V Berlíně se dá ještě stále zajít do galerií. Ve dvou vystavují i české umělkyně

Společenský život v Německu je od začátku měsíce opět v lockdownu a nejistota se přesouvá i do nového roku. I když jsou nám impulsy zvenčí zakazovány, stále máme náš vnitřní svět; a jaký existuje lepší způsob, jak ho prozkoumat, než umění? Vydejte se s námi na procházku po berlínských galeriích, kde v současnosti vystavují i dvě české umělkyně.

1. Nová výstava v Galerie Deschler „Lockdown Fantasies“ je věnována vnitřním světům, které se znovu otevírají prostřednictvím vnějších omezení. Od vážných po veselé, promyšlené, ironické, kritické až hravé. Práce různých umělců v galerii ukazují různé přístupy k řešení okolností a výzev. K vrcholným dílům patří Die Drehung (Desmond) z roku 1999 od Rainera Fettinga. Výstava začíná 16. prosince, tedy ve stejný termín, na kdy Německo naplánovalo tvrdý lockdown.

2. Výstava české fotografky Zuzany Richter “Berlin 2000-2020 … a nebe nad Prahou” v galerii Fantom v Charlottenburgu je reflexí autorky na dnešní dobu. Svět není jen černobílý, ale každý si v něm může najít své barevné akcenty. Fotografie z Prahy vznikly z terasy jejího bytu. Během celé výstavy je Zuzana v galerii a osobně svá díla představí. 

3. Česká umělkyně Eliška Bartek Vás na své výstavě v Suarezstrasse osobně nepřivítá. Žije ve Švýcarsku a lockdown ji neumožňuje do Berlína přijet. Její galeristky jsou však dámy na slovo vzaté a provedou Vás úžasnou retrospektivní výstavou k 70. narozeninám umělkyně. „Na mých obrázcích nejsou žádní lidé. Jsem společenský člověk, ale také mám ráda samotu. A právě v ní byla vytvořena všechna moje díla. Protože jsem toho zažila hodně a prožila téměř všechno, doufám, že ve svých obrazech zachytím nevyslovitelné tajemství života,” dodává Eliška.

Více o této autorce jsme psali tady.

4. Vydat se na výstavu Wiedererwachen není snadné. Přestože se prezentace děl 30 sochařů koná venku, musíte mít domluvený termín s kurátorkou a předem si zabookovat na webu hodinové okénko. Výsledek je ale jedinečný. Iniciátorka a kurátorka Semra Sevin Vás osobně výstavou provede. Výstava je otevřena od 12. prosince, vznikla ve spolupráci s ambasádou Nizozemska, Norska, Finska a Lucemburska. Více informací a registrace najdete tady.

Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Voda je pravidlem hry

       ·   13.02.2024
Žije v Hamburku, ale její rodinné kořeny sahají až do Indonésie. Vizuální umělkyně a fotografka Janina Oeij hovoří o své fascinaci vodou, kterou zachycuje ve svých dílech.

Aktuálně na německém webu

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka

Wasser wird zur Spielregel

       ·   13.02.2024
Sie lebt in Hamburg, doch ihre Familienwurzeln reichen bis nach Indonesien. Die Bildende Künstlerin und Fotografin Janina Oeij spricht über ihre Wasser- Faszination, die sie in ihren Werken auffängt.