Navštivte největší retro muzeum v Česku

Retro muzeum najdete v pražském obchodním domě Kotva
Design, trendy i běžný život 70. a 80. let minulého století, na to vše se zaměřuje největší retro muzeum v Česku. Najdete je v pražském obchodním domě Kotva.

Přeneste se do doby otevření obchodního domu Kotva, který v sedmdesátých letech navrhli  brutalistní architekti Věra a Vladimír Machoninovi. V posledním patře najdete Retro muzeum s předměty a fotografiemi ze 70. a 80. let dvacátého století. Na ploše o rozloze více než dva tisíce metrů čtverečních si můžete prohlédnout až dvanáct tisíc dobových exponátů, které má řada z nás stále ve svých domácnostech. Součástí je také expozice vysvětlující fungování disentu a komunistické propagandy.

Komunistická kuchyňská linka. Chytněte dvířka v místě, kde zapuštěné madlo navazuje na sousední dvířka, a bolestivě si skřípnete prst. Podlitina či tržná rána pak hrozí při nárazu hlavou do ostré hrany otevřených dvířek. Slabiny produktů trhu řízeného komunistickými centrálními plánovači se projevovaly i v nedomyšlené ergonomii Foto: Retro muzeum

Žádná idealizace

Právě na novodobé dějiny naší země se ve školních osnovách často zapomíná či se na ně vůbec nedostane. Retro muzeum chce tehdejší dobu atraktivním způsobem vysvětlit právě mladé generaci, která si většinou vůbec nedokáže představit, jak se žilo v období omezené svobody a možností. Záměrem organizátorů je reálné přiblížení doby, nikoli její idealizace. A to interaktivním způsobem s edukativním podtextem.

Každodenní atmosféra

Nečekejte solitérně vystavené předměty bez souvislostí. Většina exponátů tvoří celek, který vyjadřuje konkrétní situaci z běžného života v normalizačním Československu – např. z oblasti bydlení, oblékání, stravování či trávení volného času. Právě na zachycení každodenní atmosféry sází autoři projektu. Těmi je spolek Art Salon S, který od roku 2014 podporuje umění a má za sebou realizaci řady výstav v Praze i po celém Česku.

Foto: Retro muzeum

Sbírky, aukce i kampaň

Za zmínku stojí i samotný vznik Retro muzea, do kterého byla většina předmětů získána prostřednictvím národní sbírky v roce 2018 a některé unikátní kousky dokonce pořízeny v aukcích. Dokončení projektu pomohla také kampaň na crowdfundingovém portálu Hithit za oživení a udržení odkazu československého designu.

Pivní viněty, křesla Diana nebo oděvy od švadlenek z Úboku. To jsou tři srdeční záležitosti ředitele Roberta Vůjteka, které v Retro muzeu Praha můžete vidět. Položili jsme mu několik otázek.

Váhali jste o prostorech pro muzeum nebo byla Kotva od začátku jasná volba?

Za nás to byla jasná volba. Hlavní důvody byly dva – obchodní dům byl postaven v 70. letech a je navíc kulturní památkou. První jednání proběhlo s vedením OD Kotva již v roce 2018, ale z důvodu plného obsazení všech prostor domu už z dalšího jednání sešlo. Začali jsme tedy intenzivně hledat jiné místo, ale přišel covid. Všechno se najednou zastavilo a přeházelo kartami. Změny proběhly i v Kotvě, kam přišel nový majitel. Tak jsme se rozhodli v roce 2021 ještě jednou zabojovat a opět s naším konceptem za vedením OD Kotva zajít. Novému vedení se náš projekt líbil a shodou okolností byl tehdy k dispozici i prostor v nejvyšším patře obchodního domu, tak jsme se nakonec domluvili a všechno – i díky covidu – dobře dopadlo.

Foto: Retro muzeum

Jak se chcete vyhnout idealizaci doby, která se samozřejmě nabízí?

Retro muzeum Praha nechce minulý režim připomínat idealizovaně nebo nostalgicky, s kurátory a spolupracovníky klademe důraz na to, abychom zachytili život v tehdejším Československu realisticky ve všech jeho podobách. I proto jsme vedle běžných témat zařadili expozice věnující se tématům komunistické propagandy nebo disentu.

Co byste chtěl, aby si mladí lidé, kteří dobu nezažili, odnesli z návštěvy Retro muzea?

Rádi bychom mladším generacím přiblížili tuto dobu a starším generacím připomněli, jaké to bylo žít v Československu 70. a 80. let. Věříme, že muzeum bude pro návštěvníky všech věkových kategorií zajímavé a svojí interaktivitou i svým způsobem jedinečné. Pro mladší generace, které žijí digitální dobou, jsme připravili virtuální realitu. Díky ní se mohou přenést na pražský Strahov a zažít doslova na vlastní kůži Spartakiádu.

Foto: Retro muzeum

Můžete zmínit tři exponáty, na které jste osobně nejvíc pyšný?

Nejvíce mi přirostla k srdci křesla od Hikor Písek s názvem Diana, která se v 70. letech vyráběla pro značku Ikea pod názvem Karin Mobring. Dále etikety dobových výrobků, které patřily díky našim grafickým designerům ke špičce odvětví tehdejší doby. Určitě stojí za zmínku etiketa minerální vody Ida nebo pivní viněty. Jako třetí bych zmínil oděvy navržené a šité švadlenami z Úboku, které byly tehdy oproti unifikované běžné módě velmi originální a stylové.

A teď všichni k televizi. Normalizační seriál s Jaroslavem Moučkou, Oto Sklenčkou a Vítězslavem Jandákem začne každou chvíli! Foto: Retro muzeum

Otevírací doba: každý den včetně všech svátků od 9 do 20 hod.

Robert Vůjtek je ředitelem Galerie Tančící dům a nově také Retro muzea Praha. Má za sebou na čtyři desítky úspěšných výstav v Praze i po zbytku republiky. Prostřednictvím tematických expozic představil veřejnosti dobové výstavy jako Retro hračky za socíku, Retro zima za socíku nebo Retro biják, organizoval retrospektivní výstavu výtvarníka Bořka Šípka, výstavu pro fotografa Roberta Vana či několik výstav malíře a ilustrátora Káji Saudka.