Kulturama: SUMO jako průvodce současným uměním v tomto podivném roce

Jaká je vlastně česká scéna současného umění? A jak moc je propojená a ovlivněná tou zahraniční? Odpověď nejen na tyto otázky dostaneme během prvního zářijového víkendu v rámci akce SUMO 2020, která nás zavede do těch nejvýraznějších pražských galerií, jenž se současnému umění věnují.

Organizátorem přehlídky je Aliance galerií současného umění, která si zakládá na spolupráci se zahraničními partnery a propojování galerií napříč jednotlivými státy. V takovém případě se vybízí stavět na vzájemných odlišnostech, poukazovat na různé přístupy, techniky a náměty, které lze v konkrétních zemích pozorovat. Letošní rok je však v mnohém jiný a galerie tak sází spíše na to, co je všechny spojuje. Pro trh s uměním i umělce samotné byly uplynulé měsíce z velké části nepříznivé, mnohdy destruktivní. A právě to se odráží v příznačném podtitulu přehlídky – The Odd Year.

Společná aktivita téměř dvou desítek galerií se proto snaží posílit povědomí o aktuálním stavu a rozvoji pražské galerijní scény v evropském kontextu a zároveň prohloubit povědomí o činnosti soukromých galerií a jejich významu v oblasti podpory současného umění. SUMO 2020 bude zároveň zahájením podzimní sezóny jednotlivých galerií, během níž představí výstavy významných českých i zahraničních umělců.

Tematicky se jednotlivé výstavy samozřejmě liší a zasahují široké spektrum námětů a technik. Od racionálního vnímání světa skrze architekturu a urbanismus k halucinogenním fantaskním výjevům, které jsou na hranici mezi představou a realitou – jen tak lze na současné umění nahlížet komplexně.

Mel Odom, výstava Fantasy Finery v galerii Berlínskej Model.

Program SUMO bude probíhat od 4. do 6. září, a kromě vernisáží těchto mezinárodně organizovaných výstav nás čeká také veřejný program s řadou diskuzí, performance, přednášek, komentovaných prohlídek a společných setkání kurátorů, teoretiků, umělců, galeristů, sběratelů a široké veřejnosti. Výstavy a další události poté bude možné navštívit i během následujících 6 týdnů.

Lucie Drdová – ředitelka Aliance galerií současného umění (vlevo).

Více najdete na webuFB.

PROGRAM

PÁTEK
16:00–20:00 – vernisáže žižkovských galerií / A.M. 180 Gallery, City Surfer Office, hunt kastner, lítost, Lucie Drdova Gallery
17:00 – čtení Lea Dippold: The Womb / City Surfer Office
18:00–21:00 – vernisáže letenských galerií / Berlinskej model, Polansky, ZAHORIAN & VAN ESPEN
21:10 – performance / Tereza Lenerová & Adam Vačkář: Taxon Two / Stromovka, 50.106806, 14.425889
21:30 – afterparty / Bistro NO.2, Výstaviště 67, 170 00 Praha 7

SOBOTA
11:00–18:00 – brunch a komentované prohlídky v galeriích
11:00 – komentovaná prohlídka / ZAHORIAN & VAN ESPEN
11:40 – komentovaná prohlídka / Polansky
12:20 – komentovaná prohlídka / Berlinskej model
14:00 – komentovaná prohlídka / A.M. 180 Gallery
14:40 – komentovaná prohlídka / lítost
15:20 – komentovaná prohlídka / hunt kastner
16:00 – čtení Sarah Rosengarten: Complimentary Shipping Ends Now / City Surfer Office
16:40 – komentovaná prohlídka / Lucie Drdova Gallery
18:00–19:30 – přednáška Maroš Krivý a Matthew Stewart: Estetika realit / CSU Praha

NEDĚLE
11:00–18:00 – otevřené všechny galerie

Nejčtenější v kategorii ArtDesign