V Berlíně se dá ještě stále zajít do galerií. Ve dvou vystavují i české umělkyně

Společenský život v Německu je od začátku měsíce opět v lockdownu a nejistota se přesouvá i do nového roku. I když jsou nám impulsy zvenčí zakazovány, stále máme náš vnitřní svět; a jaký existuje lepší způsob, jak ho prozkoumat, než umění? Vydejte se s námi na procházku po berlínských galeriích, kde v současnosti vystavují i dvě české umělkyně.

1. Nová výstava v Galerie Deschler „Lockdown Fantasies“ je věnována vnitřním světům, které se znovu otevírají prostřednictvím vnějších omezení. Od vážných po veselé, promyšlené, ironické, kritické až hravé. Práce různých umělců v galerii ukazují různé přístupy k řešení okolností a výzev. K vrcholným dílům patří Die Drehung (Desmond) z roku 1999 od Rainera Fettinga. Výstava začíná 16. prosince, tedy ve stejný termín, na kdy Německo naplánovalo tvrdý lockdown.

2. Výstava české fotografky Zuzany Richter “Berlin 2000-2020 … a nebe nad Prahou” v galerii Fantom v Charlottenburgu je reflexí autorky na dnešní dobu. Svět není jen černobílý, ale každý si v něm může najít své barevné akcenty. Fotografie z Prahy vznikly z terasy jejího bytu. Během celé výstavy je Zuzana v galerii a osobně svá díla představí. 

3. Česká umělkyně Eliška Bartek Vás na své výstavě v Suarezstrasse osobně nepřivítá. Žije ve Švýcarsku a lockdown ji neumožňuje do Berlína přijet. Její galeristky jsou však dámy na slovo vzaté a provedou Vás úžasnou retrospektivní výstavou k 70. narozeninám umělkyně. „Na mých obrázcích nejsou žádní lidé. Jsem společenský člověk, ale také mám ráda samotu. A právě v ní byla vytvořena všechna moje díla. Protože jsem toho zažila hodně a prožila téměř všechno, doufám, že ve svých obrazech zachytím nevyslovitelné tajemství života,” dodává Eliška.

Více o této autorce jsme psali tady.

4. Vydat se na výstavu Wiedererwachen není snadné. Přestože se prezentace děl 30 sochařů koná venku, musíte mít domluvený termín s kurátorkou a předem si zabookovat na webu hodinové okénko. Výsledek je ale jedinečný. Iniciátorka a kurátorka Semra Sevin Vás osobně výstavou provede. Výstava je otevřena od 12. prosince, vznikla ve spolupráci s ambasádou Nizozemska, Norska, Finska a Lucemburska. Více informací a registrace najdete tady.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,