Nahlédněte do Kabinetu kuriozit

Vydavatelství TASCHEN patří k mým nejoblíbenějším. Obdivuji jejich vytříbený vkus, vysokou kvalitu provedení i výjimečnost témat. Ne jinak je tomu i u nového knižního podkladu – Kabinette der Kuriositäten/Kabinet kuriozit, který je věnován nejkrásnějším uměleckým a kuriózním kabinetům světa.

Sběratelé, kteří chtěli nashromáždit veškeré lidské znalosti do jediné místnosti, vybavili své kabinety nejrůznějšími předměty umělecké, vědecké a intelektuální kvality a zároveň tak vytvořili podklady pro moderní vědu.

Toskánský velkovévoda Francesco Medici, císař Rudolf II. nebo arcivévoda Ferdinand II. byli neúnavní sběratelé, kteří pro svoji vášeň posílali výpravy do celého světa a utratili obrovské částky za nákup jedinečných kousků. Zanechali tak světu pohádkový souhrn ze světa architektury, designu, malby, sochařství, gemologie, geologie, botaniky, biologie a taxonomie, astrologie, alchymie, antropologie, etnografie a historie.

Snad díky koroně se nám podařila neuvěřitelná věc. Dostali jsme od vydavatelství TASCHEN celou knihu k prohlédnutí online. Můžete si tak projít exotické, mýtické a někdy bizarní výtvory, které dnes již nikdo netvoří a ani by neuměl. A když, tak jen velmi okrajově. K uskutečnění tohoto masivního projektu procestoval autor Massimo Listri několik desítek let sedm evropských zemí. Výsledkem je sbírka nádherných fotografií, která je doplněna kompetentním úvodem a podrobným popisem všech 19 kabinetů.

Objevte, jak díla několika málo lidí v historii utvářela naši civilizaci, moderní koncept muzeí a naše znalosti o světě. Knihu si můžete prohlédnout zde.

29 x 39,5 cm, 356 stran 100 € | 140 CHF
ISBN 978-3-8365-4035-3 (německy, anglicky, francouzsky)
Více informací najdete na webu.

Mohlo by vás zajímat

Archiv Martina Janeckého
Přečtěte si

Martin Janecký: Foukat sklo tři dny je věčnost

Tvoří plastiky, které odporují všedním představám o práci se sklem, a svou techniku zdokonalil tak, že se mu vyrovná jen málokdo. I přes to z Martina Janeckého cítíte respekt k řemeslu i samotnému materiálu, který se podle svých slov snaží zkrotit.
Přečtěte si

„Evropské Oscary“ v Berlíně ovládla bosenská Aida

Velké vítezství režisérky Jasmily Žbanićové a jejího historického dramatu Quo vadis, Aida? – tak by se dalo popsat sobotní předávání cen European Film Awards, které proběhlo v Berlíně, avšak z velké části online. Mezi nominované se dostal i snímek Myši patří do nebe českých režisérů Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové, ten ale nominaci neproměnil.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign