Jak pozitivně nasměrovat budoucnost měst?

To je klíčová mise mezinárodního eventu reSITE 2019 s letošním hlavním tématem REGENERATE. Organizátoři do Prahy opět přiváží vlivné lídry z celého světa. Prestižní akce se odehraje 19.—20. září na dvoře pražského Fora Karlín.

Architekt Thomas Heatherwick — autor nejdiskutovanější stavby světa roku 2019 (Heatherwick Studio), Yosuke Hayano (MAD Architects) nebo starostka Almady Inês de Medeiros se objeví mezi očekávanými řečníky, kteří Prahu pozvednou zpět do středu mezinárodní diskuse o městském designu a udržitelné budoucnosti měst. 50 světoznámých řečníků ze čtyř kontinentů se na 360° pódiu reSITE podělí o inspiraci a osvědčená řešení z nejatraktivnějších světových měst za účasti tisícovky posluchačů z řad inovátorů, architektů, designérů, investorů a developerů, komunálních politiků i lidí z neziskovek.

Thomas-Heatherwick-architekt-resite

heatherwick-Hudson-Yards-studio-resite-architektura

resite-architektura-4

Yosuke-Hayano-architekt-resite

Ravi Naidoo, zakladatel festivalu Design Indaba z Kapského Města, pronese 19. září první hlavní přednášku. Nově letošní akce nabídne účastníkům break-out sessions, intenzivní kulaté stoly a několik společenských eventů a sportovních akcí, které podpoří networking novým způsobem.

Ravi-Naidoo-resite-architekt

Jaké základní otázky se budou řešit na reSITE 2019?

Hlavně tedy jak REGENEROVAT města inkluzivně a udržitelně. Mezinárodní line-up hostů je letos opět v rukou kurátora Grega Lindsayho společně s Martinem Barrym. Do bezprostřední blízkosti a neformální diskuse s hlavními řečníky se může zapojit každý na Live Mic Stage by Shared Cities, po oba dny odpoledne přímo ve dvoře Fora Karlín. V letošním roce bude program obohacen o break-out sessions a budou se řešit témata důležitá pro Prahu a Českou republiku, ve spolupráci s místními společnostmi — rozsáhlé redevelopmenty, družstevní bydlení, brownfieldy nebo udržitelná energie, ve spolupráci s Nano Energies, McKinsey & Company a dalšími společnostmi a organizacemi.

resite-architektura

resite-architektura-5

Jednou z nejočekávanějších diskuzí bude„Generations“ čili města budoucích generací. Té se zúčastní Yosuke Hanayo (MAD Architects), britský „král spolubydlení” Reza Merchant (The Collective), Kate Wagnerová (McMansion Hell) a starosta Christopher Cabaldon, který razí poslední trendy ve městě West Sacramento. Dalšími atraktivními tématy diskuzí bude například „Jak vrátit divočinu do měst“, protože ta se na rozdíl od měst dokáže sama regenerovat. Co se tedy může městský svět naučit od přírody – i když je obvykle vnímán jako její protiklad.

resite-architektura-3

resite-architektura-6

Anni Sinnemäki, místostarostka Helsinek pro městské prostředí, se zaměřila na to, aby do roku 2035 vytvořila z finské metropole uhlíkově neutrální město. Ta bude jednou z přednášejících v rámci bloku „Ženy v popředí“. Mezi dalšími tématy najdete i taková jako „Na křižovatce východu 
a západu“, „Mega-projekty obnovy“ a další.

reSITE se vždy vyznačuje vysokou mírou interakce, propojování lidí a vytváření nových vztahů. Konferenční dny bude možno navíc zahájit na dvou lekcích jógy a snídaňových posezeních, kterými bude každý den začínat. Pro účast na eventech s omezenou kapacitou je vyžadována pozvánka nebo rezervace. 19. září se opět uskuteční legendární párty na renesančním nádvoří Bokovky na Starém Městě.

Více info na: www.resite.org/events/resite-2019-regenerate

Text Barbora Vojtová

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Petra Ernstbergerová: Přála bych si, aby ve Višegrádské skupině byli právě Češi vzorem demokracie

Je mnoho věcí, které lze podniknout na podporu těžce zkoušené demokracie v Evropě. Česká vláda se mohla výrazněji vymezit vůči erozi demokracie v Polsku a Maďarsku. Češi a Němci by pak měli navzájem propojit své občanské společnosti a více mluvit o své společné minulosti a zasadit se o celonárodní vědomí toho, že zde bylo bezpráví. Klíčem k tomu je vzájemná znalost jazyků, kterou je proto třeba podporovat, myslí si jednatelka Česko-německého fondu budoucnosti Petra Ernstbergerová.
Přečtěte si

Nejtetovanější Němec si díky svému vzhledu našel novou práci a užívá si svobodu

Nejvíce tetovaný občan Německa kvůli své zálibě napřed přišel o práci, aby si následně díky ní našel jinou a pro něj zajímavější. Berlínský penzista Wolfgang Kirsch ze čtvrti Prenzlauer Berg je tetovaný na většině těla a v odkazu na magnetické implantáty pod kůží si říká Magneto. Jak sám vysvětluje, díky bodyartu je svůj.
Přečtěte si

„Evropské Oscary“ v Berlíně ovládla bosenská Aida

Velké vítezství režisérky Jasmily Žbanićové a jejího historického dramatu Quo vadis, Aida? – tak by se dalo popsat sobotní předávání cen European Film Awards, které proběhlo v Berlíně, avšak z velké části online. Mezi nominované se dostal i snímek Myši patří do nebe českých režisérů Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové, ten ale nominaci neproměnil.

Nejčtenější v kategorii Society