Víš, že?

V  seriálu „Víš, že?“ se tentokrát dozvíš, jak se můžeš nejlépe a zajímavě pohybovat po Berlíně. Víš, že na lodi můžeš objet celý Berlín? Co to je Welcome Card? Troufáš si na Berlín z výšky?

1. Berlín má téměř 1000 mostů; Benátky ani ne polovinu. Jako nejkrásnější most je označován „die Oberbaumbrücke“, který od r. 1896 spojuje Friedrichshain a Kreuzberg. Kultovní místo, kde se musí vyfotit snad každý turista.

2. Městem protéká 12 vodních cest o délce 183 km. Na motorovém člunu (do 15 PS bez lodního průkazu), tak můžeš po vodě navštívit téměř všechny hlavní památky ve městě. a mnohem klidněji než městskou dopravou.

3. Berlínská hromadná doprava BVB od r. 2015 přepravuje ročně více než 1 miliardu cestujících. Teoreticky řečeno, všechny dopravní prostředky BVB 16x denně „objedou“ celý svět. U-Bahn ujede ročně 2,3 miliardy kilometrů, autobusy 1,34 mlrd km a  tramvaje 538 milionů kilometrů. V  celém městě se nachází v okruhu max. 500 metrů vždy nějaká dopravní zastávka.

berlin-metro

4. Berlínská WelcomeCard je s 1 milionem prodaných lístků ročně nejúspěšnějším a  nejprodávanějším turistickým lístkem v  Evropě. V  ceně, např. 48 h za 20 Euro, je použití veškeré městské dopravy, děti do 14 let zdarma, sleva na více než 200 atrakcí a procenta ve vybraných restauracích.

5. Nové berlínské nádraží Hauptbahnhof, které bylo otevřené v roce 2006, je největším poschoďovým nádražím v  Evropě. Ale jestli pojedeš do Berlína vlakem a  nebydlíš právě v Mitte, vystup raději na Südkreuz. Je mnohem klidnější  a přehlednější..

6. Berlín z  výšky nabídne létající balon. Weltballon nedaleko Checkpoint Charlie tě vynese na 15 minut do výšky 150 metrů. Za 23 Euro to opravdu stojí za to.

víš-že-doprava-6

Text Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Wagner, Bayreuth a zbytek světa: Dokument hledá příčiny fascinace rozporuplným skladatelem

Proč lidé na celém světě milují hudbu Richarda Wagnera, ke kterému se zejména v Německu často přidává přívlastek kontroverzní? Z čeho pramení fascinace napříč hranicemi, politickou orientací i konfesemi? Proč Židé, křesťané a muslimové milují jeho hudbu? Odpověď se snažil najít Axel Brüggemann, německý novinář a dokumentarista, znalec života a díla Richarda Wagnera, jehož devadesátiminutový film promítají vybraná, vesměs artová či menší kina.
Přečtěte si

Procházka Kafkovou Prahou

Praha. Místo, na které může být každý Čech patřičně hrdý. Jenže česká metropole nepatřila vždy pouze Čechům. Není to tak dávno, co byla domovem i německy mluvících obyvatel, a nejen tak ledajakých. Mezi nejslavnější pražské německy mluvící rodáky patří zuřivý reportér Egon Erwin Kisch, básník Rainer Maria Rilke či spisovatel Franz Kafka. Tito lidé se zapsali do kulturního a společenského pražského života natolik, že jejich stopy jsou na mnoha místech dodnes patrné.

Nejčtenější v kategorii Society