V Berlíně se otevřelo Humboldtovo fórum. Muzeum stojí v místě, kde zasedal parlament NDR

Unikátní prostor, kde se snoubí moderní technologie se starými sbírkami a novodobá architektura s barokní fasádou bývalého královského paláce – to je Humboldtovo fórum. Stavba má sloužit především jako muzeum mimoevropských sbírek, ve kterém najdou návštěvníci hned několik expozic. Budova stojí v centru města na místě bývalého Paláce republiky, kde zasedal parlament NDR. Muzeum je ostatně i z bývalé budovy Federálního shromáždění v Praze, kde socialističtí zákonodárci rozhodovali o světlých zítřcích ČSSR.

Jižní a východní fasáda.

Sídlo Humboldtova fóra vzniklo jako částečná replika hohenzollernského zámku. Ten byl v podstatě zničen při bombardování za druhé světové války. Na začátku 70. let minulého století zde vznikl Palác republiky. ČTK připomíná, že se budově kvůli obrovskému počtu svítidel a s odkazem na východoněmeckého vůdce Ericha Honeckera říkalo Erichův obchod s lustry. Po sjednocení Berlína byla socialistická budova plná azbestu stržena a začala se rodit myšlenka stavby napodobeniny původního zámku.

Replika za 677 milionů eur

Projekt však od počátků budil u německé veřejnosti i velké rozpaky. Známý německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung nazývá fórum „směsí zábavního stánku a restitučního výprodeje“. I tím je stavba zajímavá, rozdělovala totiž společnost ještě dlouho před svým otevřením. Pro některé je to prostě zvláštní paskvil snoubící historii s modernou, pro jiné zase unikátní projekt světového významu a novodobé centrum kultury v Berlíně.

Jedno je však jisté, v Berlíně vznikla jedna z nejdražších a nejočekávanějších staveb v historii města, jejíž cena se vyšplhala na 677 milionů eur. Stavba budovy trvala celkem devět let. Starosta Berlína Michael Müller při jejím otevření v polovině prosince prohlásil, že jde o novou tvář sjednoceného Berlína a jakýsi „dárek městu“.

Provozovateli této kulturní instituce jsou Nadace pruského kulturního dědictví se sbírkami mimoevropského umění, Humboldtova univerzita a město Berlín.

Odkaz bratrů

Ve svém názvu nese fórum odkaz slavných bratrů Humboldtových. Jde o nejznámější pruské vědce a zároveň renesanční osobnosti. Wilhelm von Humboldt byl filozof, jazykovědec a zakladatel právě oné věhlasné berlínské Humboldtovy univerzity. Jeho bratr Alexander von Humboldt byl významný geograf a dobrodruh.

Muzeum má pro návštěvníky připravený ambiciózní program snoubící kulturu a vědu, který bude zahrnovat akce, různá představení či programy pro děti. Kromě stálých expozic tu jsou v plánu i mnohé časově omezené zajímavé výstavy. Zatím však není jisté, kdy přesně si budou moci unikátní budovu a její sbírky prohlédnout návštěvníci osobně. I samotné slavnostní otevření 16. prosince, během tvrdého berlínského lockdownu, probíhalo virtuálně. Podle organizátorů je vše připravené, ale kvůli epidemii koronaviru se budou sbírky zpřístupňovat postupně v roce 2021, s úplným otevřením veřejnosti se pak počítá až na začátku roku 2022.

Pro nedočkavé je však zatím možné nahlédnout do fascinujících rozlehlých prostor aspoň během virtuální prohlídky. Komentovanou procházku po fóru pak nabízí svérázný moderátor a známý německý komik Stefan Danzinger.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu