Návštěva v ateliéru — Jakub Špaňhel

Jeho ateliér v Opletalově ulici připomíná téměř obyvák. Barokní křeslo uprostřed láká k posezení. Oči však hned začnou klouzat po stěnách s obrazy plné motýlů, barokních kostelů a lustrů.

Jakub Špaňhel maluje odmalička. Během studia měl s Jiřím Dokoupilem 1 000 qm velký ateliér na Václavku. Jezdili k nim sběratelé, umělci, podivíni, lidé z celého světa. A tak jeho obrazy dnes visí nejen v Evropě, ale i v Číně, Dubaji a Americe. Pak se odstěhoval do Berlína, v Galerii Bleibtreu měl tři samostatné výstavy. Zde vytvořil i reminiscenci na Reyneka. Ale přišel smutek po domově a vrátil se.

jakub-spanhel-obrazy-umelec-atelier

Jeho barokní kostely a později série 20 centrálních bank mají společného jmenovatele — bohatství, zlato, peníze. „Já s těmi kostely začínal, v chrámech byla esence tehdejší doby, to nejlepší z architektury. Později se hodně přeneslo do světského života, ty peníze jsou dnes v bankách.“ Jeho afinita ke kostelům vysvětluje i sérii lustrů, která je úspešná doposud. K vidění byly i v roce 2016 ve Frameless Gallery na Regency Street v Londýně a do své sbírky si je koupil i majitel Redbullu. V lednu tohoto roku byly vystavené v Bellart Gallery ve Vídni.

jakub-spanhel-obrazy-umelec-atelier-umeni

jakub-spanhel-obrazy-umelec-atelier-dilo

Jak se dostal k motýlům? „Začal jsem je před 5 lety malovat v naší zahradě a ještě stále mě ten motiv drží. Někdo píše deník, já maluji obrazy. Někdy jsou věci lehké, někdy těžké, ale je tolik zajímavých věcí na světě! Stačí dívat se kolem sebe a chodit s otevřenýma očima.“

jakub-spanhel-obrazy-umelec-atelier-motyl

Text Danuše Siering Foto Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Petra Nesvačilová: Neměli bychom zapomínat vyvěšovat červené trenýrky

Vyhledávaná herečka a režisérka Petra Nesvačilová loni zvítězila na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF) se snímkem Vojna Ztohoven. Nyní odjíždí na filmový festival do Polska (opět soutěž o nejlepší dokument), moc se na to těší. N&N Magazín si s ní povídal o vzniku filmu, o rozdílech mezi českou a ruskou povahou, a také o hranicích dobra a zla.
Přečtěte si

Politicky nekorektní Louskáček. Berlínský státní balet stáhl adventní hit z programu

K adventu neodmyslitelně patří baletní představení Louskáček – Vánoční příběh, které bývá beznadějně vyprodané měsíce dopředu. Pohádku o oživlé hračce a zlém Myším králi ovšem na programu Berlínského Státního baletu letos nenajdete. Opulentní nastudování z roku 2013 v choreografii Vasilije Medveděva a Yuriho Burlaky za 1,5 milionu eur zůstane v depozitáři. Je prý totiž politicky nekorektní.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign