Tipy WeTravel — Na Bali trochu jinak

Nevím, zda měl Peter Wrycza, když zakládal na Bali Nirarta Centre of Living Awarness, na mysli slova Maxima Gorkého: „Po rozhovorech s některými lidmi mám touhu mazlit se se psem, usmívat se na opici a sundat klobouk před slonem.” Velkým překvapením by to ale nebylo.

Peter Wrycza byl školitelem, konzultantem a koučem organizacím i jednotlivcům v mnoha zemích světa. Napsal čtyři knihy o vzdělávání. Téměř 50 let je meditačním průvodcem a intenzivně trénoval v NLP a expresivní terapii. Po všech těchto štacích udělal radikální krok a daleko od turistického ruchu a pohádkových pláží postavil pro svou rodinu a přátele Centrum vědomého žití, oázu klidu a spirituality založenou na hinduistických tradicích. 

V malebném údolí Sidemen, v krásné botanické zahradě, kterou protéká řeka, postavil i pár bungalovů, kde můžete strávit netradiční čas a vyrazit do okolí. Nejen se pokochat přírodou, ale také pomáhat handicapovaným zvířatům, která by ve volné přírodě už nepřežila. Najdete tady slony, kteří si zde po celoživotní práci užívají svůj „důchod“, manty, které přišly o trn, bez kterého nejsou schopny samy přežít v moři, netopýry, kteří kvůli deformaci křídel nemůžou vzlétnou a sami lovit nebo delfíny, kteří už pro další akrobatické show nejsou dostatečně zdatní a návrat do moře by pro ně znamenal jistou smrt.

Vánočním hostem zde byla i jedenáctiletá Erika Linda z Brna. „Nechtěla jsem jí nabídnout dovolenou ‚válení se na pláži‘. Vždyť poznávání cizích kultur, spirituální přesah jiných náboženství a tradic, dobrovolnictví a smysluplná péče o zvířata může být součástí relaxace a osobního růstu našich dětí,“ říká maminka Jitka Ševčíková. A Erika s úsměvem dodává: „Mně se moc líbilo plavání s delfíny a péče o slonici Elsinku a opičky v Monkey Forrest. Netopýr Charlie měl nejraději papáju. Ráda vzpomínám i na řidiče Komanga, který nás za nimi všude vozil.“

Více o cestování na Bali s láskou ke zvířatům se dozvíte tady.
Foto: Jitka Ševčíková

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Na rakvičku ke hřbitovu

Za okny z jedné strany rušná ulice Greifswalder Strasse, z druhé strany vládne ticho hřbitova. Sedíme v kavárně Nonna Café & Co s její majitelkou, českou architektkou Annou Vohlídalovou a vyprávíme si o tomto zvláštním místě mezi světy živých a mrtvých.

Nejčtenější v kategorii Travel