Jak pozitivně nasměrovat budoucnost měst?

To je klíčová mise mezinárodního eventu reSITE 2019 s letošním hlavním tématem REGENERATE. Organizátoři do Prahy opět přiváží vlivné lídry z celého světa. Prestižní akce se odehraje 19.—20. září na dvoře pražského Fora Karlín.

Architekt Thomas Heatherwick — autor nejdiskutovanější stavby světa roku 2019 (Heatherwick Studio), Yosuke Hayano (MAD Architects) nebo starostka Almady Inês de Medeiros se objeví mezi očekávanými řečníky, kteří Prahu pozvednou zpět do středu mezinárodní diskuse o městském designu a udržitelné budoucnosti měst. 50 světoznámých řečníků ze čtyř kontinentů se na 360° pódiu reSITE podělí o inspiraci a osvědčená řešení z nejatraktivnějších světových měst za účasti tisícovky posluchačů z řad inovátorů, architektů, designérů, investorů a developerů, komunálních politiků i lidí z neziskovek.

Thomas-Heatherwick-architekt-resite

heatherwick-Hudson-Yards-studio-resite-architektura

resite-architektura-4

Yosuke-Hayano-architekt-resite

Ravi Naidoo, zakladatel festivalu Design Indaba z Kapského Města, pronese 19. září první hlavní přednášku. Nově letošní akce nabídne účastníkům break-out sessions, intenzivní kulaté stoly a několik společenských eventů a sportovních akcí, které podpoří networking novým způsobem.

Ravi-Naidoo-resite-architekt

Jaké základní otázky se budou řešit na reSITE 2019?

Hlavně tedy jak REGENEROVAT města inkluzivně a udržitelně. Mezinárodní line-up hostů je letos opět v rukou kurátora Grega Lindsayho společně s Martinem Barrym. Do bezprostřední blízkosti a neformální diskuse s hlavními řečníky se může zapojit každý na Live Mic Stage by Shared Cities, po oba dny odpoledne přímo ve dvoře Fora Karlín. V letošním roce bude program obohacen o break-out sessions a budou se řešit témata důležitá pro Prahu a Českou republiku, ve spolupráci s místními společnostmi — rozsáhlé redevelopmenty, družstevní bydlení, brownfieldy nebo udržitelná energie, ve spolupráci s Nano Energies, McKinsey & Company a dalšími společnostmi a organizacemi.

resite-architektura

resite-architektura-5

Jednou z nejočekávanějších diskuzí bude„Generations“ čili města budoucích generací. Té se zúčastní Yosuke Hanayo (MAD Architects), britský „král spolubydlení” Reza Merchant (The Collective), Kate Wagnerová (McMansion Hell) a starosta Christopher Cabaldon, který razí poslední trendy ve městě West Sacramento. Dalšími atraktivními tématy diskuzí bude například „Jak vrátit divočinu do měst“, protože ta se na rozdíl od měst dokáže sama regenerovat. Co se tedy může městský svět naučit od přírody – i když je obvykle vnímán jako její protiklad.

resite-architektura-3

resite-architektura-6

Anni Sinnemäki, místostarostka Helsinek pro městské prostředí, se zaměřila na to, aby do roku 2035 vytvořila z finské metropole uhlíkově neutrální město. Ta bude jednou z přednášejících v rámci bloku „Ženy v popředí“. Mezi dalšími tématy najdete i taková jako „Na křižovatce východu 
a západu“, „Mega-projekty obnovy“ a další.

reSITE se vždy vyznačuje vysokou mírou interakce, propojování lidí a vytváření nových vztahů. Konferenční dny bude možno navíc zahájit na dvou lekcích jógy a snídaňových posezeních, kterými bude každý den začínat. Pro účast na eventech s omezenou kapacitou je vyžadována pozvánka nebo rezervace. 19. září se opět uskuteční legendární párty na renesančním nádvoří Bokovky na Starém Městě.

Více info na: www.resite.org/events/resite-2019-regenerate

Text Barbora Vojtová

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Berlínská gastronomie – kebab, currywurst a kryptoměna

V Berlíně je bezmála 10 000 stravovacích zařízení. Vedle místních bizarností jako jsou klobásy zasypané indickou směsí koření nebo bramborák politý jablečným protlakem, nabízí kuchyni celého světa ve špičkovém provedení. Kdo má opravdu hodně času, může ale zkusit vystát frontu před vyhlášeným stánkem s kebabem, který už popírá myšlenku rychlého občerstvení. Experimentovat lze i při placení – podobně jako Praha má i Berlín svá místa umožňující platbu bitcoinem a dalšími kryptoměnami.
Přečtěte si

Česká kuchyně, Quo Vadis?

Málokdo ví, že české kulinářství mívalo stejně bohatý sortiment jako třeba francouzské. Naši rodiče a prarodiče na to zapomněli, ale mladá generace opět začíná objevovat kouzlo zvěřiny, ryb nebo třeba chřestu.
Přečtěte si

Štědrý den, na který se nezapomíná

Jako děti jsme se všichni těšili, jaké dostaneme na Vánoce dárky. Jako dospělí častěji uvažujeme, jakou radost přinesou dárky těm druhým. Příběh, který se odehrává v Praze (jména zúčastněných jsou redakci známa), je spíš pohádkou… podobných totiž zase až tolik neexistuje.

Nejčtenější v kategorii Society