Ulrich Welter: Snad už budu moct na podzim představit naše nové tapety v Paříži

V minulosti stavěl Ulrich Welter filmové kulisy, potom začal zařizovat byty a pokoje pro film. Když mu jednou majitelé řekli „ten byt nám nechte tak, jak jste jej zařídil“, rozhodl se pro změnu povolání. Dnes se svými 17 zaměstnanci vyrábí v berlínském Schönebergu tapety, které zdobí stěny v objektech po celém světě. Najdeme je například v hotelu Adlon a Schlosshotel Berlin by Patrick Hellmann nebo v obchodních domech Lafayette v Istanbulu a Jakarte.

Ulrich Welter.

V buticích Dior a Chanel Ulrich ozdobil tapety zlatými listy, kovovým prachem nebo skleněnými korálky. Pracoval i pro architekty a designéry při udílení Oscara, Golden Globe Awards, ale i pro arabské šejky. Takže není divu, že čtvereční metr jeho originálních tapet stojí od 70 až do 2 000 eur.

Jak byste popsal vaši práci? Co vás na ní pořád baví?

Popsal bych se jako vynálezce materiálů pro interiérový design a nábytek. Jsem trochu „alchymista“. Rád experimentuji s materiály a technikami, abych vytvořil něco nového. To v kombinaci s designem vytváří neuvěřitelně skvělé prostory.

Jste jedním z předních designérů a výrobců tapet v Německu. Na co jste hrdý?

Od začátku se pohybuji na trhu s vysokými cenami, protože naše produkty jsou velmi složité, a proto drahé. Umístit se do tohoto segmentu je velmi obtížné a časově náročné, protože je třeba vybudovat obzvláště vysokou úroveň důvěry.

Mám dojem, že se nové dveře otevírají každý den. Jsem hrdý na to, že jsem jako velmi malý výrobce obsadil mezeru v mezinárodním měřítku.

Rok 2020 změnil prakticky všem jakékoli plány. Co znamenal pro Vás?

Lockdown nám dal příležitost zastavit se a přemýšlet o budoucnosti. I tak se nám povedlo udělat neuvěřitelně skvělé projekty a vymysleli jsme nové materiály. Na našich ukázkových panelech jsme například pracovali na speciálních instalačních systémech, které vytvářejí stěny bez viditelných spár. A funguje to.

Už jste navštívil Prahu? Jak se vlastně mohou čeští zákazníci k vašim výrobkům dostat?

Byl jsem krátce v Praze, ale několikrát jsem byl i na jiných místech v České republice. Pokaždé na mě hluboce zapůsobila zdánlivě nedotčená příroda. V Česku jsem měl také pocit, že tam máte stále „normální“ počasí, tedy chladné, bílé zimy a horká léta s bzučivým hmyzem. Mimochodem, moje vedoucí výroby, která se mnou pracuje více než 20 let, pochází z České republiky. Hodně vyvážíme do všech evropských zemí a zákazníci z České republiky si mohou tapety objednávat přímo u nás.

Máte nějaké konkrétní plány do roku 2021?

Využili jsme tuhle dobu ke změně některých interních procesů a vyvinuli jsme nové produkty. Doufám, že se život nás všech snad od léta znovu znormalizuje, abych mohl na podzim představit v Paříži naše nové výrobky. 

Více o Welter se dozvíte zde.

Tento článek si můžete přečíst i v němčině.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Čas na Stubai

       ·   18.03.2024
Němci první, Češi třetí. To je statistika loňských návštěvníků Stubaiského ledovce. Necelých dvacet kilometrů od Innsbrucku se lyžuje až do května.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert