Italské árie spojují

Klasická hudba a její interpreti? Už slyším tu odpověď: „Ne, to není to nejdůležitější, co je teď třeba komunikovat.” KAŽDÝ hlas je stejně důležitý! Také ten operní, který hory přenáší. Běžné zprávy nás zasáhnou na povrchu, jen pár se jich dostane do morku kostí. Dvě takové vám nabízíme. Sbor z Říma, přenášen virtuálně z obýváků sólistů sboru a hudební odpověď české sopranistky z terasy Tančícího domu.

Se svým strachem, ale i hlasem přichází k posluchačům sbor International Opera Choir z Říma, kterému se při interpretaci sboru Židů z opery Nabucco podařilo něco výjimečného. Za pomoci technických možností na mobilním telefonu přispívá každý člen sboru svým hlasem ze svého domova. V úvodu zpěváci konstatují, že korona změnila do hloubky každodenní život Italů. Všichni musí zůstat doma; také zpěváci, dirigenti a mnoho dalších – ti všichni platí vysokou cenu za nemožnost vystupovat. Sbor otevřel svoji virtuální zkušebnu a aspoň na chvíli se každý z nich věnoval tomu, co opravdu umí – nám zazpívat. 

Až zamrazí, když si člověk uvědomí závěrečná slova: O t’ispiri il Signore un concento, Che ne infonda al patire virtù… Kéž ti Pán dá znamení, které nám dodá sílu snést utrpení.

Česká sopranistka Markéta Fassati, svým hlasem již rozezněla koncertní síně po celém světě. Podporu země, která je kolébkou opery, pojala v neděli po svém. Na terase Tančícího domu s pohledem na Pražský Hrad a na liduprázdné ulice centra města, nazpívala píseň Il Mondo, která svým textem koresponduje se stávající situací. Mnozí její hudební kolegové a přátelé v Itálii jsou v epicentru zákeřného viru. Sama je čerstvou maminkou, a tak ze svého domu v době karantény s manželem ven téměř nevychází. Jen pro toto video udělala výjimku. „Byla to velmi spontánní akce natočit toto video. Cítila jsem potřebu dodat lidem sílu a odhodlání alespoň tímto způsobem na dálku,” říká Markéta po telefonu.

Věnuje se hudbě různých žánrů z různých historických období, je zakladatelkou Fassati Art Festivalu. Až situace dovolí, těšíme se, že spolu připravíme rozhovor. 

Více se o ní dozvíte zde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Fenomén DEFA: Filmový vhled do témat, o nichž se v NDR mluvilo jen šeptem

Homosexualita, krize bydlení, kriminalita ani další problémy v socialistickém světě oficiálně neexistovaly. Jejich veřejná kritika i pouhá diskuze o nich byla nejen ve východním Německu tabu a systém se všechny problematické společenské otázky snažil zamést pod koberec. I přesto se však řada tvůrců z východoněmeckého filmového studia DEFA (Deutsche Film-Aktiengesenschaft) snažila tato témata ve svých filmech zpracovávat, samozřejmě s rizikem postihů jako je vyloučení z vývozu nebo zákaz projekce v kinech.
Das Prager Jesulein
Přečtěte si

Pražskému Jezulátku se klaní i ve světě

Stověžatá Praha je uctívána na celém světě. Věží a věžiček je ve skutečnosti na tisíc, v panoramatu města mnohé z nich patří sakrálním stavbám. Ne každý však ví, že právě v jedné z nich se nachází jeden z největších duchovních symbolů. Kult Pražského Jezulátka v zahraničí je mnohem větší než jakékoli jiné české postavy či osobnosti. Od Filipín přes Srí Lanku až po Jižní Ameriku dobylo Jezulátko miliony srdcí; v Indii má svoji vlastní komunitu, v Bangalore je mu zasvěcen kostel Infant Jesus Shrine. Co ale o něm víme my?
Přečtěte si

Česká kuchyně, Quo Vadis?

Málokdo ví, že české kulinářství mívalo stejně bohatý sortiment jako třeba francouzské. Naši rodiče a prarodiče na to zapomněli, ale mladá generace opět začíná objevovat kouzlo zvěřiny, ryb nebo třeba chřestu.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign