N&N Art Guide – našich 7 tipů na skvělé akce

Co si určitě nenechte ujít? Naše redakce pro vás vybírá to nejlepší z české a německé kulturní sezóny.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: N&N Art Guide – unsere 7 Tipps für tolle Veranstaltungen

Všechnu moc imaginaci

Pod titulem Všechnu moc imaginaci se od července do prosince koná velkolepá přehlídka českého umění v Německu, organizovaná Jiřím Fajtem, ředitelem programu ve Státních uměleckých sbírkách v Drážďanech (Staatliche Kunstsammlung Dresden, www.skd.museum). Na mnoha akcích výtvarného umění lze vidět díla elity českých umělců. 

František Skála – Jaroslav Rudiš – Jan Švankmajer – Krištof Kintera – Magdalena Jetelová – Bohumil Kubišta – Daniel Pitín – Ivan Pinkava – Martin Janecký – Jaroslav Róna – Jindřich Štyrský – Jiří David – Radka Bodzewicz – Luboš Plný – Radka Pavelová–Žáková – Jiří Petrbok -Václav Jirásek – Josef Bolf – Marek Meduna – Martin Mainer – Vladimír Houdek – Julius Reichel – Jakub Matuška – Jaromír Funke – Alena Kučerová – Vojtěch Preissig – Lukáš Karbus – Zdeněk Lhotský

Martin Mainer, Minulost II. 
Obraz českého malíře je jedním z děl, která lze spatřit během České sezony v Drážďanech

Hilleckes Gallery, Berlín

Eliška Bartek se narodila  v Československu a nyní žije v Berlíně a ve švýcarském Ticinu. Její výstava Il Profumo – Vůně (listopad až leden) nabízí zážitek pro mnoho smyslů a zabývá se otázkou: Čím může nebo musí být umění dnes?

Eliška Bartek a její výstava Il Profumo – Vůně

Umění v duchu udržitelnosti

Jedním ze tří pilířů programu Českých center u příležitosti českého předsednictví EU se stala udržitelnost. Tři čeští umělci, Petra Janda, Dan Vlček a Radek Brousil, se v tomto duchu představují až do února na výstavě s názvem Hluboké řeky tečou potichu v galerii Českého centra v Berlíně.

Petra Janda, Infinity (Harvest series), 2020

Galerie Camera Work

Galerie Camera Work v Berlíně představuje výstavu Human Conditions s díly berlínského fotografa Olafa Heineho, proslulého portréty známých umělců. Jeho estetika ovlivnila vizuální jazyk nespočtu kapel, včetně kapely Rammstein. Výstava potrvá od listopadu do února.

Olaf Heine, Charlotte, Berlin, 2017

Krištof Kintera – Gedanken-experiment

Jeden z nejuznávanějších českých umělců současnosti Krištof Kintera má od listopadu do ledna výstavu v mnichovské galerii Heldenreizer Contemporary. 

Krištof Kintera, My Light is Your Life 

Foto na Hradě

Na Pražském hradě bylo otevřeno nové Pražské muzeum fotografie. Stálou expozici tvoří muzeální artefakty. První akcí moderní části muzea je výstava díla Jana Saudka.

Pražské muzeum fotografie

Berlínská galerie Hošek Contemporary

Hošek Contemporary pořádá výstavu umělkyň Mareike Yin-Yee Lee a Yukiko Terada. Instalace se otevře 19. listopadu ve výstavním prostoru, který se nachází na bývalé nákladní lodi zakotvené kousek od Berlínského zámku. 

Hošek Contemporary

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Tajemnosti Mily Fürstové v Hradci Králové

       ·   07.05.2024
Pochází z Čech, ale žije ve Velké Británii. Je nejmladší členkou umělecké akademie The Royal West of England Academy v Bristolu. Její práce se nacházejí ve sbírkách královny Alžběty II. a V&A Musea v Londýně:

Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und