Za zážitky a relaxací do Pardubického kraje

Znáte srdce České republiky? Pardubický kraj, rozmanitý region, kde se odkazy na minulost střetávají s pulsující přítomností. Místo, kde na vás na každém kroku čeká přitažlivá turistická zajímavost. Ať už jde o památky, tradice, přírodu, nebo o akce v průběhu celého roku. Srdce České republiky je zkrátka o zážitcích, za kterými se budete chtít vracet.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Erlebnisse und Entspannung in der Region Pardubice

Centrální poloha v rámci České republiky umožňuje skvělou dopravní dostupnost ať už cestujete z jakéhokoli směru. Pardubický kraj je navíc protkán hustou sítí železnic, takže dojezd vlakem z hlavního města Prahy do Pardubic trvá pouhou hodinu. 

Rádi procházíte bránami hradů a zámků, abyste se ponořili do jejich tajemných příběhů? Není problém, v tomto regionu na vás čeká nevšedně mnoho hradů, zámků, ale i sakrálních památek. „Návštěvníci našeho kraje by rozhodně neměli vynechat zámek Litomyšl, který je zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO. V jeho areálu je budou doprovázet sochy Olbrama Zoubka – výjimečného sochaře světového věhlasu, který žil střídavě v Litomyšli a Praze,“ říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Za historií, uměním – a navíc loutkářskou tradicí – se pak vydejte do města Chrudim, kterému se oprávněně přezdívá Atény východních Čech. A samozřejmě také do centra kraje – do Pardubic, kde se projděte například stezkou Viléma z Pernštejna. 

Masopust v Národním Muzeu v přírodě – Veselý Kopec.

Krajská metropole vyniká nejen historickými odkazy, ale je neodmyslitelně spojena s pardubickým perníkem – voňavou pochoutkou s kořením a medem zdobenou nebo promazanou marmeládou. Stejně silné propojení města je s mezinárodně věhlasnou dostihovou akcí Velká pardubická steeplechase. Koně jsou symbolem odvahy a síly a figurují ve znaku dalších měst Pardubického kraje. Národní hřebčín Kladruby nad Labem patří k nejstarším hřebčínům na světě. V regionu se nachází mnoho koňských farem, kde si kouzlo jezdectví může vyzkoušet každý. Většina z nich nabízí vyjížďky a výuku jízdy s trenérem i pro návštěvníky, kteří na koni nikdy neseděli. Nachází se zde i velké množství cyklostezek, které jsou vhodné i pro in-line. 

Pro milovníky těchto sportů je kraj jako stvořený. Pokud je libo přimíchat i špetku adrenalinu, pak všechny bikery potěší Singltrek Suchák, Bike resort Peklák u České Třebové, ale i singletracky pod Pastýřkou v rámci Bike resortu Moravská Třebová a také Horský resort Dolní Morava. V něm se navíc můžete projít Stezkou v oblacích a rozhlédnout se z nejdelšího visutého mostu pro pěší na světě Sky Bridge 721. Číslo označuje délku mostu v metrech z jednoho horského hřebenu na druhý. Vysoký je 95 metrů. 

Dělostřelecká tvrz Hůrka. Foto: Ondřej Littera

Ale zpátky na zem. Až ke kořenům našich předků. Na Hlinecku můžete nahlédnout pod pokličku toho, jak hospodařili, co jedli a jaké tradice a zvyky dodržovali. „Masopustní obchůzky na Veselém Kopci patří dokonce k nehmotnému dědictví UNESCO. Během roku se v tomto jedinečném muzeu v přírodě koná řada tematických akcí. Jejich prostřednictvím je možné se snadno vrátit do dob, kdy se život řídil výhradně pravidly a tempem čtyř ročních období,“ představuje další zajímavost regionu hejtman Martin Netolický. Zimy v Pardubickém kraji bývaly drsné. Region je lemován Orlickými horami a masivem Králického Sněžníku. Dnes jsou tyto lokace ideální zejména pro zimní sporty, ale vyžití v nich najdete celoročně. Ať už jde o pěší, nebo cyklo výlety. 

Skanzen Veselý Kopec. Foto: Plíšková

Rozmanitost přírody potvrzuje i skalní pískovcový labyrint Toulovcovy maštale nebo Národní geopark Železné hory. Jste-li příznivci vojenských památek, pak byste neměli minout oblast Králicka – nejsilněji opevněné území někdejšího Československa a zároveň i jeden z nejintenzivněji opevněných úseků hranic v Evropě. Setkáte se tam s vysokou koncentrací těžších i lehčích pevnostních objektů a se zachovalými a zpřístupněnými dělostřeleckými tvrzemi Bouda a Hůrka. 

Aktivní relaxaci najdete na Pardubicku nejen v malebné přírodě, ale i v léčebných lázních zaměřených na pohybový aparát. Lázně Bohdaneč obklopuje park, cyklostezky, golfové hřiště, ale především nabízí širokou škálu procedur pro léčbu i prevenci zdravotních problémů. A do krajského města Pardubic z nich dojedete přímo městskou hromadnou dopravou. 

Více na: www.vychodnicechy.info 

Tento článek vyšel ve čtvrtém čísle tištěného magazínu N&N Czech-German Bookmag

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher