Majitel řetězce Rossmann vydal v Německu knihu o ekologii. Je z ní bestseller

Čtyřiasedmdesátiletý zakladatel řetězce drogerií Rossmann Dirk Roßmann patří v Německu nejen k uznávaným podnikatelům, ale je také oblíbeným hostem v různých talkshow a dnes už i úspěšným knižním autorem. Skvěle se prodávala jeho autobiografie z roku 2019. A i jeho nová kniha se podle časopisu Spiegel umísťuje na nejvyšších příčkách žebříčku bestsellerů. V jeho novém románu nazvaném Der neunte Arm des Oktopus, v překladu tedy Deváté rameno chobotnice, se přitom Rossmann projevuje jako vášnivý ekolog.

Dirk Roßmann. Zdroj: Dirk Roßmann GmbH.

Řetězec Rossmann nyní provozuje v Evropě celkem 4 244 poboček a zaměstnává 56 tisíc lidí. V České republice má Rossmann 148 poboček, první zde otevřel před 26 lety. V Německu je druhým největším drogistickým řetězcem, dosahuje obratu kolem sedmi miliard eur a pouze osobní majetek Dirka Roßmanna se odhaduje na více než 3,6 miliardy eur. Kvůli úspěchu knihy pořídil s Dirkem Roßmannem, který svoji první drogerii otevřel v Německu už ve svých 25 letech, rozhovor mimo jiné i bulvární deník Bild.

Svět zachraňuje Zemi

Roßmannův nový a vlastně i první román Deváté rameno chobotnice má 400 stran. Podnikatel v něm vizionářsky píše o tom, jak se Rusko, Čína a USA spojí, aby zachránily svět před hrozící ekologickou katastrofou. V rozhovoru pro bulvární deník Bild pak majitel drogérií popisuje, jak už od prosince 2019 nemohl po čtvrté hodině ranní spát. Tehdy se prý také v jeho hlavě zrodila zápletka celého románu. “A to mě donutilo přenést ji na papír. Důvod je prostý. Žiju na venkově a tamní stromy na mě už roky křičí: Vodu, vodu!”

Roßmann nezastírá, že jeho nová kniha, jejíž děj se odehrává v roce 2100, má lidi hlavně probudit a inspirovat k tomu, aby se k planetě chovali zodpovědněji. Redaktor Bildu se ho ptá i na iniciativu Fridays for Futue, jejíž nejznámější tváří je Greta Thunbergová. Organizace se totiž v románu neobjevuje a podle Dirka Roßmanna vlastně už ani nemusí.

“Lidé v té době už žijí v souladu s přírodou, respektují ji, oceňují a zachovávají. Změna klimatu se zároveň zastaví… To však bude možné jen tehdy, pokud se lidstvo naučí do roku 2100 táhnout za jeden provaz,” podotýká Roßmann. “V mé knize takto spolupracují tři velmoci. USA, Rusko a Čína už nejdou proti sobě, ale jednají společně!“

Podíl v nakladatelství

Těžko říct, zda se toto proroctví Roßmannovi vyplní, i když rok 2100 už je v podstatě v dohlednu. Majitel řetězce Rossmann každopádně ukázal, že cílem podnikatelů nemusí být jen vydělávání peněz navzdory planetě. Jeho román přitom není fikcí “vycucanou z prstu”. Na knize podle Bildu spolupracovalo 13 rešeršistů, kteří pro autora sbírali fakta.

To, že se chce Roßmann literatuře věnovat i nadále, každopádně potvrzuje i jeho poslední akvizice. Podle časopisu Spiegel jeho firma koupila podíl v německém nakladatelství fiction literatury Bastei Lübbe. Tříprocentní podíl v nakladatelství je zatím podle Spieglu spíš jen jakési gesto, ale i to vysílá určitý signál.

Románu Dirka Roßmanna se prodalo na 200 tisíc kusů, z toho třetina přímo v řetězcích Rossmann. V žebříčku Spieglu se umístil na 5. místě loňských nejprodávanějších titulů v Německu. V prvním týdnu roku 2021 byl dokonce druhou nejprodávanější knihou v zemi.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.