Kde všude po světě najdete zbytky Berlínské zdi? Ve Fatimě, Tiraně, Vatikánu i v Indonésii

Zatímco lidé v Berlíně se po otevření hranic v roce 1989 chtěli zdi co nejrychleji zbavit a její segmenty likvidovali nebo ničili, ve světě byl o zbytky zdi o to větší zájem. Tato trofej se šířila po planetě jako historické memento, jako vítězství svobody a kapitalismu, jako umělecký předmět pokrytý barevnými graffiti.

Část Berlínské zdi. Foto: Pixabay

V knize Berlínská zeď ve světě (Berlin Story Verlag) popisuje autorka Anna Kaminsky svoji anabázi při hledání zbytků zdi. Autorka navštívila více než 170 míst po celém světě, nechala si posílat zprávy a fotografie a žádala o vysvětlení, jak se tam zbytky zdi dostaly. Slovem a obrazem je v knize představeno více než 280 kompletních segmentů zdi a více než 40 větších jednotlivých částí.

Původně byla 42 kilometrů dlouhá

Berlínská zeď byla postavena během pěti dnů v srpnu 1961 v délce 42 km. Materiálem byl vylitý beton o výšce 3,60 m, tloušťce stěny 12 cm, šířce segmentu 1,20 m a hmotnosti 2,75 tuny. Náklady na jeden segment činily tehdy 831 východoněmeckých marek. V Berlíně se nacházelo celkem 45 000 segmentů zdi, z toho 29 000 ve vnitřní části města.

Berlínská zeď na historickém snímku. Foto: Pixabay

Byl to komplikovaný úkol zjistit, kde se zbytky zdi dnes nacházejí, protože mnoho kusů, zbytků a artefaktů se již dávno dostalo do světa. 

Svědectví o překonané diktatuře

Soukromí sponzoři a politické instituce, univerzity, think tanky a umělci si již dávno uvědomili symbolickou hodnotu zdi jako svědectví o svobodě a překonané diktatuře, a s velkým logistickým úsilím umístili své nálezy zdi na nespočet míst, jako jsou soukromé památky, politické památníky a nadčasové umělecké sbírky.

Obrovské segmenty Berlínské zdi se dnes nacházejí například v nejnavštěvovanějším portugalském poutním místě Fatima, ve Vatikánských zahradách, před univerzitou v Honolulu i na Náměstí obětí v albánské Tiraně.

Blok Berlínské zdi v Tiraně. Foto: Wikimedia Commons

Sydney stojí kus zdi před Goetheho institutem, v Bangkoku před německým velvyslanectvím, v Izraeli patří kus zdi ke sbírce dada, v Kapském Městě připomíná zeď spolu s Mandelovým odkazem boj proti nespravedlnosti a útlaku. 

Další kusy zdi najdeme ve Španělsku a Polsku, v Anglii a Francii, v Jižní Koreji, Japonsku a Indonésii, v Bolívii a Mexiku, Bulharsku, Rumunsku i na Ukrajině.

Kus Berlínské zdi v Indonésii. Foto: Wikimedia Commons

Česká republika v knize uvedena není. Vypadá to se, že kousky zdi se (alespoň k vystavení na veřejném místě) do Česka nedostaly, za to jsou dodatečně připomenuté dokonce až na Marsu. Když mise Pathfinder v roce 1997 zkoumala Rudou planetu pomocí sondy a posílala na Zemi snímky, byl 85 centimetrový balvan pokřtěn jako vzpomínka na pád Berlínské zdi Broken Wall.

Povrch Marsu. Foto: ESA

Více viz Seznam míst, kde jsou části Berlínské zdi, na Wikipedii

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Drážďany – jaké památky musíte navštívit, abyste sem už nemuseli?

Většina drážďanských památek se nachází v historickém Starém městě a projdete je v klidu pěšky. Za dnešní dominantu Drážďan je považován kostel Frauenkirche (česky obvykle označovaný jako kostel Panny Marie), vůbec nejznámější památka Drážďan. Slavný je ani ne tak z historického hlediska, jako spíš symbol poválečné i postkomunistické obnovy NDR. Tento protestantský chrám byl zcela zničen při spojeneckém bombardování Drážďan v únoru 1945 a po sjednocení Německa znovu vystavěn. Každá část původní stavby, sebemenší úlomek či kámen, byla zaevidována a podle počítačových modelů znovu instalována do stavby. Touto neuvěřitelně náročnou a pracnou metodou se podařilo kostel ze 43 procent obnovit z původních dílů.
Přečtěte si

V sudu, v loži tvaru mercedesky nebo nad propastí – pět hotelů v Německu, které nabízejí nejdobrodružnější přenocování

Snad každý nyní touží konečně sbalit kufry a vydat se na cestu! A teď si představte, že vyrazíte na přenocování do neobvyklého hotelu. Existuje mnoho míst, kde můžete zažít i trochu dobrodružství. Hotely jsou tak výjimečné, že se samotný pobyt stává cílem. Představujeme vám TOP 5 nejneobvyklejších ubytovacích zařízení v Německu, jejichž cena za přenocování se pohybuje okolo 100 eur.
Přečtěte si

Štrasburk, hlavní město Evropy? Z toho, co se nabízí, je to ještě nejlepší volba

Je to asi jediné místo na světě, kde pendleři jezdí do práce tramvají. Jako já dnes do Evropského parlamentu. Je polovina prosince, kdy se letos naposledy ve Štrasburku koná plenární zasedání europarlamentu. V týdnech, v nichž se tu plenárka koná, přijede do města několik tisíc europoslanců, jejich asistentů, řidičů, ochrankářů, tlumočníků a dalších zaměstnanců Evropského parlamentu. A také mnoho novinářů.

Nejčtenější v kategorii Travel