Schwarzenberský zámek jako z pohádky a galerie světové úrovně – to je Hlubocko

Pohádkový zámek, galerie se jmény světového formátu, pivo jako křen, ferrata nad hladinou Vltavy nebo meditativní vyhlídka ze seznamu tzv. instaplaces. To je turistický ráj Hlubocko v českobudějovickém regionu, který každopádně stojí za návštěvu.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Schloss Schwarzenberg wie ein Märchen und eine Galerie von Weltrang – das ist Hlubocko

Zhruba patnáct minut jízdy autem severně od Českých Budějovic leží město Hluboká nad Vltavou, které nabízí kulturní zážitky, přírodní krásy či nevšední gastronomii. „Hluboká je především o relaxaci a pohodě. Naší snahou je, aby se návštěvníci i místní občané cítili dobře a odnesli si od nás nezapomenutelné zážitky,“ přeje si starosta města Hluboká Tomáš Jirsa.

Když se řekne Hluboká nad Vltavou, většině Čechů se vybaví romantický zámek vyhledávaný turisty i svatebčany. Tyčí se majestátně na příkrém ostrohu nad řekou Vltavou a patří k nejnavštěvovanějším zámkům v naší zemi. I díky tomu jsou jeho brány otevřené celoročně, tedy i v zimě, kdy se návštěvníci mohou vydat na speciální prohlídkovou trasu. Zimní zámecká prohlídka zahrnuje i soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Za návštěvu rozhodně stojí i horní zahrada před zámkem. Tato kulturní památka patřila od roku 1661 Schwarzenbergům a ne náhodou připomíná známé sídlo britské královské rodiny hrad Windsor. Vzhled zámku Hluboká ovlivnila kněžna Eleonora poté, co doprovázela svého manžela, čestného diplomata habsburské monarchie Jana Adolfa II. ze Schwarzenbergu, roku 1838 na korunovaci britské královny Viktorie. 

Interiér zámku Hluboká nad Vltavou

Součástí zámeckého areálu je také jízdárna postavená v novogotickém slohu.  V současné době v ní sídlí jedna z nejvýznamnějších galerií výtvarného umění v České republice, Alšova jihočeská galerie. Do listopadu 2023 její prostor zaplnila díla světově známého, kontroverzního umělce Hanse Rudolfa Gigera. Švýcarský malíř a sochař bývá označovaný jako největší vizionář mezi umělci 20. století a zakladatel uměleckého směru biomechanický surrealismus. Proslul také ztvárněním monstra ve filmu Vetřelec. 

Malé i velké obdivovatele zvířat jistě potěší návštěva Zoo Hluboká, která je domovem tří stovek živočišných druhů. Zvláště oblíbené jsou atraktivní prohlídky areálu po setmění, komentované prohlídky a speciální akce, jež probíhají v určitých měsících. V období od 8. prosince do 7. ledna rozzáří vánoční hlubockou zoologickou zahradu tisíce světýlek, včetně třídimenzionálních světelných zvířat. 

Hluboká nad Vltavou

Před příští zastávkou turisté mohou načerpat sílu a uhasit žízeň v lokálním pivovaru Hluboká. Ať jedním z mnoha spodně kvašených piv, či během komentované prohlídky. První zmínky o vaření piva sahají až do 15. století, ale místní právovárečný dům byl postaven až v roce 1898 knížetem Adolfem Josefem ze Schwarzenbergu. Poslední rekonstrukce proběhla před šesti lety a objekt byl vysvěcen knězem. 

Zážitky z Hlubocka může návštěvník tohoto rozmanitého regionu zakončit tzv. nebeským prožitkem na vyhlídce Baba, která tyto emoce navozuje. Pro svoji atraktivitu přitahuje právě toto místo všechny fotografy výjimečných snímků. Vyhlídka Baba se totiž zcela zaslouženě řadí mezi tzv. instaplaces, tedy místa vhodná pro pořízení ojedinělých fotografií pro sociální sítě. Je ovšem jasné, že „offline“ zážitek nenahradí ani nejlepší z nich. Na samotném vrcholu této přírodní vyhlídky nad meandrem Vltavy se nachází pozůstatky hradiště a nálezy z doby bronzové. Okolní duby, východ i západ slunce prý umí navodit meditativní stavy mysli. Ale to už si musí prověřit každý sám. Stejně tak i další z místních zajímavostí: „Po návštěvě vyhlídky Baba vřele doporučuji vyzkoušet i naši Ferratu Hluboká, která vede nad řekou Vltavou. Skládá se ze tří úseků o celkové délce 700 metrů a patří mezi největší atrakce v rámci aktivní dovolené na Hluboké,“ zve k návštěvě regionu radní pro sport a volný čas David Šťastný. 

Tento článek vyšel v pátém čísle tištěného magazínu N&N Czech-German Bookmag

Barbora Vojtová

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Boeckl a Kokoscha: skutečná rivalita?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, stojící naproti ikonické vídeňské secesní stanici metra Karlsplatz Otto Wagnera a Josepha Marii Olbricha, přichází aktuálně s výstavou „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Rivalita”. Nabízí přibližně stovku děl na papíře ze sbírek Albertiny.

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Aktuálně na německém webu

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka