Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24. září. Návštěvníci uvidí jedinečná umělecká díla, potkají vystavující umělce a ve festivalovém Superstudiu nahlédnou do práce profesionálů v oblasti umění. Kromě tvorby klasiků, jako Václava Špály, Olbrama Zoubka nebo Jiřího Anderleho, bude například zastoupena intervence Jana Nálevky nebo vybraná kolekce ikonických dámských kabelek Birkin.

Druhý ročník čtyřdenního uměleckého maratonu Prague Art Week 23 přiblíží nejrozmanitější podoby současného umění, od komorních malířských výstav v galeriích přes rozměrné sochařské realizace ve veřejném prostoru až po taneční a literární performance. Festival odstartuje ve čtvrtek 21. října v 19 hodin ve Veletržním paláci novými výstavami Akvarel mezi Prahou a Vídní a HYPERTENSION23, která je součástí Fotograf Festivalu #13. Příznivcům výtvarného umění budou během čtvrtečního openingu zpřístupněny aktuální expozice z fondu Národní galerie Praha, předně obsáhlá výstava 1939–2021: Konec černobílé doby, 1956–1989, Architektura všem i stálé výstavy 1918–1938: První republika a 1796–1918: Dlouhé století.

Opening NGP završí performance Higher italského umělce a choreografa Michele Rizza, který svou práci prezentuje v Praze vůbec poprvé. Performance se koná ve spolupráci NGP, Lunchmeat a PAW. Slavnostní zahájení Opening NGP a celý program PAW23 pro širokou veřejnost, včetně komentovaných prohlídek, doprovodných událostí a workshopů, budou přístupné zdarma. 

„Tematicky se v letošním roce do výstav a prací umělců, umělkyň a nebinárních osobností promítají náměty hledání identity a lidskosti, hodně často také vystavující rozvíjejí ekologické přístupy. Máme radost, že i formálně vznikla velká míra děl z recyklovaných materiálů. Pro festival, náš podcast Týden umění a konferenci Superstudiu jsme tento rok zvolili podtitul PLAN_T, které skvěle vystihuje motivy zeleného plánování a udržitelného růstu“, zdůrazňuje ředitelka festivalu Prague Art Week 23, Lenka Bakes. Dodává, že umění čte každý z jiné perspektivy, takže zůstává transcendentální a nevyzpytatelné. I proto se v programu setkáme s tématem magie a okultismu. „Umění vás buď okouzlí a přenese do jiných světů, nebo aktivizuje. Jisté je, že sklidíme, co jsme zasadili. Plánujte a sklízejte s námi!“, zve Lenka Bakes k návštěvě festivalu vizuálního umění PAW 23.

Informace k aktuálnímu programu na www.pragueartweek.cz nebo v katalogu PAW23. 

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu


Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und