Světozor pátrá po Evě

Eva je bloggerka, lesba, básnířka, prostitutka, modelka, narkomanka, anarchistka i žena v domácnosti. Žije v Berlíně a od patnácti let svůj život prezentuje na sociálních sítích. Soukromí v jejích očích neexistuje, a tak se svými sledujícími sdílí opravdu všechno.

Snímek Pátrání po Evě je autorský dokument německé režisérky Pii Hellenthal z roku 2019. Byl původně zamýšlen jako portrét jedné ženy, ve výsledku je však spíše hlubokou sondou do ženské identity a vyvolává diskuzi k tématům jako je sexualita, gender, užívání narkotik, násilí a dalším, která jsou pro mnoho lidí za hranicí komfortní zóny.  

Pátrání po Evě

Evin nevázaný životní styl, stoprocentní otevřenost i předvádění vlastní tělesnosti jsou v souvislosti s nesnadným dětstvím na italském venkově základní stavební jednotkou zcela upřímné reflexe jejího života.

„Můžete předstírat, že jste čímkoliv chcete,“ říká Eva o sebeprezentaci na sociálních sítích. Ona akcentuje několik svých identit zároveň a vymezuje se skrze ně vůči většinové společnosti. Divák je zde stavěn do pozice sledujícího, který Evin život hodnotí a komentuje. Režisérka se tak snaží najít odpověď na otázku, jaká je hranice mezi naší pravou identitou a tou, kterou prezentujeme online.

Pátrání po Evě

Dokument byl uveden na Berlinale, na kanadském HOT DOCS, Sheffield Doc Fest nebo Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Na dánském festivalu CPH:DOX navíc získal cenu zvláštního uznání.

Pátrání po Evě promítne v pondělí 25. května ve 20:45 kino Světozor v rámci sekce Dokumentární pondělí. Dále bude film celý týden k dispozici na Dafilms.cz. Ve středu bude projekce filmu navíc doplněna online tematickou diskuzí s aktivistkou Johannou Nejedlovou. Diskuse je pořádána ve spolupráci s Inspiračním fórem MFDF Ji.hlava a jejím moderátorem bude hudebník a filmař Šimon Holý.

Pátrání po Evě
Dokumentární film, 2019, 85 minut
Režie:
Pia Hellenthal
Scénář:
Giorgia Malatrasi, Pia Hellenthal
Kamera:
Janis Mazuch
Hrají:
Eva Collé, Pietro Zambello

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher