Digitální certifikát o očkování v Německu vystavují i lékárny. Žadatelé tam často přicházejí pro QR kód s falešným potvrzením Foto: Shutterstock
Čím dál víc neočkovaných lidí v Německu padělá papírový doklad o očkování, žlutou knížečku, na jejímž základě se následně pokouší získat digitální certifikát v podobě QR kódu vystaveným na své jméno. Německá lékárnice, která z obav o svou bezpečnost chce zůstat v anonymitě a nesvolila ani k uveřejnění města, kde pracuje, popsala, jak podvodníci mezi žadateli o digitální očkovací certifikát postupují a čím obecně vzbuzují její pochybnosti.
Zfalšovaných potvrzení přibylo se zpřísňováním opatření
Lékárny v Německu vystavují digitální covid-pas od letošního léta. Německý systém funguje tak, že zájemci s ukončeným očkováním dostanou QR kód buď v ordinaci lékaře, který je očkoval, nebo v jedné z lékáren, které tuto službu zajišťují. A právě papírové potvrzení, na jehož základě lze klíč digitálního certifikátu vygenerovat, antivaxeři stále častěji falšují.
Zpravodajský server Welt přinesl svědectví úvodem zmíněné lékárnice, jejíž identitu zná, jak ujišťuje. Ta podvodné žádosti zaznamenává podle svých slov posledních pět týdnů. Zatímco zprvu padělané doklady o očkování odhalovala spíše ojediněle, v posledních týdnech jich zaznamenávala šest až sedm denně. Tento prudký nárůst případů se časově kryje s informacemi o neuznávání testů na koronavirus.
Řeči o konspiracích, divná razítka i chybné údaje
První zfalšovaný doklad, který zachytila, měl chybu v názvu ulice očkovacího centra. Další nedostatky ale svědomitá lékárnice odmítla zveřejnit s vysvětlením, že nechce vyzradit podvodníkům, v čem chybují. Sama má s ověřováním údajů těžkou práci, když při tom naráží na byrokraty v očkovacích centrech, kteří jí s odkazem na nutnost utajovat osobní údaje odmítají ověřit, zda určitého dne očkovali člověka uvedeného jména a data narození. Nenechá se však odradit a na klientské centrum volá opětovně, dokud nezastihne operátora, který jí vyhoví. Stejně tak do telefonu popisuje podobu podezřele vyhlížejících razítek lékařů, od nichž následně mnohokrát slyšela, že nejde o jejich razítko ani potvrzení.
Možnost, že má před sebou podvodníka, podle zkušenosti dotyčné lékárnice roste i s řečmi žadatelů, přisuzujících mobilním validátorům nejrůznější špehovací účely. Mezi konspirátory jsou antivaxeři zastoupeni hojněji než mezi těmi, kdo spikleneckým teoriím nepropadli, poznamenává lékárnice, která se zfalšovaná potvrzení pokoušela pod záminkou nenadálých komplikací ponechat v lékárně, a v případech, kdy se podezřelí svých zjevně falešných potvrzení dožadovali, volala rovnou policii. Vysvětlování, jak podvod odhalila a dohady s podvodníky ale zabírají čas a dotyčná pochybuje, že ostatní lékárny postupují stejně důsledně jako ona.
Výše uvedená zjištění německé lékárnice vycházejí najevo v době, kdy měl částečný výpadek český mobilní validátor Čtečka a asi měsíc poté, kdy na sociálních sítích kolovaly certifikáty vystavené na „Mickey Mouse“ a na „Adolfa Hitlera“, jak o tom informoval například server Root.cz. Posledně jmenovanému zjevnému útoku na věrohodnost systému zřejmě předcházel únik privátního klíče určeného k podpisu digitálních očkovacích certifikátů.