Stavby čtvrtstoletí plní databázi

S Petrou Miškejovou o tom, jaká je aktuální situace projektu Stavba čtvrtstoletí, jehož náplní je systematická dokumentace českého stavitelství a architektury za uplynulých pětadvacet let.S Petrou Miškejovou o tom, jaká je aktuální situace projektu Stavba čtvrtstoletí, jehož náplní je systematická dokumentace českého stavitelství a architektury za uplynulých pětadvacet let.

V jaké fázi se aktuálně projekt Stavba čtvrtstoletí nachází?
Harmonogram projektu je momentálně rozvržen na tři následující roky. Jsou uzavřena strategická partnerství jak s odbornými partnery, tak i s nejvýznamnějšími mediálními domy. Za všechny jmenujme alespoň ČVUT, Akademii věd, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Obec architektů, Senát PČR a Českou televizi nebo Deník. Souběžně probíhá přihlašování staveb, které plní naši databázi.

stavba-ctvrtstoleti-hradec-kralove-cihelna

Databázi?
Ano, ta je vlastně obsahem celého projektu. Vytvořit co nejbohatší databázi všeho, co bylo u nás od roku 1993 postaveno, dostavěno či zrekonstruováno a co dokumentuje schopnosti a um českých stavitelů a architektů. Sběr dat probíhá kontinuálně a potrvá nejméně do konce letošního roku.

Co bude následovat?
Protože cílem projektu je pomoci celému stavebnímu oboru pozvednout jeho pošramocené renomé v očích veřejnosti, rozbíháme prezentaci toho, co vše se povedlo realizovat prostřednictvím řady akcí a výstupů.

stavba-ctvrstoleti-pavlov-morava-architektura

Můžete být konkrétnější?
Už několik měsíců prezentujeme stavby v tisku, momentálně připravujeme televizní prezentaci projektu a s ním spojených staveb i osobností. Po prázdninách budou následovat putovní výstavy, bigboardová kampaň, spolu s agenturou CzechTourism připravujeme komentované prohlídky některých objektů a chystáme se vydat řadu publikací. Zároveň připravujeme prezentaci schopností českých stavebníků a architektů v zahraničí. Třešinkou na dortu by měl být televizní seriál o nejúspěšnějších stavbách.

stavba-ctvrtstoleti-tovarna-architektura

Už víte, které to budou?
To ne, protože – jak už jsme uvedli – databáze se zatím průběžně plní. Chceme v ní mít opravdu vše podstatné, co se u nás v uplynulých pětadvaceti letech vybudovalo. Pak sami přihlašovatelé z toho všeho vyberou formou odborné ankety to nejlepší.

Více na: stavbactvrtstoleti.cz

Text Petra Miškejová Foto Stavba čtvrtstoletí

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Symbolem Berlína je borová šiška a jemný nažloutlý písek v nekonečných lesích

Když se mne kdysi kdosi zeptal, co bych po třiatřiceti návštěvách Berlína řekl o tomto městě, co že je pro mne jeho symbolem, odpověděl jsem bez zaváhání, že borová šiška a písek, a pak ještě dodal: nekonečné lesy. Můj oblíbený švýcarský spisovatel Robert Walser, který žil v Berlíně na počátku 20. století, jednou napsal, že Berlín je město procházek. A stále to platí. Vím, že jsem mnohé svými výroky o symbolu města překvapil, ale pro mne je opravdu Berlín a jeho okolí, za těch více jak 23 let co tam pravidelně jezdím, právě toto. Místo pro dlouhé pěší výlety v lesích a kolem jezer a přesto stále na území Velkého Berlína.
Přečtěte si

TOP 10 míst, kam vyrazit s dětmi v Berlíně

Berlín nabízí spoustu zajímavých míst, která jsou dětem buď přímo určená, nebo si je užije celá rodina. Vybrat z nich deset není nic snadného, přesto se o to pokusíme. V našem výběru jsou především místa, kde nejsou děti jen pasivními diváky, ale samotnými aktéry. A kde si vyhrají i dospělí.

Nejčtenější v kategorii Society