WeTravel — Zahrady v Marrákeši

Kdo si myslí, že Marrákeš je jen jedno z mnoha měst někde v Africe, ten se mýlí. Zavřete oči a představte si místo plné vůní, koření, barev, rozkvetlých zahrad a pomerančovníků.Kdo si myslí, že Marrákeš je jen jedno z mnoha měst někde v Africe, ten se mýlí. Zavřete oči a představte si místo plné vůní, koření, barev, rozkvetlých zahrad a pomerančovníků.

Snoubí se zde moderní město s francouzským flairem, luxusními restauracemi, butiky a hotely a pulzující moloch ve staré Medině s kejklíři, opicemi, hady, šamanskými bubny, hýkajícimi osly a čmudícími mopedy. K tomu neochvějný pocit, že každou chvíli projde okolo Humphrey Bogart a Ingrid Bergman pak nemůže být daleko. To vše přitahuje už po desetiletí nejen flower power a jet set společnost, ale i malíře, návrháře, architekty a ostatní talenty.

My jsme se vydali navštívit v Marrákeši jeho zelené poklady. Kromě tajných zahrad v ještě tajnějších královských palácích se zde nacházejí dechberoucí místa pro garden lovers. Voda ze stále zasněženého Atlasu a po celý rok přijatelné teploty jsou zárukou, že Maroko je nejen jedním z hlavních afrických producentů ovoce a zeleniny, ale také gigantickým pěstitelem rostlin, hlavně růží a všech možných druhů palem. I ten zázračný arganový strom roste pouze zde.

Anima garden — Le Retour du Paradis
Tahle zahrada ještě stále platí jako tajný tip, v průvodcích se o ní moc nepíše. Geniální umělec André Heller propadl fascinaci Maroka již před více než třiceti lety, projekt zahrady Anima – Návrat do ráje ukončil až v roce 2016. Autem třicet minut od Marrákeše vytvořil magickou oázu, kde se flóra, fauna a umění proplétají až v neuvěřitelné harmonii. Sochy, barevné figury, roztodivná keramika, bohatá květena Maroka a fantazie jedinečného Andrého Hellera zrodily zahradu, která je světovým unikátem. Vím, že to zní sobecky, přesto bych zahradě přála, aby sem nechodilo příliš lidí. K jejímu kouzlu totiž patří, že jsou zde opravdu slyšet zpívat ptáci… a jinak ticho. Krásné přirozené ticho. Ráj na Zemi existuje.

Jardin Majorelle
Žádný jiný umělec není s Marrákešem spojován tak úzce jako Yves Saint Laurent. Nejen že pestré barvy Maroka ovlivnily jeho tvorbu a módu, ale pro další generace zachoval poklad – zahradu s tou nejmodřejší modrou, jíž může konkurovat snad jen obloha. Zahrada existuje už od roku 1923, kdy ji navrhl a vyzdobil umělec Jacques Majorelle. Jako malíř už upadl v zapomnění, jeho kobaltová modř, která v zahradě vévodí, je však pojmenována právě po něm. Po jeho smrti zahrada chátrala. V roce 1980 ji koupil YSL se svým partnerem Pierrem Bergém a vložili ji do nadace, která ji spravuje dodnes. Je to vskutku kouzelné místo, to poznal i on; jeho prach je rozsypán v růžích. Moc klidu však nemá. Zahradu navštíví ročně přes 650 tisíc lidí. Hned vedle se nachází muzeum YSL,  jehož návštěva se vyplatí stejně jako podívat se přímo naproti do jednoho z nejlepších concept storů v Marrákeši. Udělejte si na ně hodně času. Zážitek je nejen prohlížení módy a designu plných fantazie, ale také pozorování marockých žen (jsou to skutečně krásky), s jakým vkusem si věci umějí vybírat. I to je umění.

Musée de la Palmeraie
Muzeum Palmeraie, skryté a bez popisku, není lehké najít, přesto se hledání vyplatí. Zahradu založil Abderrazzak Benchaabane – etnobotanik, spisovatel, fotograf a zakladatel magazínu Jardins du Maroc. Kaktusová zahrada je nevelká, ale fascinující. A tak člověk neví, zda se má nejdříve věnovat vůbec prvnímu muzeu moderního marockého umění v Marrákeši, nebo přilehlým zahradám rozděleným do tří velkých „pokojů“. Najděte si čas pro obojí. Nebudete litovat.

 

Text, Foto Danuše Siering

Článek vyšel v magazínu Travel Digest 03/2019

 

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.