatě nepostřehnutelný.
Přečtěte si

Nová umělecká galerie Kunsthalle Praha přinese nejen přeshraniční dialogy

„Chtěli bychom přispívat k objevování nových pohledů na umění 20. a 21. století, na svět, ve kterém žijeme, a vytvořit tak živé místo pro setkání s uměním pro co nejrozmanitější publikum,“ říká o Kunsthalle Praha její ředitelka Ivana Goossen. Nové místo pro umění z bývalé Zengerovy trafostanice otevře své prostory 22. 2. 2022.
Přečtěte si

Rudiš dostal cenu od německého prezidenta Steinmeiera. “Spojují nás dějiny, vlaky a pivo,” říká pro N&N

Německý prezident se rozhodl ocenit Záslužným řádem Spolkové republiky Německo celkem 16 lidí, kteří se podle něj mimořádným způsobem zasadili o kulturní život, ochromený ještě nedávno koronavirovou pandemií. Mezi šesti ženami a deseti muži je i jeden Čech – v Německu žijící spisovatel Jaroslav Rudiš.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign