Tajemnosti Míly Fürstové v Hradci Králové

Pochází z Čech, ale žije ve Velké Británii. Je nejmladší členkou umělecké akademie The Royal West of England Academy v Bristolu. Její práce se nacházejí ve sbírkách královny Alžběty II. a V&A Musea v Londýně: mezinárodně uznávaná umělkyně, grafička a malířka Míla Fürstová.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

Mílo, v Česku ses paradoxně stala známou v roce 2014, kdy jsi navrhla obal alba Ghost Stories pro Coldplay. Zřejmě neexistuje rozhovor, kde by se tě na tuto spolupráci nezeptali. Neunavuje tě už?

Coldplay jsou vlastně novodobí Beatles, a právě proto se otázky kolem nich neustále opakují. Jsou pro mě drazí hned z několika důvodů, a proto o nich vždy ráda hovořím. Mohlo by se zdát, že přelom v mé kariéře je spjatý právě s popularitou Coldplay. Ale pro mě toto setkání znamenalo mnohem víc. Zatímco jsem předtím vedla umělecký monolog pouze sama se sebou a inspirovala se ze svého nitra, teprve s Coldplay došlo k jednomu z nejkrásnějších dialogů, které jsem kdy zažila.

Po 25 letech se tvoje tvorba objevila v Hradci Králové, kde jsi strávila dětství a kde žije tvoje rodina. Výstava Taj jemnosti aneb Návraty domů v Muzeu východních Čech nabízí souborných 100 pozic z tvojí rozsáhlé tvorby. Které z nich máš nejraději?

To je velmi těžké. Protože, stejně jako matka vkládá práci a něhu do dětí, i já do každého z nich vkládám spousty detailů, doteku a myšlenek. Přesto zmíním dvě velkoplošná díla, která podle mě obsahují hodně ze mě samé. Prvním je All The Rivers That Flow Through Me, což je šestipanelové dílo o téměř 2 × 2 metrech. Zobrazuje ženu, z jejíhož nitra plynou vlnící se proudy narativ, které obsahují prvky ze života v Británii i v Čechách. Pod její barokní sukni si v bezpečí hrají dvě dětí. 

Danea II

Druhé dílo When The Universe Whispers jsem vytvořila přímo pro tuto výstavu. Zobrazuje ženu, která sedí na zemi a kreslí příběhy do vlnících se pruhů. Je otočená zády k mystickému jelenovi, který jí něco mystického šeptá. Je to dílo o naslouchání vesmíru a transcendentálních momentech inspirace.

Mateřství prostupuje celé tvoje dílo. Když jsi zvažovala, že se staneš matkou, setkala ses s názorem, že umělkyně nemají mít děti, protože mateřství narušuje uměleckou kreativitu. Dnes máš dvě krásné děti a jejich dospívající věk ti tvorbu zřejmě neulehčuje. Jak zpětně vnímáš tyto předsudky?

Tento názor mi přišel směšný. Samozřejmě v momentě, kdy jsem se stala matkou, jsem najednou pocítila, jak náročné to může být. Ale přesto ve mně vždy převažoval naprostý úžas nad novou dimenzí, kterou vneslo mateřství do mého života. Věřím, že my ženy musíme naslouchat samy sobě. Že musíme dělat věci intuitivně, v souladu s přírodou. Hlavní hnací silou je láska, a pokud máme štěstí, že i vlastní práci vykonáváme s láskou, naleznou si všechny naše lásky cestu, aby plynuly jedna s druhou a vzájemně se posilovaly. Myslím, že mateřství je jeden z největších darů, který obohatí všechny aspekty života.

Erbenova Kytice a Máchův Máj patří k pokladům české literatury. Co tě napadlo, když jsi dostala nabídku, abys je ilustrovala? 

To, že to nedokážu. Jako první přišla v Londýně nabídka nakladatelství Jantar na ilustraci anglického překladu Kytice. Fascinovalo mě, že Kytice, kterou vnímám jako jeden z nejryzejších českých textů, je do angličtiny vůbec přeložitelná. Byla jsem nadšená a cítila jako velkou poctu skutečnost, že bych mohla Erbenovy balady doprovázet na jejich cestě do světa a přidat k nim určité české vizuální cítění. Zároveň jsem však byla bezradná z toho, jak mám ilustrovat horor. To nebyla nikdy moje parketa, takže se mi do toho moc nechtělo. Nakonec ale zvítězila láska ke knize, kterou jsem ráda četla už jako malá holka. Rozhodla jsem se, že Kytici nebudu ilustrovat, ale doprovázet vlastními dojmy. Takže jsem žádný horor detailně nevykreslovala, ale snažila jsem se vyjádřit silnou atmosféru každé z balad. 

Ghost Stories LP & CD Artwork

I k Máji jsem si hledala cestu postupně, ale nakonec jsem v něm objevila tolik krásy. Naprosto jsem se otevřela Máchovi, jehož génius ovlivnil můj pohled na svět.

Na co se těšíš?

Na čas se svými drahými, na vlastní práci v ateliéru a na to, jak dlouho do večera vydrží venku světlo. Těším se na západy slunce, pozorované skrze stébla dlouhé trávy. Tady v Anglii bývá v červnu nejrůznější počasí, na jedné straně domu může pršet a na druhé ostře zářit slunce. Ráda chodím po kopci Cleeve Hill nad městem, kde žiji, a pozoruji to fenomenální nebeské divadlo nad dalekými obzory. Těším se na všechny tyto zázraky, které jsou součástí našich každodenních životů.

Více o výstavě na: www.muzeumhk.cz

Tento článek vyjde v letním vydání tištěného magazínu N&N Czech-German Bookmag

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Festival Jihlava zahájil dokumentem o Zuzaně Čaputové 

       ·   28.10.2024
Desetidenní Festival dokumentárních filmů Jihlava zahájil premiérou filmu o bývalé slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, který opakovaně plní sály. Nemenší zájem vzbuzuje i snímek Filipa Remundy studující ruskou společnost či dokument o válečném zpravodaji na Ukrajině

Designér Miro Pištěk: Přítomnost je inspirací

       ·   24.10.2024
Celá desetiletí navrhuje Miro Pištěk designový nábytek pro golfové kluby a hotely. Není proto divu, že se jeho útulný ateliér nachází mezi loretánskými domky golfového klubu Pyšely. Tam se s ním setkala jeho dcera Kiki.

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Aktuálně na německém webu

Designer Miro Pistek: Gegenwart als Inspirationsquelle

       ·   24.10.2024
Seit Jahrzehnten entwirft und gestaltet Miro Pištěk Ideen für Unternehmen, Institutionen und Golfclubs. Es ist kein Zufall, dass sich sein gemütliches Atelier inmitten der Loreta-Häuser des Golfclubs Pyšely befindet. Dort hat ihn auch

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag