Tagliavini v Berlíně vystavil duši cirkusu

Zorganizovat výstavu, která začala na začátku prosince v koronavirovém Německu, chtělo rozhodně odvahu. Přitom se jedná o světovou premiéru nejnovějších fotografií italsko-švýcarského autora Christiana Tagliaviniho, na kterých pracoval poslední tři roky. Galerie CAMERA WORK v Berlíně výzvu přijala a v plném rozsahu připravila cyklus Circesque, který obsahuje více než dvacet portrétů nejpropracovanější série tohoto renesančního umělce. Výstava potrvá do února 2021.

Zbaveny běžného klišé cirkusového života odhalují tyto portréty člověka za archetypem a prozrazují nejniternější pocity protagonistů, kteří se chystají na svá vystoupení a často riskují. To vše pod dohledem svého publika. Inspirací Christiana Tagliaviniho pro sérii Circesque byly slavné Circus Sideshows před sto lety. V rámci americké kultury předváděly nevšední postavy, často označované jako „lidští šílenci“, své speciální schopnosti a svoji jedinečnou osobnost. Pro svou vlastní vizi Circesque pracoval Christian Tagliavini několik let na vytváření fiktivních postav, které jsou protagonisty jeho interpretace fantastické show. Každému člověku ve svém fotografickém uměleckém kabinetu věnuje výjimečnou pozornost. Opona padá a příběh začíná – akrobati na visuté hrazdě, provazochodci, mistři úniků, tetované dámy, hadí ženy. Jeho díla nejsou jen pouhé obrázky. Jsou vyprávěním, pro které vytváří veškerý viditelný obsah bohatým a podrobným způsobem samostatně, od atmosféry, jeviště, objektů, klobouků až po propracované šaty, které svou bohatostí a originalitou ladí se snímky. I tyto unikátní předměty a kostýmy jsou součástí výstavy, což z celé expozice činí jedinečný vizuální zážitek.

Tagliavini navrhl a vytvořil téměř všechny rekvizity sám. Aby bylo dosaženo rafinované estetiky, byl každý kostým šitý modelce na míru a barevně sladěn k dokonalosti. Christian Tagliavini, který má v mezinárodním uměleckém světě výjimečné postavení, překonává se sérií Circesque ta nejvyšší očekávání. Na rozdíl od jeho slavných seriálů „1503“ a „1406“, jejichž obrazy a kompozice byly inspirovány renesancí, je Circesque v mnoha ohledech složitější a propracovanější a nabízí fotografický zážitek nejvyšší úrovně. Christian Tagliavini se narodil v roce 1971 ve Švýcarsku. Jeho umělecká kariéra grafického designéra formovala jeho komplexní chápání fotografického umění, vynalézání, vytváření a produkci vlastních děl. Jeho snímky jsou vysoce oceňovány na trhu fotografického umění, jsou součástí mnoha mezinárodních výstav a renomovaných uměleckých sbírek.

Extraordinární výstava Circesque bude ke zhlédnutí do 20. února 2021.

Foto: Christian Tagliavini

Tento a další články najdete v novém vydání magazínu N&N.

Veronika Hong

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Voda je pravidlem hry

       ·   13.02.2024
Žije v Hamburku, ale její rodinné kořeny sahají až do Indonésie. Vizuální umělkyně a fotografka Janina Oeij hovoří o své fascinaci vodou, kterou zachycuje ve svých dílech.

Aktuálně na německém webu

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka

Wasser wird zur Spielregel

       ·   13.02.2024
Sie lebt in Hamburg, doch ihre Familienwurzeln reichen bis nach Indonesien. Die Bildende Künstlerin und Fotografin Janina Oeij spricht über ihre Wasser- Faszination, die sie in ihren Werken auffängt.