V Berlíně se dá ještě stále zajít do galerií. Ve dvou vystavují i české umělkyně

Společenský život v Německu je od začátku měsíce opět v lockdownu a nejistota se přesouvá i do nového roku. I když jsou nám impulsy zvenčí zakazovány, stále máme náš vnitřní svět; a jaký existuje lepší způsob, jak ho prozkoumat, než umění? Vydejte se s námi na procházku po berlínských galeriích, kde v současnosti vystavují i dvě české umělkyně.

1. Nová výstava v Galerie Deschler „Lockdown Fantasies“ je věnována vnitřním světům, které se znovu otevírají prostřednictvím vnějších omezení. Od vážných po veselé, promyšlené, ironické, kritické až hravé. Práce různých umělců v galerii ukazují různé přístupy k řešení okolností a výzev. K vrcholným dílům patří Die Drehung (Desmond) z roku 1999 od Rainera Fettinga. Výstava začíná 16. prosince, tedy ve stejný termín, na kdy Německo naplánovalo tvrdý lockdown.

2. Výstava české fotografky Zuzany Richter “Berlin 2000-2020 … a nebe nad Prahou” v galerii Fantom v Charlottenburgu je reflexí autorky na dnešní dobu. Svět není jen černobílý, ale každý si v něm může najít své barevné akcenty. Fotografie z Prahy vznikly z terasy jejího bytu. Během celé výstavy je Zuzana v galerii a osobně svá díla představí. 

3. Česká umělkyně Eliška Bartek Vás na své výstavě v Suarezstrasse osobně nepřivítá. Žije ve Švýcarsku a lockdown ji neumožňuje do Berlína přijet. Její galeristky jsou však dámy na slovo vzaté a provedou Vás úžasnou retrospektivní výstavou k 70. narozeninám umělkyně. „Na mých obrázcích nejsou žádní lidé. Jsem společenský člověk, ale také mám ráda samotu. A právě v ní byla vytvořena všechna moje díla. Protože jsem toho zažila hodně a prožila téměř všechno, doufám, že ve svých obrazech zachytím nevyslovitelné tajemství života,” dodává Eliška.

Více o této autorce jsme psali tady.

4. Vydat se na výstavu Wiedererwachen není snadné. Přestože se prezentace děl 30 sochařů koná venku, musíte mít domluvený termín s kurátorkou a předem si zabookovat na webu hodinové okénko. Výsledek je ale jedinečný. Iniciátorka a kurátorka Semra Sevin Vás osobně výstavou provede. Výstava je otevřena od 12. prosince, vznikla ve spolupráci s ambasádou Nizozemska, Norska, Finska a Lucemburska. Více informací a registrace najdete tady.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign