Tipy WeTravel — Na Bali trochu jinak

Nevím, zda měl Peter Wrycza, když zakládal na Bali Nirarta Centre of Living Awarness, na mysli slova Maxima Gorkého: „Po rozhovorech s některými lidmi mám touhu mazlit se se psem, usmívat se na opici a sundat klobouk před slonem.” Velkým překvapením by to ale nebylo.

Peter Wrycza byl školitelem, konzultantem a koučem organizacím i jednotlivcům v mnoha zemích světa. Napsal čtyři knihy o vzdělávání. Téměř 50 let je meditačním průvodcem a intenzivně trénoval v NLP a expresivní terapii. Po všech těchto štacích udělal radikální krok a daleko od turistického ruchu a pohádkových pláží postavil pro svou rodinu a přátele Centrum vědomého žití, oázu klidu a spirituality založenou na hinduistických tradicích. 

V malebném údolí Sidemen, v krásné botanické zahradě, kterou protéká řeka, postavil i pár bungalovů, kde můžete strávit netradiční čas a vyrazit do okolí. Nejen se pokochat přírodou, ale také pomáhat handicapovaným zvířatům, která by ve volné přírodě už nepřežila. Najdete tady slony, kteří si zde po celoživotní práci užívají svůj „důchod“, manty, které přišly o trn, bez kterého nejsou schopny samy přežít v moři, netopýry, kteří kvůli deformaci křídel nemůžou vzlétnou a sami lovit nebo delfíny, kteří už pro další akrobatické show nejsou dostatečně zdatní a návrat do moře by pro ně znamenal jistou smrt.

Vánočním hostem zde byla i jedenáctiletá Erika Linda z Brna. „Nechtěla jsem jí nabídnout dovolenou ‚válení se na pláži‘. Vždyť poznávání cizích kultur, spirituální přesah jiných náboženství a tradic, dobrovolnictví a smysluplná péče o zvířata může být součástí relaxace a osobního růstu našich dětí,“ říká maminka Jitka Ševčíková. A Erika s úsměvem dodává: „Mně se moc líbilo plavání s delfíny a péče o slonici Elsinku a opičky v Monkey Forrest. Netopýr Charlie měl nejraději papáju. Ráda vzpomínám i na řidiče Komanga, který nás za nimi všude vozil.“

Více o cestování na Bali s láskou ke zvířatům se dozvíte tady.
Foto: Jitka Ševčíková

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,