Tipy WeTravel — Na Bali trochu jinak

Nevím, zda měl Peter Wrycza, když zakládal na Bali Nirarta Centre of Living Awarness, na mysli slova Maxima Gorkého: „Po rozhovorech s některými lidmi mám touhu mazlit se se psem, usmívat se na opici a sundat klobouk před slonem.” Velkým překvapením by to ale nebylo.

Peter Wrycza byl školitelem, konzultantem a koučem organizacím i jednotlivcům v mnoha zemích světa. Napsal čtyři knihy o vzdělávání. Téměř 50 let je meditačním průvodcem a intenzivně trénoval v NLP a expresivní terapii. Po všech těchto štacích udělal radikální krok a daleko od turistického ruchu a pohádkových pláží postavil pro svou rodinu a přátele Centrum vědomého žití, oázu klidu a spirituality založenou na hinduistických tradicích. 

V malebném údolí Sidemen, v krásné botanické zahradě, kterou protéká řeka, postavil i pár bungalovů, kde můžete strávit netradiční čas a vyrazit do okolí. Nejen se pokochat přírodou, ale také pomáhat handicapovaným zvířatům, která by ve volné přírodě už nepřežila. Najdete tady slony, kteří si zde po celoživotní práci užívají svůj „důchod“, manty, které přišly o trn, bez kterého nejsou schopny samy přežít v moři, netopýry, kteří kvůli deformaci křídel nemůžou vzlétnou a sami lovit nebo delfíny, kteří už pro další akrobatické show nejsou dostatečně zdatní a návrat do moře by pro ně znamenal jistou smrt.

Vánočním hostem zde byla i jedenáctiletá Erika Linda z Brna. „Nechtěla jsem jí nabídnout dovolenou ‚válení se na pláži‘. Vždyť poznávání cizích kultur, spirituální přesah jiných náboženství a tradic, dobrovolnictví a smysluplná péče o zvířata může být součástí relaxace a osobního růstu našich dětí,“ říká maminka Jitka Ševčíková. A Erika s úsměvem dodává: „Mně se moc líbilo plavání s delfíny a péče o slonici Elsinku a opičky v Monkey Forrest. Netopýr Charlie měl nejraději papáju. Ráda vzpomínám i na řidiče Komanga, který nás za nimi všude vozil.“

Více o cestování na Bali s láskou ke zvířatům se dozvíte tady.
Foto: Jitka Ševčíková

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Štrasburk, hlavní město Evropy? Z toho, co se nabízí, je to ještě nejlepší volba

Je to asi jediné místo na světě, kde pendleři jezdí do práce tramvají. Jako já dnes do Evropského parlamentu. Je polovina prosince, kdy se letos naposledy ve Štrasburku koná plenární zasedání europarlamentu. V týdnech, v nichž se tu plenárka koná, přijede do města několik tisíc europoslanců, jejich asistentů, řidičů, ochrankářů, tlumočníků a dalších zaměstnanců Evropského parlamentu. A také mnoho novinářů.
Přečtěte si

To nejlepší z obou světů v rakouském Park Igls

Právě nyní, kdy svět prochází koronavirovými vlnami a navíc s příchodem chladných podzimních dnů si uvědomujeme sílící touhu po fyzickém i mentálním zdraví. V rakouském hotelu Park Igls, který je zaměřený na zdravotní péči, věří kombinaci toho nejlepšího z konvenční i komplementární medicíny. A daří se jim to již téměř třicet let.

Nejčtenější v kategorii Travel