Jazzový věk ožívá – nejslavnější taneční sál meziválečného Berlína se znovu otevře

Hotel Duke Ellington, v srdci Západního Berlína na Nürnberger Strasse, se svou ikonickou architekturou a 150 metrů dlouhou unikátní fasádou, byl pojmem daleko za hranice Berlína. Před více než rokem přišlo překvapení – ze dne na den byl hotel uzavřen.

Co se s budovou teď stane? ptali se mnozí. Zdá se, že řešení je nalezeno… a může potěšit nejen Berlíňany, ale i turisty dychtící po nevšedních zážitcích.

Budova hotelu není totiž ničím menším než legendární Femina Palast a nyní má být obnoven do své původní krásy a znovu otevřen. Centrem se opět stane famózní taneční sál Femina. Tam, kde ve zlatých dvacátých letech Paul Godwin se svým orchestrem představil publiku nejnovější jazz a swing, můžete brzy opět tancovat, bavit se, flirtovat a zazpívat si. To vše na ploše více než 1 000 m² a dvou podlažích s výškou stropu přes 10 metrů. 

Pár slov k historii

Na konci 20. let minulého století se Femina Palast stal prvním místem nočního života v Berlíně – synonymem zlatých berlínských let, s Josephine Baker a její sukničkou z banánů. Taneční parket v sále se hydraulicky mohl zvednout, skleněná střecha se dala za příznivého počasí otevřít. U stolů byly telefony a fungoval systém tiché pošty. Abslutní vrchol své doby.

Fasáda nové Femina Palast. Budova sousedí s nejznámějším německým obchodním domem KaDeWe.

Po válce zde vznikl legendární jazzový klub “Die Badewanne”, ústřední místo setkávání jazzové elity – hráli zde Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Duke Ellington, Count Basie, Lionel Hampton, Dizzie Gillespie ad.

V roce 1978 se do Femina Palast stěhuje diskotéka “Dschungel”. Vzniká nejslavnější taneční a společenské místo v Západním Berlíně, ne-li v Německu. Seznam slavných návštěvníků je nekonečný. Téměř každá celebrita tvrdí, že zde nejméně jednou byla. Poctou tomuto místu je také poslední píseň Davida Bowieho “Where are we now”.

Neue Femina Palast  

Posledních 14 let zde sídlil hotel Duke Ellington. A nyní změna – na scénu přichází po sto letech znovu Femina Palast. Budovu totiž koupila společnost Signa Real Estate, se známým rakouským investorem René Benko, do jehož bohatého portfolia patří také  KaDeWe. Femina Palast je totiž sousední budovou tohoto nejznámějšího německého obchodního domu. Podchodem budou obě budovy propojené, ve Femina Palastu vznikne kancelářské zázemí Kadewe.

Bar ve Femina Palst.

Téměř sto let po svém vzniku nabídne tato exkluzivní berlínská destinace 15 000 m² vysoce kvalitních kancelářských prostor, prvotřídní zábavu a vybrané požitky. Welcome in Babylon Berlin!

Mohlo by vás zajímat

Archiv Martina Janeckého
Přečtěte si

Martin Janecký: Foukat sklo tři dny je věčnost

Tvoří plastiky, které odporují všedním představám o práci se sklem, a svou techniku zdokonalil tak, že se mu vyrovná jen málokdo. I přes to z Martina Janeckého cítíte respekt k řemeslu i samotnému materiálu, který se podle svých slov snaží zkrotit.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign