WeTravel — Kambodža

Přiznávám, že Kambodža není země na pohodlné cestování. Vnitrostátní linky létají jak štěstí v loterii, a tak jsme jako dopravní prostředek raději zvolili auto se šoférem – cizincům se auta nepůjčují, neznají tamní řidičská pravidla. Poznali jsme tak kus země, která na konci cesty přináší více otázek než odpovědí včetně několika podivných prvenství ve statistikách. Jestli však nejste rozmazlený turista, určitě stojí za to tuto zemi navštívit. Aspoň kvůli jednomu místu z kategorie must see before you die – Angkor a jeho chrámy. Pro mě osobně osmý div světa.

Kde začít?

Phnom Penh stačí jako přestupní stanice. Ledaže by Vás zajímalo, jak vypadá jeden a půl milionové hlavní město země, která je v současné době na 5. příčce nejrychleji rostoucí ekonomiky na světě. Směsice nejmodernějších budov a koloniální Kambodži, cesty přeplněné nablýskanými auty jedoucí majestátně vedle mopedu a rikši, špičkové restaurace a před nimi pouliční stánky. Přestože je Kambodža jednou z nejchudších zemí světa (průměrný měsíční plat činí 98 euro), v Phnom Penh je největší hustota luxusních SUV na světě. Lexus vévodí.

Relaxovat můžete na panenských plážích v Thajském zálivu na kouzelných ostrůvcích Koh Rong nebo Koh Rong Samloem. Nebudete litovat. Žádná budova není vyšší než palma, pláže máte téměř sami pro sebe. Těch pár hippie a backpackers se mísí s náročnou klientelou, najdete zde single, páry i rodiny s dětmi. Obohacující mix pro všechny. 

Las Vegas snadno a rychle

Výchozím přístavem pro trajekt je město Sihanoukville. Pojedete-li sem v příštích dvou letech, budete však chvíli potřebovat, než se z toho šoku vzpamatujete. Toto město je jedno velké staveniště. Zažili jste před deseti léty Potsdamer Platz v Berlíně, toho času největší staveniště v Evropě? To byla proti Sihanoukville jednoduchá Lego stavebnice. A proč se zde tolik staví? Neuvěřitelná odpověď – vzniká zde čínské Las Vegas. Protože v Čině jsou kasina zakázána – ale business je to výhodný – zkoušeli se Číňané nejdříve domluvit na výstavbě kasin s Myanmarem. Neúspěšně. Zato s korupční kambodžskou vládou se domluvili rychle. (V korupčním indexu ze 180 zemí leží Kambodža na 161. místě). A volba padla právě na Sihanoukville – leží u moře a má letiště. Tempo výstavby je dech beroucí. Před třemi lety ještě tiché rybářské město je v poločasu výstavby – jako první bylo postaveno a otevřeno 73 kasin! Teď se dostavují hotely, rezidence, shopping centra a infrastruktura. A mezi tím prachem Rolls-Royce, Bentley a ty nejluxusnější SUV’s. Chinese money. Kdo neviděl, neuvěří. 

Tip pro gurmány

Nejdříve však krátký výlet do historie. Kambodža, Laos a Vietnam byly až do 50. let minulého století téměř sto let francouzskou kolonií pod názvem Francouzská Indočína. Kolonizátoři zanechali v těchto zemích to, co Francouzi opravdu umí – dobrou kuchyni. K ní patří i špičkové suroviny a ty najdete ve vesničkách KepKampot. Kep je známý především díky krabům, kteří se zde loví u pobřeží a každý den se prodávají na místním trhu crab market. Hned vedle najdete přímo u moře několik restaurací, které nabízejí čerstvé kraby připravené na nejrůznější a nejchutnější způsoby. Samozřejmě s pepřem z vedlejší vesničky.

Ti nejlepší kuchaři pepř z Kampotu znají. Je zvláště aromatický – chutná a voní fantasticky. Zajímavé pro mě bylo poznání, že můj oblíbený zelený pepř se dá konzervovat i jiným způsobem, než jen zavařením (zmrazením i sušením se z něj stane černý pepř). Během složitého procesu fermentace je z pepře extrahována kapalina a část ostrého piperinu. Zachovány však zůstanou vysoce aromatické éterické oleje a intenzivní “prasknutí“, když se bobule rozkousne, způsobí chuťovou explozi.

Magický Angkor

Město Siem Reap je bránou do chrámů v provincii Angkor. V okolí se nachází okolo 1000 chrámů z období 9.-15. století, kdy byl Angkor královským centrem říše Khmerů. Všem chrámům vévodí ten nejznámější, ten magický, ten největší na světě – Angkor Wat. Jeho majestátnost a historie je natolik zajímavá, že ročně přitahuje stále více turistů.

Když jsme byli v Angkoru poprvé před dvaceti lety, hned po ukončení kambodžsko-vietnamské války, v Siem Reapu otevřeli právě třetí hotel. Byli jsme téměř jediní hosté, stejně jako na prohlídkách chrámů v okolí. O tom si dnes při třech miliónech turistů ročně můžeme nechat jen zdát. Siem Reap je rozsáhlým hotelovým městem s bohatým denním i nočním životem. Ale když si vezmete opravdu dobrého průvodce, uzpůsobí Vám program tak, že se masám vyhnete. Skutečně tak vznikla i vzácná chvíle, kdy jsme byli v jednom chrámu sami.

Jak je možné, že před tisíci lety žil v Angkoru odhadem jeden milion obyvatel? V době, kdy měl Londýn okolo padesáti tisíc lidí a Berlín ještě neexistoval… V roce 2015 vědci pomocí laserové technologie zjistili, že v době největšího rozkvětu byl Angkor větší než dnešní New York, dokonce i ulice byly uspořádány šachovnicově rovné, jako to mají americká města. Odpověď najdeme zřejmě v jejich vodním systému, který byl tak dokonalý, že zajišťoval třikrát ročně úrodu. Stále rostoucí výstavba a vysekávaní lesů však zřejmě způsobili pokles hladiny vody a osláblá říše tak v 15. století lehce podlehla vpádu thajských vojsk. Chrámy si přisvojila příroda, zarostla je hluboká džungle. Hrstka spisovatelů, fotografů, misionářů a dobrodruhů o Angkoru podávali zprávy, ale až francouzští vědci na začátku kolonizace začali odhalovat chrámy z tropické vegetace. Až na Angor Wat. Ten byl obklopen obrovskými rezervoáry na vodu a ty zabránily nadvládě stromů. 

A bezpečnost?

Na závěr ještě jedno doporučení. Na cestu po Kambodži si berte průvodce nebo choďte výlučně po vyšlapaných cestičkách. V letech 1979–1991 Rudí Khmerové a vládní vojska zahrabali v zemi 4–6 milionů min, ke kterým neexistuje žádná mapa. Kromě toho v druhé indočínské válce hodila Amerika na Kambodžu, Vietnam a Laos 285 milionů bomb. To bylo více než padlo celkem za druhé světové války. I když odstraňování za internacionální pomoci stále probíhá, je Kambodža dodnes vedle Afghánistánu a Angoly zemí s největší koncentrací nášlapných min. A její obyvatelstvo má na světě nejvíce lidí s amputací. To je dědictví, které si Kambodža ještě dlouho ponese s sebou.

V Kambodži všude na ulici najdete prodejce krásných ptáčků uzavřených v kleci. Když ho koupíte a pustíte na svobodu, čeká na Vás štěstí, říká tamější pověra. Přeji milému kambodžskému národu, který už toho tolik zkusil – během polpotovského režimu ztratil víc než třetinu obyvatel – aby našel v budoucnu štěstí i jiným způsobem než tak, že někoho zavřou do “klece” a prodají.

Foto: Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.