Přečtěte si

Muzeum a galerie jako pevnost? Loupež v Drážďanech rozvířila debatu o bezpečnosti

Před dvěma lety otřásla Drážďany loupež století, jak vloupání do slavné klenotnice Historická Zelená klenba v areálu Rezidenčního zámku v barokním centru nazvala místní média. Pachatele sice policie již dopadla, po klenotech se nicméně slehla zem a příslušné úřady řeší, jak zvýšit bezpečnost uměleckých sbírek v muzeích či galeriích.
Přečtěte si

V Berlíně je po 50 letech k vidění dílo sochaře Alexandera Caldera

Hned dvě výjimečná díla najednou mohou obdivovat návštěvníci znovuotevřeného berlínského muzea Neue Nationalgalerie. To se po pětileté rekonstrukci vrátilo do původní podoby podle návrhu Mies van der Rohe a vystavuje dílo sochaře Alexandera Caldera úzce spjaté s kynetickým uměním. Sám Calder dodnes platí jako objevitel uměleckého perpetuum mobile.
Přečtěte si

Na Halloween se Berlín představil zájemcům v ponurém světle

Blíží se 31. říjen a Berlíňané se opět připravují na Halloween. Letos je ale všechno trochu jinak, čarodějnice, upíři a duchové nemohou slavit tak bouřlivě a přecházet z domu do domu jako v předchozích letech. I tento Halloween se však v Berlíně budou konat akce odkazující na tento původně keltský lidový svátek. Průmysl cestovního ruchu má pro tuto příležitost připravené vyprávění o masovém vrahovi, ale i prohlídku někdejších popravišť a dějišť honů na čarodějnice.
Přečtěte si

7 nejznámějších berlínských bunkrů

Kdysi sloužily jako vojenské objekty a poskytovaly ochranu před bombardováním. I dnes mohou vyprávět o temných kapitolách z historie města. Řada bunkrů dodnes spoluutváří obraz Berlína. Celkem třiadvacet bunkrů je možné využívat i nadále a v případě nouze by poskytly útočiště přibližně osmadvaceti tisícům lidí. Některé bunkry jsou prázdné trvale, v jiných se nacházejí sbírky umění nebo slouží jako připomínky historických událostí, o využití dalších ještě nikdo nerozhodl. Představujeme vám sedm nejznámějších z těchto gigantických staveb i to, k čemu dnes slouží – pakliže neskončily jako ten Hitlerův.
Přečtěte si

Poslední zastávka prezidenta Steinmeiera v Česku: výstava Naši Němci v Ústí nad Labem

Posledním bodem programu státní návštěvy prezidenta Spolkové republiky Německo Franka-Waltera Steinmeiera a jeho manželky Elke Büdenbenderové v České republice je v pátek 27. srpna prohlídka multimediální interaktivní výstavy Naši Němci, kterou připravila obecně prospěšná splečnost Collegium Bohemicum v Muzeu města Ústí nad Labem. Expozice chce přiblížit osmisetletou historii německy mluvícího obyvatelstva v českých zemích, mapuje období od středověku až do 20. století.
Přečtěte si

V Berlíně se otevřelo Humboldtovo fórum. Muzeum stojí v místě, kde zasedal parlament NDR

Unikátní prostor, kde se snoubí moderní technologie se starými sbírkami a novodobá architektura s barokní fasádou bývalého královského paláce – to je Humboldtovo fórum. Stavba má sloužit především jako muzeum mimoevropských sbírek, ve kterém najdou návštěvníci hned několik expozic. Budova stojí v centru města na místě bývalého Paláce republiky, kde zasedal parlament NDR. Muzeum je ostatně i z bývalé budovy Federálního shromáždění v Praze, kde socialističtí zákonodárci rozhodovali o světlých zítřcích ČSSR.
Přečtěte si

GASK

V jedinečných prostorách bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře se již deset let setkává barokní minulost s výtvarnou současností. Jednu z monumentálních dominant města, zapsaného do seznamu světového dědictví UNESCO, totiž už celou dekádu obývá GASK – Galerie Středočeského kraje.
Přečtěte si

Brücke-Museum: V hlavní roli rámování

Brücke-Museum v Grunewaldu je věnováno zakladatelům expresionismu ze skupiny Die Brücke, která byla založena 7. června 1905 v Drážďanech. S více než 400 obrazy a plastikami tato instituce dnes vlastní největší souvislou sbírku děl těchto expresionistických umělců na světě. Právě probíhající výstava se však věnuje velmi speciálnímu tématu – rámům obrazů.