Tagliavini v Berlíně vystavil duši cirkusu

Zorganizovat výstavu, která začala na začátku prosince v koronavirovém Německu, chtělo rozhodně odvahu. Přitom se jedná o světovou premiéru nejnovějších fotografií italsko-švýcarského autora Christiana Tagliaviniho, na kterých pracoval poslední tři roky. Galerie CAMERA WORK v Berlíně výzvu přijala a v plném rozsahu připravila cyklus Circesque, který obsahuje více než dvacet portrétů nejpropracovanější série tohoto renesančního umělce. Výstava potrvá do února 2021.

Zbaveny běžného klišé cirkusového života odhalují tyto portréty člověka za archetypem a prozrazují nejniternější pocity protagonistů, kteří se chystají na svá vystoupení a často riskují. To vše pod dohledem svého publika. Inspirací Christiana Tagliaviniho pro sérii Circesque byly slavné Circus Sideshows před sto lety. V rámci americké kultury předváděly nevšední postavy, často označované jako „lidští šílenci“, své speciální schopnosti a svoji jedinečnou osobnost. Pro svou vlastní vizi Circesque pracoval Christian Tagliavini několik let na vytváření fiktivních postav, které jsou protagonisty jeho interpretace fantastické show. Každému člověku ve svém fotografickém uměleckém kabinetu věnuje výjimečnou pozornost. Opona padá a příběh začíná – akrobati na visuté hrazdě, provazochodci, mistři úniků, tetované dámy, hadí ženy. Jeho díla nejsou jen pouhé obrázky. Jsou vyprávěním, pro které vytváří veškerý viditelný obsah bohatým a podrobným způsobem samostatně, od atmosféry, jeviště, objektů, klobouků až po propracované šaty, které svou bohatostí a originalitou ladí se snímky. I tyto unikátní předměty a kostýmy jsou součástí výstavy, což z celé expozice činí jedinečný vizuální zážitek.

Tagliavini navrhl a vytvořil téměř všechny rekvizity sám. Aby bylo dosaženo rafinované estetiky, byl každý kostým šitý modelce na míru a barevně sladěn k dokonalosti. Christian Tagliavini, který má v mezinárodním uměleckém světě výjimečné postavení, překonává se sérií Circesque ta nejvyšší očekávání. Na rozdíl od jeho slavných seriálů „1503“ a „1406“, jejichž obrazy a kompozice byly inspirovány renesancí, je Circesque v mnoha ohledech složitější a propracovanější a nabízí fotografický zážitek nejvyšší úrovně. Christian Tagliavini se narodil v roce 1971 ve Švýcarsku. Jeho umělecká kariéra grafického designéra formovala jeho komplexní chápání fotografického umění, vynalézání, vytváření a produkci vlastních děl. Jeho snímky jsou vysoce oceňovány na trhu fotografického umění, jsou součástí mnoha mezinárodních výstav a renomovaných uměleckých sbírek.

Extraordinární výstava Circesque bude ke zhlédnutí do 20. února 2021.

Foto: Christian Tagliavini

Tento a další články najdete v novém vydání magazínu N&N.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Horní Franky otevřely zvláštní koncertní sál. Je v podzemí jako bunkr a zdobí jej plastika s motivem exploze

V historické vile hudebního centra Haus Marteau v hornofranckém Lichtenbergu se letos na podzim otevřel podzemní koncertní sál a zkušebna. Nepojme sice ani stovku návštěvníků, svým architektonickým ztvárněním však předčí mnohé výrazně větší sály nejen v Německu. Nejvíc se vymyká paradoxně tím, že je zvenku v podstatě nepostřehnutelný.
Přečtěte si

Do Brna za současným designem a svítícím mrakem

Co všechno je možné udělat pro design? Na to hledá odpověď Moravská galerie v Brně, která po téměř tříleté rekonstrukci znovuotevřela budovu Uměleckoprůmyslového muzea. Nové prostory provází i nový koncept, který napoví, co přesně v expozicích najdete – Art Design Fashion, tedy jména jako je Maxim Velčovský, Liběna Rochová, Jíří Pelcl a mnoho dalších významných současných designérů.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign