Nahlédněte do Kabinetu kuriozit

Vydavatelství TASCHEN patří k mým nejoblíbenějším. Obdivuji jejich vytříbený vkus, vysokou kvalitu provedení i výjimečnost témat. Ne jinak je tomu i u nového knižního podkladu – Kabinette der Kuriositäten/Kabinet kuriozit, který je věnován nejkrásnějším uměleckým a kuriózním kabinetům světa.

Sběratelé, kteří chtěli nashromáždit veškeré lidské znalosti do jediné místnosti, vybavili své kabinety nejrůznějšími předměty umělecké, vědecké a intelektuální kvality a zároveň tak vytvořili podklady pro moderní vědu.

Toskánský velkovévoda Francesco Medici, císař Rudolf II. nebo arcivévoda Ferdinand II. byli neúnavní sběratelé, kteří pro svoji vášeň posílali výpravy do celého světa a utratili obrovské částky za nákup jedinečných kousků. Zanechali tak světu pohádkový souhrn ze světa architektury, designu, malby, sochařství, gemologie, geologie, botaniky, biologie a taxonomie, astrologie, alchymie, antropologie, etnografie a historie.

Snad díky koroně se nám podařila neuvěřitelná věc. Dostali jsme od vydavatelství TASCHEN celou knihu k prohlédnutí online. Můžete si tak projít exotické, mýtické a někdy bizarní výtvory, které dnes již nikdo netvoří a ani by neuměl. A když, tak jen velmi okrajově. K uskutečnění tohoto masivního projektu procestoval autor Massimo Listri několik desítek let sedm evropských zemí. Výsledkem je sbírka nádherných fotografií, která je doplněna kompetentním úvodem a podrobným popisem všech 19 kabinetů.

Objevte, jak díla několika málo lidí v historii utvářela naši civilizaci, moderní koncept muzeí a naše znalosti o světě. Knihu si můžete prohlédnout zde.

29 x 39,5 cm, 356 stran 100 € | 140 CHF
ISBN 978-3-8365-4035-3 (německy, anglicky, francouzsky)
Více informací najdete na webu.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,