Za zážitky a relaxací do Pardubického kraje

Znáte srdce České republiky? Pardubický kraj, rozmanitý region, kde se odkazy na minulost střetávají s pulsující přítomností. Místo, kde na vás na každém kroku čeká přitažlivá turistická zajímavost. Ať už jde o památky, tradice, přírodu, nebo o akce v průběhu celého roku. Srdce České republiky je zkrátka o zážitcích, za kterými se budete chtít vracet.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Erlebnisse und Entspannung in der Region Pardubice

Centrální poloha v rámci České republiky umožňuje skvělou dopravní dostupnost ať už cestujete z jakéhokoli směru. Pardubický kraj je navíc protkán hustou sítí železnic, takže dojezd vlakem z hlavního města Prahy do Pardubic trvá pouhou hodinu. 

Rádi procházíte bránami hradů a zámků, abyste se ponořili do jejich tajemných příběhů? Není problém, v tomto regionu na vás čeká nevšedně mnoho hradů, zámků, ale i sakrálních památek. „Návštěvníci našeho kraje by rozhodně neměli vynechat zámek Litomyšl, který je zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO. V jeho areálu je budou doprovázet sochy Olbrama Zoubka – výjimečného sochaře světového věhlasu, který žil střídavě v Litomyšli a Praze,“ říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Za historií, uměním – a navíc loutkářskou tradicí – se pak vydejte do města Chrudim, kterému se oprávněně přezdívá Atény východních Čech. A samozřejmě také do centra kraje – do Pardubic, kde se projděte například stezkou Viléma z Pernštejna. 

Masopust v Národním Muzeu v přírodě – Veselý Kopec.

Krajská metropole vyniká nejen historickými odkazy, ale je neodmyslitelně spojena s pardubickým perníkem – voňavou pochoutkou s kořením a medem zdobenou nebo promazanou marmeládou. Stejně silné propojení města je s mezinárodně věhlasnou dostihovou akcí Velká pardubická steeplechase. Koně jsou symbolem odvahy a síly a figurují ve znaku dalších měst Pardubického kraje. Národní hřebčín Kladruby nad Labem patří k nejstarším hřebčínům na světě. V regionu se nachází mnoho koňských farem, kde si kouzlo jezdectví může vyzkoušet každý. Většina z nich nabízí vyjížďky a výuku jízdy s trenérem i pro návštěvníky, kteří na koni nikdy neseděli. Nachází se zde i velké množství cyklostezek, které jsou vhodné i pro in-line. 

Pro milovníky těchto sportů je kraj jako stvořený. Pokud je libo přimíchat i špetku adrenalinu, pak všechny bikery potěší Singltrek Suchák, Bike resort Peklák u České Třebové, ale i singletracky pod Pastýřkou v rámci Bike resortu Moravská Třebová a také Horský resort Dolní Morava. V něm se navíc můžete projít Stezkou v oblacích a rozhlédnout se z nejdelšího visutého mostu pro pěší na světě Sky Bridge 721. Číslo označuje délku mostu v metrech z jednoho horského hřebenu na druhý. Vysoký je 95 metrů. 

Dělostřelecká tvrz Hůrka. Foto: Ondřej Littera

Ale zpátky na zem. Až ke kořenům našich předků. Na Hlinecku můžete nahlédnout pod pokličku toho, jak hospodařili, co jedli a jaké tradice a zvyky dodržovali. „Masopustní obchůzky na Veselém Kopci patří dokonce k nehmotnému dědictví UNESCO. Během roku se v tomto jedinečném muzeu v přírodě koná řada tematických akcí. Jejich prostřednictvím je možné se snadno vrátit do dob, kdy se život řídil výhradně pravidly a tempem čtyř ročních období,“ představuje další zajímavost regionu hejtman Martin Netolický. Zimy v Pardubickém kraji bývaly drsné. Region je lemován Orlickými horami a masivem Králického Sněžníku. Dnes jsou tyto lokace ideální zejména pro zimní sporty, ale vyžití v nich najdete celoročně. Ať už jde o pěší, nebo cyklo výlety. 

Skanzen Veselý Kopec. Foto: Plíšková

Rozmanitost přírody potvrzuje i skalní pískovcový labyrint Toulovcovy maštale nebo Národní geopark Železné hory. Jste-li příznivci vojenských památek, pak byste neměli minout oblast Králicka – nejsilněji opevněné území někdejšího Československa a zároveň i jeden z nejintenzivněji opevněných úseků hranic v Evropě. Setkáte se tam s vysokou koncentrací těžších i lehčích pevnostních objektů a se zachovalými a zpřístupněnými dělostřeleckými tvrzemi Bouda a Hůrka. 

Aktivní relaxaci najdete na Pardubicku nejen v malebné přírodě, ale i v léčebných lázních zaměřených na pohybový aparát. Lázně Bohdaneč obklopuje park, cyklostezky, golfové hřiště, ale především nabízí širokou škálu procedur pro léčbu i prevenci zdravotních problémů. A do krajského města Pardubic z nich dojedete přímo městskou hromadnou dopravou. 

Více na: www.vychodnicechy.info 

Tento článek vyšel ve čtvrtém čísle tištěného magazínu N&N Czech-German Bookmag

Barbora Vojtová

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Boeckl a Kokoscha: skutečná rivalita?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, stojící naproti ikonické vídeňské secesní stanici metra Karlsplatz Otto Wagnera a Josepha Marii Olbricha, přichází aktuálně s výstavou „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Rivalita”. Nabízí přibližně stovku děl na papíře ze sbírek Albertiny.

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Aktuálně na německém webu

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka